Photo by Austin Guevara from Pexels

Do života nám vstúpia ľudia, s ktorými nadviažeme bližší vzťah a myslíme si, že to vydrží napriek všetkým prekážkam. No mali nás iba niečo naučiť alebo ukázať nám, čo rozhodne nechceme. Výnimkou nie sú ani partnerské vzťahy, v ktorých ti dá silnú lekciu toxický človek. Portál Thinking Humanity, Cosmopolitan a Psychology Today uviedli, ako sa napriek zlej skúsenosti vrátiš na svoju životnú cestu.

Zariaď, aby na teba nemal žiadny dosah

Spál s ním všetky mosty. Neboj sa ho zablokovať na sociálnych sieťach. Nie, on sa už nevráti a je to tak lepšie. Nepristúp mu ani na návrh: „Stále môžeme byť kamaráti.“ Môže to byť pre teba ťažké, ak máš voči nemu stále city. Ale stojí ti to za to? Spomeň si na všetky preplakané noci a hlavne spôsob, ktorým sa ťa snažil ovládať. Láska niekedy nestačí a táto situácia nie je výnimkou. Buď silná. Predtým si dokázala žiť bez neho, prečo by to teraz malo byť iné?

Ber to ako skvelú skúsenosť

Nič neľutuj. Nič si nevyčítaj. Vždy je všetko tak ako má byť a vieš, čo je na tom najlepšie? Získala si skvelé ponaučenie. Teraz presne vieš, čomu sa budeš v ďalšom vzťahu vyhýbať a tento typ človeka už odhalíš veľmi rýchlo. Učíme sa celý život a niekedy to jednoducho nevyjde, pretože ten človek nás mal iba niečo naučiť. Neboj sa byť sama. Sloboda má toľko výhod. Je to ideálny čas na to, aby si sa zotavila a začala znova žiť.

Nájdi si nové hobby

To, že ste to ukončili, neznamená, že to nebude bolieť. S tým treba rátať. Najmä ak si veľmi ľúbila a z dotyčnej osoby spravila prioritu. Teraz sa však môžeš sústrediť na seba, ale to veľké množstvo prázdneho času ti možno naháňa strach. Neboj sa vyskúšať niečo nové. Choď na miesta, ktoré si vždy chcela navštíviť. Cvič, tvor, rob čokoľvek, čo ťa napĺňa. Len nelež na gauči ako kôpka nešťastia. Toxickosť ťa už opustila, preto musíš svoj život naplniť konečne niečím zdravým.

Zbav sa všetkých ilúzií

Po rozchode na teba môžu prísť rôzne myšlienky. Jednou z nich je, aký ste mali skvelý vzťah. Naozaj bol taký úžasný, keď teraz pri spomienka naň možno plačeš? Áno, zo začiatku je všetko krásne, priam až bezchybné. Deje sa tak hlavne pri toxických ľuďoch. Zlož si ružové okuliare. Tento typ osoby sa nezmení, skôr by spravil všetko pre to, aby ťa znova svojím šarmom oklamal a následne ovládal. Všetko je tak ako má byť. Si na správnej ceste.

Neobviňuj sa

Na problémoch vo vzťahu majú podiel obe strany, ale nemôžeš všetko zvaľovať iba na seba. Uvedom si svoju časť viny, ale ani nepomysli na to, že by to bola čisto tvoja chyba. Ty nemôžeš za to, že sa to zrútilo. Ty nemôžeš za tú jeho toxickosť. Rovnako sa vyhýbaj otázkam typu čo ak/čo keby…NIE! Toxický človek má vo zvyku hádzať všetku vinu na druhých. Zrejme sa ti to tiež stalo. Len si spomeň, aký to bol človek. Určite nebol taký svätý. A pamätaj, nikto nestojí za to, aby si kvôli nemu v noci plakala a následne strúhala falošné úsmevy.

Prijmi krutú pravdu

Keď sa zložia ružové okuliare, oslepí nás pravda. Tá dokáže byť často krutá, ale je potrebná. Jednoducho prijmi fakt, že vôbec nebol taký, ako sa spočiatku prezentoval. Je to v poriadku. Aspoň už nežiješ v ilúzií. Neboj sa čeliť faktu, že je koniec a nikdy viac sa nestretnete. Najprv ťa to veľmi zabolí, ale potom to pochopíš. Ak by si s ním zostala, prišla by si o samú seba. A to ti za to určite nestojí.

Buď vo vzťahu so sebou

Daj si pauzu a detox od každého. Na istý čas sa vyhýbaj novým známostiam a zaujímaj sa iba o seba. Ak chceš mať v budúcnosti plnohodnotný vzťah, najprv sa nauč ľúbiť samú seba. Neboj sa samoty. Dokáže mať na nás priaznivé účinky a keď budeš sebestačná, potom ti príde do života niekto, kto už neodíde. Medzitým do seba investuj, rozvíjaj sa ako osobnosť, urč si hodnoty, na ktorých si budeš zakladať a nestrácaj samú seba. Už nikdy viac.

Zdroj: Thinking Humanity, Cosmopolitan a Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating