Vzťah je založený na mnohých hodnotách a rešpekt k ním tiež patrí. Bez neho sa zaľúbená dvojica nezaobíde. Ako inak by ste potom dokázali vyriešiť vaše problémy a zároveň sa otvoriť jeden druhému? Portály Bustle, Thought Catalog a Bolde uviedli znaky, podľa ktorých ťa tvoj partner vôbec neberie vážne.

Nevenuje ti ani trocha pozornosti

Je dôležité rozprávať sa o svojich problémoch a trápeniach. Vzťah nie je iba o tom peknom ružovom. Myslíš si, že ťa rešpektuje, ak sa počas rozhovoru pozerá iba do telefónu alebo robí čokoľvek iné, len aby ťa nepočúval? Prípadne na teba iba zúrivo zazerá a nevníma význam tvojich slov a potom to všetko vyústi do hádky. Aj takto sa správa chlap, ktorý nerešpektuje svoju partnerku.

zdroj: Photo by jcomp from Freepik

Nepatríš medzi jeho priority

Vždy si dokáže nájsť čas a jedna správa, či telefonát by mu rozhodne neublížil. Všetko je to otázka priorít, medzi ktoré evidentne nepatríš. Neodpisuje ti a vidíš, že je stále online? Snažíš sa ho už niekoľko dní dostať von, ale stále to odkladá kvôli práci, pričom je vlastne do noci vonku so svojimi kamarátmi? Urob láskavosť samej sebe. Nedoprosuj sa mu a neboj sa zdvihnúť kotvy. Takýto človek by nemal mať miesto v tvojom živote.

Tichý trest

Okrem rešpektu je vo vzťahu nevyhnutná aj komunikácia. Možno ste sa pohádali a máte na chvíľu tichú domácnosť. Je to pochopiteľné. Lenže ak sa ti neozval už niekoľko dní a neodpovedá ti na správy, myslíš, že ťa naozaj rešpektuje? Problémy sa majú riešiť, má sa o nich hovoriť. Toto je iba prejavom toho, že uteká z boja a tvoje pocity sú mu úplne ukradnuté. Trestá ťa zámerným ignorovaním a čaká na ospravedlnenie. Iste, aj ty môžeš mať na tom svoj podiel viny, ale nie si jeho bábka na špagátikoch.

Zhadzuje ťa

Každá z nás je krásna, hoci môžeme mať odlišný módny vkus. Nos to, v čom sa ty cítiš najlepšie. Ak máš náladu na sukňu a opätky, veselo do toho. Kým sa budeš obliekať, on ťa bude iba zhrozene pozorovať. Zrazu je z neho najlepší fashion poradca a priam výsmešne reaguje na tvoje oblečenie. Nikdy mu nevyhovieš. Ani keby si mala na sebe vrece od zemiakov alebo postavu modelky. Netrp mu zhadzovanie. Uvedom si svoju hodnotu a hlavne to, že všetko budeš robiť iba podľa seba. Toto si žiadna z nás nezaslúži.

Tvoj názor je pre neho menejcenný

Veľmi jednoduchá situácia – išli ste si pozrieť nový film do kina. Tebe sa páčil, jemu nie, a tak o tom začnete diskutovať. Lenže po malej chvíli iba mávne rukou nad tvojím názorom a z celej témy je zrazu otrávený. Nezaujíma ho to. Nezáleží mu na tom, čo hovoríš. Iba jeho názor je predsa podstatný.

zdroj: Photo by Tim Marshall on Unsplash

Nedokáže ti povedať nič pekné

Spomeň si, čím si získal tvoje srdce a porovnaj to so súčasnosťou. Kedy naposledy ťa pochválil a povedal, aká si krásna? Kedy naposledy ocenil to, o čo všetko sa v živote snažíš? Muž, ktorý voči tebe neprechováva ani štipku rešpektu, ti nebude dvoriť. Nepochváli ťa, neocení ťa. Paradoxne, od teba si to vypočuje veľmi rád, pretože jeho ego tak zase stúpne. Ale prečo by mal vravieť niečo pekné svojej žene? Každá z nás sa potrebuje cítiť ľúbená. Zaslúžiš si lásku, mysli na to.

Všetko sa točí iba okolo neho

Iba v jeho živote sa deje niečo zlé. Iba on to nemá ľahké. Iba jeho treba celý čas počúvať a ľutovať. NIE! Aj ty si človek, ktorý denne získava nové lekcie. Keď ťa niečo ťaží, chceš to dať zo seba von. Komu inému by si sa mala sťažovať ako svojmu partnerovi? Ten ťa samozrejme od seba pošle preč, pretože má veľa práce a je unavený, a tak ti povie „možno neskôr“. Omyl, potom už bude neskoro.

Nezáleží mu na vašom vzťahu

Kde nie je rešpekt, tam nie je možnosť rastu. Tým, že sa dvaja ľudia otvorene rozprávajú o svojich potrebách dosahujú jedno jediné – pevné zázemie vzťahu. Buď si teda istá, že keď s tebou nemieni niečo takéto riešiť, nemá ani záujem byť v tomto záväzku. Nečakaj na neho, nezmení sa. Osloboď sa, urči si svoje hodnoty a už nikdy sa ich nevzdávaj. Vzťahy nie sú dokonalé a už vôbec nie ľahké. Preto musíš nájsť osobu, ktorá pochopí, že ste to vy dvaja proti problému a nie proti sebe. Zaslúžiš si niekoho, kto bude s tebou jednať s rešpektom nech je už situácia akákoľvek.

 

Zdroj: Bustle, Thought Catalog a Bolde

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.