Tehotenské problémy

Tehotenská cukrovka

Ak sa stravuješ zdravo a dodržuješ pravidelný pohyb, cukrovky by si sa nemusela obávať. Napriek tomu sa môže stať, že ňou budeš trpieť. Vtedy by si si mala dávať pozor na príjem cukrov a dostatočne sa hýbať. Neboj sa, po pôrode väčšinou zaniká, no môže sa objaviť aj pri druhom tehotenstve. Spôsobujú ju hlavne zmeny hormónov, preto nepodceňuj pravidelné odbery krvi.

Tehotenská nespavosť

Začudovala si sa? Na tento „problém“ ťa naozaj nikto nepripraví. Tehotenská nespavosť sa môže prejavovať tak, že sa zobudíš už po 3-4 hodinách spánku s tým, že si dokonale oddýchnutá a vyspatá (no nie vždy to tak musí byť). Na nespavosť vplýva množstvo faktorov, no jedným z najväčších je ten, že sa zvyšuje tepová frekvencia srdca a bábätku sa tvoria nové orgány, ktoré začínajú fungovať hlavne v noci a to ťa môže budiť.

Svrbenie brucha

S týmto problémom sa tiež stretneš až v tehotenstve. Nepríjemné svrbenie, ktoré ťa môže znervózňovať, nie je však nebezpečné. Je to vedľajší efekt rozpínania bruška a jeho svalov, preto nepanikár. Pokiaľ ťa však svrbí nie len to, ale aj jeho okolie či ruky, mala by si vyhľadať lekára. V tomto prípade môže ísť o závažný problém s pečeňou.

Pravidelná zápcha

Bohužiaľ, v druhom stave sa takmer určite nevyhneš ani tomuto problému. Zmeny hormónov a vyvíjajúce sa bábätko v tvojom brušku môžu zapríčiňovať zápchu, v niektorých prípadoch dokonca aj hemoroidy. Bojovať proti nej môžeš pravidelnými prechádzkami, počas ktorých rozhýbeš črevá alebo aj konzumovaním potravín, ktoré obsahujú veľa vlákniny.

S tráviacimi ťažkosťami súvisí aj strava. Ako prvorodička možno nevieš, čo je pre teba a tvoje dieťatko vhodné. V našom staršom článku nájdeš zoznam potravín, ktorým by si sa mala vyhýbať. Týchto 6 môže ublížiť bábätku.

Tehotenstvom si prejde takmer každá žena, ktorá túži po bábätku. Myslíš si, že o ňom vieš všetko? Ak si chceš svoje vedomosti otestovať, skús to v našom kvíze.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife