Predvianočné obdobie by malo byť nádherné a mali by sme si užívať dokonalú sviatočnú atmosféru. Často sa deje presný opak a my zažívame najviac stresujúce dni celého roka. Rozmýšľame, kedy všetko postíhame, zháňame darčeky a najviac stresu zažívame vtedy, ak nemáme na to ani dostatočný rozpočet.

Posledné mesiace neboli jednoduché a mnoho ľudí ostalo bez práce, prípadne s nižším príjmom. Alebo si ešte študentka, ktorá dostáva len vreckové a nemá vlastnú výplatu. Keďže nevieme, čo nás čaká ďalej, nemôžeme si dovoliť rozhadzovať tak, ako možno inokedy.

Kvôli tomu, že máš obmedzený zdroj financií, nemusíš byť v strese. Vianoce predsa nemajú byť o darčekoch a už tobôž nie o veľkých a drahých veciach. Buď vďačná hlavne za to, že ich budeš mať s kým stráviť, pretože mnohí také šťastie nebudú mať.

V prvom rade si to môžete vyjasniť aj v rodine. Povedzte si, že si nedáte tento rok nič alebo maximálne nejakú drobnosť. Stanovte si rozpočet, ktorý nikto z vás nemôže presiahnuť. Viac sa zamerajte na to, aby ste mali na štedrovečernom stole všetko potrebné a aby ste si tieto krásne chvíle užili spoločne.

Môžeš sa tiež zložiť napríklad so súrodencami, aby ste kúpili niečo rodičom alebo starým rodičom. Im naozaj nezáleží na materiálnych veciach, takže nemusí ísť o nič honosné.

Vyhliadni si zľavy a výpredaje, no daj si pozor na to, aby išlo o reálne výhody, nie len marketingové ťahy obchodov. Každé euro, ktoré takýmto spôsobom ušetríš, sa počíta.

Vyrob niečo vlastné

Ak nemáš dosť peňazí na kúpu darčekov, môžeš ich jednoducho aj vyrobiť. Minieš tak oveľa menej a čo je lepšie, budú to veci venované zo srdca, ktoré majú pre obdarovaného oveľa vyššiu hodnotu.

Môžeš vyrobiť napríklad domáci pečený čaj, orieškové maslo alebo v plechovej dóze venovať vlastnoručne upečené koláčiky. Z kozmetiky môžeš vyrobiť šumivé gule do kúpeľa, mydlá, prípadne bavlnené tampóny na odličovanie. V našom staršom článku nájdeš aj konkrétne návody, ako tieto produkty vyrobiť.

Dobrým tipom je aj výroba kupónovej knižky alebo darčekových poukazov, pričom ty sama ponúkneš svoje služby. Ide o pekný dar nielen pre frajera, ale tiež pre rodinných príslušníkov. Potešia sa určite aj spoločným fotografiám v peknom rámiku alebo koláži, ktorú jednoducho urobíš v nejakom programe.

Ak si kreatívna, môžeš pozbierať spomienky, ktoré máš s danou osobou a uložiť všetko do nejakej krabice, ktorá bude slúžiť ako spomienkový box plný nostalgie.

Možností je naozaj veľa a ako sama vidíš, nie je všetko o vysokých sumách. Radosť sa ukrýva aj v maličkostiach.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.