Najobľúbenejšou raňajkovou surovinou sú vajíčka – na tom sa hádam zhodneme všetci. A viete o tom, že okrem toho, že sú dobré pre vaše svaly, sú dobré aj pre vaše ego?

 

Podľa najnovšieho výskumu to tak naozaj je. Netýka sa to však iba vajíčok, ale všetkých potravín, ktoré sú bohaté na tryptofán (mlieko, ryby, sója, alebo syr). Ten totižto prispieva k produkcii serotonínu, hormónu, ktorý sa stará o vašu dobrú náladu. Možno práve preto sa cítite lepšie po sýtych raňajkách, ale výskum bol zaujímavý ešte aj v inej veci.

Výskumníci zobrali dve skupiny ľudí, pričom jednej dávali placebo a druhej dávali tryptofán (množstvo cca z troch vajíčok). Následne dali každému 10 dolárov a spýtali sa, či sú ochotní venovať určitú sumu z toho na charitu.

A výsledok?

Skupina s tryptofánom prispela na charitu v priemere dolár a celkovo 2x viac, ako skupina s placebom. 

Zatiaľ sa ešte neprišlo na to, ako tryptofán povzbudzuje tieto charitatívne maniere, ale vedia, že to isté sa stane, aj keď sa napríklad túlite, alebo milujete.

Aj z tohto dôvodu je preto dôležité nevynechávať jedlo a dbať na výživné potraviny. Pretože keď ste hladný, nielenže si škodíte pri budovaní svalstva a tvarovaní postavy, ale celkovo sa stávate aj horším človekom (minimálne nervóznejším, to poznáme všetci…).

 

/zdroj: ozy.com, obrázok: pixabay.com/

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness