Žena s dlhými vejúcimi vlasmi
Pexels/Maria Orlova

Ó vlasy… naša koruna krásy, ktorá neodráža len starostlivosť o ňu, ale aj ročné obdobia a zdravotný stav. Zima, mráz, vlhko či, naopak, prekúrené miestnosti a nosenie čiapky môžu vlasy vyčerpať rovnako, ako dni bez slnka. Covid síce konečne trocha ustúpil, no jeho následky vieme zrátať v kúpeľni až v chumáčoch. Ako ich mať zase husté, živé a plné života?

V prvom rade treba zachovať rozvahu a nesiahnuť hneď po hocičom, čo sľubuje zo dňa na deň bujné nové kadere. Vlasy vypadávajú priebežne prirodzene a že ich v zime vypadne viac, je normálne, no následky po Covide sú porovnateľne viditeľnejšie, keďže vypadávajú doslova v chumáčoch.

Žena si češe vlasy kefou
zdroj: Pexels/Greta Hoffman

„Zdravému človeku vypadne denne 50 až 100 vlasov. Mierne zvýšené vypadávanie zvyčajne pociťujeme počas zimných mesiacov. Málo slnka a krátke dni s nedostatkom denného svetla vedú k zníženej produkcii melatonínu, čo následne ovplyvňuje hladinu hormónov. Môžeme povedať, že nedostatok vitamínu D a rozkolísanie hladiny hormónov v tele vedia spôsobiť takzvané sezónne vypadávanie vlasov,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Jana Šrámeková.

Vedela si, že… ľudia, ktorých prirodzená farba je blond, majú priemerne 120- až 130-tisíc vlasov, tmavovlasí jedinci okolo 100-tisíc a ryšaví ešte o 20-tisíc menej!

Všade samé vlasy

Začať pátrať po príčine, pretože vlasy padajú viac, než je prirodzené, by sme mali, keď si všimneš, že vlasy sú okrem hlavy zrazu všade naokolo. „Preriedenie vlasov si zvyčajne všimneme až vtedy, keď sa ich počet zníži o 10 – 15 %, teda keď ich nachádzame všade okolo nás – vo vani, na vankúši, na oblečení, na hrebeňoch – a keď sa nám vlasy veľmi ľahko uvoľňujú na mechanický ťah. Vtedy máme problém, ktorý treba riešiť s odborníkom,“ upozorňuje MUDr. Jana Šrámeková.

Vypadnuté vlasy na kefe
zdroj: Tlačová správa

Za účinné riešenie sa v takomto prípade považuje aktivácia kmeňových buniek vo vlasových folikuloch. Kmeňové bunky sú totiž zdrojom neustálej regenerácie epidermy (vrchnej pokožky hlavy, z ktorej vlasy vyrastajú) a majú schopnosť podporiť tvorbu nových vlasov.

Pomôž si sama…

Ak sú vlasové korienky (folikuly) poškodené alebo mŕtve, nevyrastie z nich už žiaden vlas. No kmeňové bunky majú schopnosť nielen ich opraviť, ale aj oživiť. „V súčasnosti trh ponúka skutočne kvalitné a osvedčené možnosti, ako aj v pohodlí domova aktivovať kmeňové bunky prostredníctvom šampónu, séra či iných prípravkov, aby nám vlasy nielenže prestali vypadávať, ale dokonca začali rásť nové a zdravé,“ približuje majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.

Osvedčenou záchranou s kmeňovými bunkami je napríklad HAIRIZE Vlasové sérum, ktoré obsahuje výťažok z geneticky neupraveného hrachu, Cressatine a tiež aktívny roztok hodvábnych aminokyselín (Crosilk).

Záchranné procedúry

Veda pokročila a metódy, ktoré nám vedia pomôcť, sú čoraz viac kvalitnejšie a finančne dostupnejšie. Jednou z nich je aj vlasová mezoterapia. Ide o účinnú metódu na riešenie problému s vypadávaním vlasov a na ich posilnenie. Do kapilícia, čiže vlasatej časti hlavy, sa injekčne aplikuje preparát obsahujúci účinné látky ako peptidy, aminokyseliny, minerály, zinok, rastové faktory a vitamíny skupiny B.

Žena s dlhými hnedými vlasmi
zdroj: Pexels/Bennie Lukas Bester

„Je možné takto zmierniť postcovidový syndróm a zlepšiť regeneráciu vlasových folikulov prostredníctvom vlasovej mezoterapie alebo tiež plazma „dracula“ terapie, čiže plazmy bohatej na krvné doštičky, ktorá podporuje regeneráciu tkanív. Princíp mezoterapie všeobecne je v zlepšení výživy a obnovy mezodermy v aplikovanej oblasti látkami, ktoré v tomto prípade vlasy a vlasové cibuľky regenerujú a posilňujú.

Tým podnecujú rast zdravých a silných vlasov. Pri liečbe poškodených, oslabených a polámaných stačí tieto látky aplikovať špeciálnou pištoľou tesne ku korienkom vlasov. Zákrok je úplne bezbolestný a môže ho vykonávať školený zdravotnícky personál“, vysvetľuje MUDr. Marek Štefánik z Chirkoz Medical Clinic.

Nepravdy o vlasoch

  • Dobrý strih môže spôsobiť vizuálnu zmenu hustoty vlasov a určite vám pristane, ale v skutočnosti ich na hlave nebudete mať viac.
  • Neodporúčame uveriť tvrdeniu, že keď si dáte hlavu oholiť, narastú vám hustejšie vlasy. Ani táto stratégia totiž nemení počet a kvalitu vlasových korienkov.
  • Pravda nie je ani to, že ak sa vám vlasy príliš mastia, treba ich menej umývať. Vlasy a pokožku hlavy treba zbavovať mazu, lupín a nečistôt tak často, ako si to žiadajú. Samozrejme, prípravkami na to určenými.

Ženy si kulmuje vlasy
zdroj: Pexels/Element5 Digital

Pomôž svojim vlasom

Či už využijeme silu a moc kmeňových buniek, alebo nie, či prípadne vlasovú mezoterapiu, o vlasy sa treba starať s láskou, pravidelne a s rozumom. Napríklad kulma a žehlička by sa mali používať iba výnimočne. Správne fénovanie znamená sušiť vlasy teplým, no nie horúcim vzduchom.

Najviac im prospieva prirodzené samo sušenie na vzduchu, čo si môžeme dovoliť najmä počas teplých dní. „Ak sa budeme o vlasy starať menej drasticky a k tomu doplníme vhodné produkty na ich regeneráciu, výsledky sa dostavia v priebehu pár týždňov, maximálne mesiacov,“ uzatvára Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Zdroj: Tlačová správa

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty