Toxický vzťah
Pexels/RDNE Stock project, Kelvin Diri

Nízke sebavedomie

K toxickému správaniu patria vlastnosti, ktoré si všimne snáď každý. Tvoj partner ťa bude častejšie kritizovať, ponižovať alebo podkopávať tvoje sebavedomie. Následne si ty sama prestaneš veriť a stratíš svoje hodnoty. Toto môže mať dlhodobé dopady na duševné zdravie a naruší ti to možnosť vytvárať si zdravé vzťahy v budúcnosti.

Závislosť na návykových látkach

Niektorí ľudia sú počas ťažkého obdobia náchylní ku konzumácii nezdravého jedla, čo je možno tá miernejšia možnosť. Horšie je, ak si človek začne myslieť, že d*ogy a alkohol mu pomôžu lepšie zvládať stres a bolesť v toxickom vzťahu. Mysli na to, že práve toto, ťa dokáže doviesť k závislosti a iným zdravotným ťažkostiam.

Závislosť na partnerovi
zdroj: Pexels/ Gustavo Fring

Depresie

Neustála kritika, emocionálne vydieranie a nedostatok podpory zhoršia hľadanie cesty von z nesprávnej lásky. Jediné, čo ti zostane, je pocit beznádeje a bezmocnosti, z čoho môžeš mať následne aj depresiu.

Myšlienky ublížiť si

V krízových a vážnych situáciách niektorí ľudia nevedia dostatočne vyhodnotiť problém a hľadajú riešenie, ktoré by vyriešilo všetky problémy. Následkom dlhotrvajúceho toxického vzťahu môže byť aj to, že ti začnú hlavou prebiehať myšlienky, o ktorých by si bežne nepremýšľala. Pocit, že si v pasci, dokáže so sebou priniesť aj myšlienky na ukončenie vlastného života.

Ak sa nachádzaš v toxickom vzťahu, nenes tú ťažobu sama na svojich pleciach. Terapeut ti môže poskytnúť objektívny pohľad a príklady na zlepšenie situácie. Tiež sa môžeš obrátiť na najlepšiu kamarátku alebo rodinného príslušníka, ktorý ťa počúvne a poskytne podporu a porozumenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating