Zdravá strava je takým pomyselným svätým Grálom 21. storočia. Všetci sa snažia stravovať pestro, vyvážene, no najmä zdravo a s čo najmenšou kalorickou hodnotou. Avšak mnohokrát sa zabúda na fakt, že telo potrebuje aj palivo prostredníctvom mikronutrientov, ktoré získa prostredníctvom konzumácie super potravín. 

Názov SUPERFOOD je primárne vytvorený z marketingového hľadiska, preto za tým nehľadaj náročnú filozofiu a čarovné účinky ako z koreňa mandragory. Skupina týchto potravín, z ktorých mnoho ukrýva aj tvoja kuchyňa, je z časti podceňovaná a to je chyba. Preto neváhaj a vyskúšaj pridať niektoré z týchto potravín do ranného smoothie.

Chia

Tie snáď pozná už každá z nás. No na pripomenutie sú to semiačka, ktoré obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, kalcia a vlákniny, vďaka ktorej nás zasýtia. Jej magický účinok spočíva v tom, že v tvojom žalúdku nasiaknu vodou a vytvoria „gél“, ktorý ťa drží dlhšie sýtou.

Maca

Novinka na trhu so skutočne nadpozemskými účinkami. Zelenina, ktorá je usušená a zomletá na prášok, ti dodá energiu, libido, čo poteší tvoju polovičku a v neposlednom rade je pomocník pri regenerácii. Chute sa nemusíš báť, pretože pripomína oriešky a niekomu aj karamel.

Goji

Na náš trh prišli už dávnejšie, no skutočný rozruch urobili len prednedávnom, kedy ľudia zistili ako veľmi zdravé sú. Je to jeden z najlepších antioxidantov, ktorý obsahuje „tony“ vitamínu C.

Kakao

Má ho v kuchyni každá z nás, ale ani v najdivnejšom sne by si si nepomyslela, že by mohlo mať tak blahodárne účinky. Nielen, že znižuje krvný tlak, ale má aj málo kalórií. Jedna lyžička obsahuje okolo 15 kcal.

Konopné semienko

Neboj sa jeho superschopnosť nie je, aby si bola „high“. Tieto semiačka sú bohaté na bielkoviny, ktoré privíta každá športovkyňa a taktiež pomáha v raste vlasov či nechtov. Majú veľmi jemnú chuť, takže ich môžeš použiť ako v sladkej, tak aj v slanej kuchyni.

Lahôdkové droždie

Staršia generácia bola v detstve nútená povinne jesť túto potravinu, no teraz si to mnohí kupujú dobrovoľne a nevedia si chuť lahôdkového droždia vynachváliť. Najčastejšie ho používajú vegáni, pretože má príjemne syrovú chuť, vďaka ktorej dodajú svojím pokrmom žiadúcu chuť syra, ktorý oni konzumovať nemôžu. Spolu s konopným semienkom je skutočne bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny a vitamínu B12.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.