Unsplash/Clarissa Schreiner

Nie je to len o prechodných ročných obdobiach. Mnohé ženy trápi vypadávanie vlasov počas celého roka, nielen počas jari alebo na jeseň. Dôvodov môže byť hneď niekoľko a rovnako tak aj tipov, ako so stratou vlasov bojovať. Portály Who What Wear a Medical News Today priblížili viac detailov.

Aj teba trápi vypadávanie vlasov a pri každom umytí alebo česaní vyhadzuješ plné dlane? Jednoznačnú príčinu tohto problému ti môže pomôcť odhaliť jedine lekár, no priblížime ti aspoň niekoľko možných dôvodov, prečo sa to najčastejšie deje.

Môže ísť o genetiku, hormonálne zmeny, stres, nedostatok vitamínov a minerálov, ale tiež o ochorenie. Taktiež pre teba máme zopár tipov, ako obmedziť padanie. Určite túžiš po tom, aby to konečne skončilo.

Alopécia

Alopécia je odborné pomenovanie pre padanie vlasov. Môže sa vyskytnúť vo viacerých formách – trakčná, androgénna alebo alopácia areata. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý môže nastaviť správnu liečbu.

K trakčnej alopécii dochádza kvôli nadmernému ťahaniu vlasových folikulov vďaka účesom, ako sú chvosty, drdoly alebo vrkoče. Môže to nastať aj pri predlžovaní vlasov. Vlasy začnú vypadávať najmä na tých miestach, ktoré sú zaťažované najviac.

Androgénna alopécia je iný názov pre plešivosť, ktorou trpia okrem žien aj muži. Často prichádza s vekom a dámy po menopauze strácajú svoju korunu krásy po celej hlave.

Alopécia areata je zase autoimunitné ochorenie, ktoré napáda vlasové folikuly, ktoré začnú pomaly vypadávať. Môže sa to týkať aj obočia alebo mihalníc.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Ak držíš nejakú diétu, pričom obmedzuješ prísun niektorých zložiek, môžeš prichádzať o kadere. Nemala by si držať nízko bielkovinovú diétu alebo s nízkym obsahom železa. Radšej by si si mala dopriať potraviny bohaté na selén, zinok, biotín alebo vitamíny skupiny B. Nájdeš ich napríklad v strukovinách, zelenine, ovocí, rybách, vajciach alebo semienkach.

zdroj: Unsplash/Tim Mossholder

Tehotenstvo

Kvôli zmene hormónov môžeš prichádzať o vlasy aj v tehotenstve a ešte častejšie k tomu dochádza po pôrode. Spôsobené je to poklesom hladiny estrogénu. Malo by sa to napraviť samé po pár mesiacoch, najneskôr do jedného roka. Zatiaľ ale môžeš používať aspoň šampóny na jemné vlasy alebo podporujúce rast a zamedzovanie ich vypadávaniu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty