Život dokáže byť naozaj stresujúci a nie vždy nám všetko vychádza podľa plánov. Túžime po tom, aby sme skončili vysokú školu, našli si prácu, ktorá nás bude baviť či stretli pravú lásku. Ak sa naše očakávania nenaplnia, sme frustrovaní a nevieme, ako sa máme pohnúť ďalej. Po čase som zistila, že ak chcem, aby sa moje očakávania naplnili, nemala by som si veci zjednodušovať. Mám pocit, že celý svoj život som si niečo plánovala, no keď som sa nad tými plánmi hlbšie zamyslela, nedávali mi vôbec žiadny zmysel. Plány zničili všetky moje spomienky na dobré časy, zážitky, ktorých som mohla byť súčasťou, ak by som nič neplánovala a jednoducho žila prítomnosťou. Preto sa pýtam – aký zmysel vidíme v tom, ak si všetko naplánujeme deň za dňom?

O chvíľu by som mala dokončiť vysokú školu a všetci sa ma neustále pýtajú: Aké sú tvoje plány do budúcna? Čomu sa chceš po skončení školy venovať? Ako keby som mala mať celý svoj život dopredu naplánovaný už v 21 rokoch. Kedykoľvek si niečo naplánujem, zo dňa na deň to zmením. Som predsa mladá a mala by som si užívať prítomnosť, nie mať všetko dopredu stanovené a riadiť sa podľa nejakého harmonogramu.

zdroj: unsplash.com

Stále nechápem, prečo sa mnohým nepáčia moje sny. Ak im na ich otázku odpoviem, že by som chcela veľa cestovať, zabávať sa s priateľmi a byť šťastná, že mojím snom je ísť na najväčší festival na svete, či potápať sa v priezračnom mori, tvária sa, akoby mi nerozumeli. Pretože oni sa pýtali len na to, čo chcem dosiahnuť v oblasti kariéry. Prečo by mala tvoja práca odzrkadľovať to, kým v skutočnosti si? Rozhodne to tak byť nemusí. Netúžim predsa po tom, aby som na smrteľnej posteli ďakovala Bohu za to, že som mohla byť skvelým zamestnancom vo vysnívanej firme.

Teraz sa ma určite pýtaš, ako som si tým všetkým dokázala prejsť. Nepoviem ti správny návod, no vedz, že sa snažím plniť si svoje sny a každodenné ciele. Nezaujímam sa o to, čo na ne povedia ostatní. Som k sebe úprimná, viem čo očakávam od života a je mi naozaj ukradnuté, či sa to druhým páči alebo nie.

zdroj: unsplash.com

Život je krátky a preto ho ži podľa seba. Navštív miesta, ktoré si vždy chcela, jedz jedlo, ktoré ti chutí, nos oblečenie, čo sa ti páči. Nech ťa netrápi, čo na to povedia druhí. Pretože máš len jeden život, ktorý si treba užiť naplno. Váž si to, čo máš. Rodinu, priateľov, dobrých ľudí okolo seba. Užívaj si plnými dúškami všetko, čo ti život ponúka. Veď žiješ len raz. 

Zdroj: thoughtcatalog.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.