Hovorí sa, že Vianoce sú najkrajším obdobím roka. Mnohé z nás sa však pred (čoraz viac) blížiacimi sa sviatkami intenzívnejšie zamýšľajú nad tým, či je tomu skutočne tak, keď sa na nás z každej strany hrnú slová z ich prívlastkami. My ženy si navyše myslíme, že na vianočné sviatky musíme mať všetko do dokonalosti pripravené. Od veľkého množstva napečených koláčikov, cez vyleštený dom až po jagavý vianočný stromček s množstvom darčekov. 

Nie je tomu celkom tak. V túto chvíľu je úplne jedno, čo momentálne robíš a koľko máš povinností. Sprav si čaj alebo nalej pohár dobrého vína a sadni si. Zamysli sa v kľude nad tým, ako by si si priala prežiť predvianočný čas a tiež si odpovedz na otázku, ako si predstavuješ skutočne pohodové Vianoce. Pretože také by mali byť oboje. Ako predsviatočný čas, tak i sviatky.

Je pravda, že si počas tohto obdobia doma dôležitejšia viac ako ktokoľvek iný. Pokojnú atmosféru vôkol seba však v žiadnom prípade nevytvoríš, ak budeš ty sama v nepohode. Nie všetko je o vyleštenom dome, o počte darčekov či o dokonalých koláčikoch. Skús si ich užiť tentokrát inak. Napríklad aj tak, že na nich budeš mať spomienky ešte na veľmi dlhú dobu. Vieme, nie je to jednoduché, ale skúsiť to môžeš.

Šťastné Vianoce nie sú len o upratovaní

Áno, chceš mať domov čistý a voňavý. I napriek tomu sa však nemusí všetko lesknúť. Popremýšľaj nad tým, či by sa taký poriadok  doma nedal spraviť aj iným spôsobom. Aj tak, že by si jednotlivé úlohy rozdelila medzi členov domácnosti – medzi deti, ak sú väčšie a manžela. Vianoce predsa budete tráviť spoločne. Je fajn, ak sa na prípravách zúčastnia aj oni.

Prečo ich o pomoc pekne nepožiadať? Skús to, možno sa práve z tejto aktivity stane rokmi aj akýsi rituál. Vôbec nebude vadiť, ak sa nábytok nebude ligotať. Bude však čistý. Preto by si si o to viac mala vážiť úprimnú pomoc svojho domáceho upratovacieho tímu.

Šťastné Vianoce nie sú len o počte darčekov

Potešia, samozrejme. O tom niet pochýb. Každý jeden. Avšak ani jeden z tvojich blízkych určite nepotrebuje tie najdrahšie darčeky. Obzvlášť v aktuálnej dobe, kedy nie je situácia pre mnohé rodiny finančne priaznivá. Prečo by si sa mala trápiť nad tým, že na nich momentálne nemáš. Rodina by sa mala tešiť predovšetkým z iných vecí. Aj o tom sú Vianoce.

Teš sa viac z predstavy, že si opäť tento rok sadáš so svojimi najdrahšími za jeden stôl. Raduj sa z toho, že ich môžeš objať, pohladiť a venovať im okrem všakovakých dobrôt aj svoj úprimný úsmev. Maj radosť z toho, že si môžete spoločné chvíle užívať v teple domova. Áno, aj s darčekmi, avšak takými, ktoré potešia i napriek tomu, že nebudú najdrahšie. Vyrobiť ich môžeš taktiež. Vtedy nebudú mať hodnotu ani celého sveta. Tipy na handmade darčeky nájdeš aj v našom článku, prípadne inšpiráciu, keď ti na ne neostalo veľa peňazí.

Šťastné Vianoce nie sú len o dokonalých koláčikoch

Peč inak, peč s radosťou a do tejto aktivity opäť môžeš zapojiť všetky kategórie detí. A možno sa rád pridá aj manžel. Uvidíš, koľko zábavy si popri pečení užijete. Vianočné chvíle budete tráviť spoločne všetci, preto vôbec nebude chybou, ak koláčiky nevyjdú podľa tvojich predstáv a nebudú ani ukážkové. Pečiete ich predovšetkým pre seba navzájom, však? Užite si preto aj takéto spoločné chvíle. Nie každá z nás je rodená pekárka, ak nerada pečieš, odbremeníš sa od tejto aktivity napríklad aj tým, že si koláčiky jednoducho objednáš od šikovnej cukrárky – môžeš tak aj podporiť tie, pre ktoré to predstavuje ich živobytie v týchto neľahkých časoch.

Šťastné Vianoce sú o domácej pohode

Vrátime sa preto na začiatok. Vymenovali sme skutočne iba niekoľko základných tipov, ktorými si dokážeš spríjemniť predvianočné a vianočné dni tak, aby si sa doslova nezbláznila. Také, s ktorými si budeš užívať tieto chvíle tak, aby si bola (s)pokojná, a aby túto atmosféru cítili aj tvoji najbližší. Čo nestihneš, nebude jednoducho spravené. Pusť si v tomto predvianočnom zhone svoju obľúbenú hudbu, sadni si ako si to spravila teraz a užívaj si toto obdobie inak ako si to zvykla robiť kedysi.

Ak  máš deti, posaď sa napríklad aj k nim. Čítajte si, rozprávajte sa, zahrajte si spoločenskú hru. Vráť sa s nimi do detstva. Rozprávať sa môžete pokojne aj o Vianociach, aké čaro mali, keď si bola vo veku svojich ratolestí práve ty. Majú ich rady a určite budú pozornými poslucháčmi. Ver, že si tieto spoločné chvíle zapamätajú navždy a aj vďaka tebe získajú sviatky iný rozmer. Pamätaj, že práve ty vytváraš tú náladu, ako sa s vami bude ťahať po celé sviatky, tak si vyber, akú chceš prenášať na svojich milovaných.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.