Hoci sa veľmi ľúbite, alebo si to aspoň myslíš, vaše problémy sa nedajú prehliadať donekonečna. Láska ti nedá pocit istoty, keď tebou lomcuje žiarlivosť spôsobená nedostatkom komunikácie. A to je iba začiatok. Portál Psychology Today, Bolde a Thinking Humanity uviedli tieto veci, ktoré sú pre vzťah nevyhnutné.

Pocit bezpečia

Bezpečie neznamená iba kráčať v noci po meste, pričom ťa drží za ruku. Je to zároveň pocit, ktorý ti dodáva odvahu, že pri ňom skutočne môžeš byť sama sebou. Nemusíš pred ním tajiť všetky svoje obavy a trápenia. Jednoducho mu ich môžeš povedať, pretože ti dáva pocit bezpečia, či emočnej stability. Bez úprimnosti sa vzťah nezaobíde.

Dôvera

Možno si sa v minulosti popálila a zažila neveru. Aj jemu sa to mohlo stať. Lenže zámerným podozrievaním a kontrolovaním nič dobré nedosiahnete. Nie každý partner ti musí spraviť to, čo ten predtým. Je to minulosť, hoci ti zostala jazva na srdci. Dôverujte si a ľúbte sa. Tým, že budete mať oporu jeden v druhom sa môže váš vzťah veľmi posilniť a láska bude prekrásnym bonusom.

Plány do budúcna

Niekedy je ťažké plánovať, obzvlášť ak ste spolu krátko. Tu ide skôr o tú víziu života  v budúcnosti. Napríklad, či si chcete obaja založiť rodinu alebo odsťahovať sa do iného kúta sveta. Nebojte sa hovoriť o svojich plánoch a túžbach. Vašou úlohou je nájsť kompromis a nie sa iba podriaďovať jeden druhému. Rozumným rozhovorom sa dokáže vyriešiť mnoho vecí a je to vždy lepšie, než sa kvôli láske vzdať svojho života.

Spoločné hodnoty

Vo vzťahu musí mať svoje zastúpenie aj racionálna stránka. Preto sú dôležité aj vaše spoločné hodnoty. Napríklad spôsob, ako chcete mať rozdelenú domácnosť, financie, či celkové fungovanie. Ak by ste si z tohto hľadiska nerozumeli, ani láska by to nezachránila. Ako by mohla? Vieš si predstaviť, že by ste spolu žili v totálne nefungujúcom a chaotickom prostredí? Časom by aj emócie vyprchali a nahradila by ich bolesť a utrpenie.

Komunikácia

Je to jednoduché. Kde nie je komunikácia, tam nie je nič. Ak nedokážete komunikovať, ako potom vyriešite svoje nezhody? Ako si potom prejavujete záujem? Komunikácia je základom všetkého a často vďaka jednému rozhovoru si môžete vysvetliť množstvo vecí, ktoré vás trápili. Zároveň sa zbližujete a váš vzťah je hlbší.

Nie je to o tom, aby ste si vymieňali správy celý deň. Treba mať priestor aj na vlastnú sebarealizáciu. Stačí malá iniciatíva, aby ste sa obaja cítili chcene a vypočuto. Nedostatok komunikácie môže spôsobiť fatálne následky. Tejto téme sme sa viac venovali v tomto článku.

Rešpekt

To, ako sa k tebe správa je dôkazom toho, ako ťa vníma. Myslíš, že si ťa dostatočne váži? Rešpektuje tvoje potreby a všetko, s čím sa mu zdôveríš? Aj toto je ďalšia nevyhnutnosť zdravého vzťahu. Ak ho nadovšetko ľúbiš, ale on ťa ani nerešpektuje, prečo s ním si? Vzájomné akceptovanie sa je základným pilierom. Nesmieš dovoliť, aby si z teba niekto robil pekný deň. Láska za to nestojí.

Zdroj: Psychology Today, Bolde a Thinking Humanity

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.