foto: instagram.com/meandmyself.sk

V súčasnosti fičia rôzne strihy účesov či mužskej brady. Starajú sa o ne barberi alebo inak povedané pánsky kaderníci. To však neznamená, že by toto remeslo bolo určené iba pre chlapov. Existujú aj ženy baberky. Ich príkladom je Andrea Ľubocká, majiteľka kaderníctva a holíčstva Me&Myself.

Každá hlava je výnimočná

Napriek tomu, že barberky ovládajú rôzne techniky strihania, každá práca dokáže byť náročná. Andrea tvrdí, že to všetko závisí od vášho nastavenia: “Práca s ľuďmi je nepochybne náročná sama o sebe, je však na mne ako sa dokážem naladiť na prichádzajúci deň. Pri rannej kávičke si pozriem, čo ma približne čaká a ako správna barberka som aj “psychológom”.”

Pohodový prístup sa snažia mať aj k svojim klientom. “Každá “hlava” je pre nás výnimočná, ku každému máme individuálny prístup, neskôr sa zväčša z našich klientov stávajú dobrí známi ale aj priatelia,” uviedla Andrea. “Barberhop je Sociálna sieť v priamom prenose bez filtrov a fejkových nálad,” doplnila.

Neustály rozvoj

Nie je to len finančná odmena, ktorá barbeku napĺňa. Musia sa vo svojom remesle neustále zlepšovať, študovať a napredovať. Andrea na svojej práci predovšetkým obdivuje kreativitu a kontakt s ľuďmi.

“Každý deň je vždy niečím výnimočný. Cítim sa neskutočne spokojne, keď vykonávam prácu, pri ktorej sú hmatateľné a estetické výsledky,” vysvetlila barberka.

3 Barbershop v poradí

Pri svojom vzniku sa vôbec nezamýšľali nad tým, ako bude verejnosť reagovať na ženské barberky. Ich pánska klientela rýchlo rástla a keď v roku 2015 došlo k zmenám, muži si to len pochvaľovali.

“Keďže sa veľmi rady nechávame inšpirovať západnými trendami a nebojíme sa “nových” výziev, rozdelili sme salón na dámsku a pánsku sekciu. Udialo sa to v roku 2015. V tej dobe v Bratislave fungoval len Gentlemans World už s dvoma pobočkami a hore na námestí otvorili práve chlapci Freedom Barbers..takže sme boli v poradí 3. Barbershop v Bratislave vôbec,” uviedla majiteľka salónu.

Coco Chanell: Trendy sa menia- štýl zostáva

Barber svet sa podľa jej slov veľmi rýchlo mení. “V dnešnej dobe všetko veľmi rýchlo napreduje, čo sa nám samozrejme páči.”

V súčasnosti zvyšuje počet Barbershopov a podľa Andrey sa tak vytvára aj nová komunita ľudí. “Vzniká priestor pre ďalšie vzdelávanie a tým pestrejšia ponuka pre koncového klienta. Aj my dnes máme oveľa viac čo ponúknuť ako pred rokmi,” uviedla majiteľka.

Kreatívni umelci

Ako uviedla Andrea, na svojej práci má rada kreativitu. Ale s meniacimi sa trendmi je nutné aj držať krok. Preto by mal každý barber ovládať isté základy a držať sa ich, no nezabúdaj ani na tvorivosť.

“Svoju fantáziu by si mala uvolniť, veď o to práve ide, treba však dbať na potreby klienta.. to je akú má predstavu, aký je jeho štýl, rešpektovať typ vlasu, hustotu, tiež tvar hlavy a líniu rastu vlasov. Komunikácia je základ úspechu a spokojnosti oboch strán,” povedala Andrea.

Ženy sú z Venuše a muži z Marsu

Andrea vďaka svojim skúsenostiam sa venuje pánskemu aj dámskemu strihu. Ktorý z nich je jednoduchší?

“Po psychologickej aj technologickej stránke je určite muž menej náročným klientom. Svet dámskych účesov je omnoho zložitejší a náročnejší po technologickej, časovej a tým pádom aj komunikačnej stránke.Tieto dva svety sú si však veľmi podobné. Využívajú sa v nich prakticky totožné princípy, ale aj napriek tomu sú diametrálne rozlišné. Ja to popisujem takto: Ženy sú z Venuše- muži z Marsu a takto si tu spoločne žijeme na planéte Zem,” vysvetlila Andrea.

Milujem byť barberkou

Napriek tomu svoju prácu zbožňuje a obdivuje na nej doslova všetko. “Ľudia, kreatíva, sloboda a zodpovednosť, napredovanie,neustále vzdelávanie, priateľstvá, príbehy, finančná nezávislosť, cestovanie,” vymenovala barberka. Rovnakú radosť dokáže mať aj z novej pomôcky na holenie a šírenia dobrého mena.

”Ten pocit, keď ti príde nový strojček na vlasy a tešíš sa z neho ako iná žena z drahej kabelky. Keď ho môžeš rozobrať a opäť sa ti úspešne podarí zložiť. Keď striháš klienta, ktorý prišiel na základe spokojnosti svojho kamoša/koleg a potom sa ti tiež vráti,” uviedla. “Milujem byť barberkou,” uzavrela Andrea.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieBeauty