ako spevniť vlasy na jeseň

Padanie vlasov na jeseň je úplne prirodzené u každej z nás, čo potvrdili aj viaceré zahraničné štúdie. Možno si si to všimla, no možno máš takú silnú korunu krásy, že ich toto ročné obdobie neovplyvňuje vôbec. Alebo si si to ani nemusela všimnúť, pretože máš prirodzene husté vlasy a nejako to neriešiš.

Dermatologička zo stránky Kombo.sk ti teraz však poradí, ako spevniť vlasy na jeseň, a to pomocou prípravkov, ktoré si možno už postrehla medzi našimi influencerkami.

Je to celkom normálne

Vlasy sú minimálne na stretnutiach pri kávičke s kamoškou jednou z popredných tém, ktoré rozoberáme. A na jeseň obzvlášť. Sychravé počasie neprospieva kondícii a ani stylingu vlasov. Naša koruna krásy v týchto dňoch totiž je vystavovaná mrholeniu, chladu a silnému vetru.

ako spevniť vlasy
zdroj: Unsplash/lukepennystan

Spozorujeme to už na začiatku augusta a pretrváva to celú jeseň. Vedci sa však zhodli na tom, že je to celkom normálne. Potvrdili to štúdie zverejnené na stránke Online library. Odborníci dokonca zistili, že na jeseň ľuďom vypadáva najviac vlasov. Ak ti teda denne vypadne priemerne 100 vlasov, je to ešte stále v norme.

Matka príroda a naše telá sú naozajstný zázrak. A to z toho dôvodu, že podľa vedcov nám vlasy rastú najrýchlejšie v lete a v zime. Pretože ich vtedy najviac potrebujeme na ochranu.

ryšavé dievča na koľajniciach
zdroj: Unsplash/jplenio

„Naše vlasy obľubujú prirodzenú dávku denného svetla, nakoľko vďaka nemu naše telo produkuje dostatok melatonínu, ktorý ovplyvňuje práve našu pokožku hlavy. Nakoľko zimné mesiace neprekypujú dostatočným denným svetlom, v našom tele sa nachádza menej vitamínu D a práve to môže spôsobiť už spomínané sezónne vypadávanie vlasov,“ hovorí dermatologička Andrea Nestorová pre Kombo.sk.

Ako spevniť vlasy na jeseň?

Optimálne výsledky dosiahneš, ak spojíš dôkladnú vonkajšiu starostlivosť so zdravým životným štýlom v jedálničku plnom vitamínov, minerálov a proteínov.

zdravé vlasy
zdroj: Unsplash/averieclaire

Na jeseň by si mala jesť dostatočne veľa bielkovín, vďaka ktorým ti narastú pevné vlasy so silnými korienkami. Najjednoduchšie ich získaš z tvarohu, vajíčok, hovädzieho mäsa, rýb a kuracích pŕs. Tiež by si mala jesť aj zelený hrášok, tofu a orechy.

V tomto ročnom období by si mala do tela získavať aj jednoduché a komplexné sacharidy. Tie by mali tvoriť podstatnú zložku denného energetického príjmu. Nielen pre zdravé vlasy, ale aj pre telo jedz celozrnnú múku, zemiaky, hnedú ryžu, strukoviny, pohánku a aj zeleninu.

dievča na jeseň v prírode
zdroj: Unsplash/Abbat

Základom zdravia celého tela je vyvážená strava. Tvoj organizmus ti vypadávaním vlasov môže dať signál, že ti chýbajú dôležité minerály a vitamíny. Ak do jedálnička zaradíš potraviny plné vitamínov, po čase uvidíš výsledky nielen na vlasoch, ale na celom svojom tele. Budeš mať zdravšie nechty, pokožku a získaš aj viac energie.

Vitamín A nájdeš v mrkve, tekvici, špenáte a sladkých zemiakoch. Vitamíny B získaš z celozrnných obilnín, z mäsa, rýb, mandlí, morských plodov a zo zeleniny. Kvôli vitamínu C skús jesť citrusové plody, papriku a jahody. Zdrojom vitamínu E sú slnečnicové semienka, mandle, špenát a avokádo. A železo získaš z ustríc, šošovice, červeného mäsa či vajec. Zinok sa zase nachádza v ustriciach, oleji, tekvicových semienkach a v pšeničných klíčkoch.

vlasy dievčaťa
zdroj: Unsplash/grantelliott

Prirodzené sú najkrajšie a najzdravšie

Pozor si ale treba dávať aj na styling. Na jeseň zabudni na nešetrnú úpravu vlasov teplom – fénovaním, žehlením a kulmovaním. Nepoužívaj ani tužidlá, laky a iné prípravky. Vlasom škodia aj farby, ktoré sú plné chemikálií, keďže prenikajú hlboko do ich štruktúry.

Veľmi účinný v tomto je aj kolagén, ktorý odporúča väčšina influenceriek. Pomôcť ti ale môžu aj vlasové vitamíny, ktoré takisto odporúčajú známe slovenské celebrity. Možno by si tomu neverila, no naozaj to funguje. Ak ti ale ani tento článok nepomohol, skús si kliknúť na predošlý, ktorý sa ti zobrazí TU!

Zdroj: Kombo.sk, onlinelibrary.wiley.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty