Hlboké city a vzájomná príťažlivosť dokážu byť v partnerstve hnacím motorom. No priateľstvo medzi dvoma milujúcimi osobami dokáže všetko zlepšiť. Nielen, že sa dokážeš so svojou polovičkou z chuti zasmiať, ale rovnako ťa podrží v ťažkých chvíľach. Portál Psychology Today, Your tango a Marriage.com uviedli, ako priniesť kamarátstvo do vzťahu.

Načúvajte si

Keď sa rozprávate, nepočúvaj ho iba zo slušnosti. Čítaj medzi riadkami a pozorne vnímaj, čo sa ti snaží povedať. Intimita vo vzťahu sa zvyšuje otvorením jeden druhému. Presne, ako by si sa rozprávala pri víne s najlepšou kamarátkou. Je dôležité, aby si aj partneri dožičili tento pocit bezpečia a akceptovania. Zároveň je to efektívny spôsob, ako sa dozvedieť, po čom naozaj túžite.

Zrkadlite sa

Keď chceš byť vo vzťahu rešpektovaná a milovaná, správaj sa rovnako k svojej polovičke. Samozrejme, malo by to byť vzájomné. Aj tu sa potvrdzuje  využitie kamarátstva. Napríklad – máš blízku kamošku alebo kamoša a keď vidíš, aký majú k tebe postoj, oplácaš im to. Presne takto to funguje aj v partnerskom vzťahu. Mnoho ľudí chce nájsť tú správnu osobu, pričom oni sami sa tak nedokážu správať.

Kritickosť si nechaj pre seba a viac si ho váž

Urobí niečo zle a zrazu ožíva tvoj uštipačný jazyk? V citlivých chvíľach si nechaj sarkazmus pre seba. Možno aj tvoja kamarátka už v živote niečo pokazila a namiesto výplachu žalúdka si jej dala objatie a podporu. Skús tak robiť aj pri ňom. Keď sa mu niečo nepodarí, nekritizuj ho. Buď pre neho oporou a otvorene povedz, vďaka čomu je naozaj skvelý.

Podporujte sa

Chce začať posilňovať, zdravšie jesť alebo sa kariérne posunúť ďalej? Prečo by si mu mala tieto nápady hneď zhadzovať, prípadne on tebe? Naučte sa podporovať jeden druhého, aby ste sa potom mohli spoločne tešiť z úspechu. Presne ako v kamarátstve. Je to jednoduché a veľmi obohacujúce.

Spoznáte sa, veľmi

Niekedy nie je najlepší nápad nechať sa unášať citmi a okamžite skočiť do vzťahu. Dôvod? Nepoznáte sa a objavovanie jeden druhého počas partnerstva môže byť riskantné. Za to, keď už na začiatku v sebe objavíte kamarátsku stránku, dokážete sa lepšie spoznať. Konverzácie sú uvoľnenejšie, ste sami sebou a viete sa spoločne zasmiať. Aj to dokáže zachrániť vzťah pred nejednou krízou.

Zdroj: Psychology Today, Your tango a Marriage.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.