Photo by DANNY G on Unsplash

Boli ste spočiatku úplne zohraná dvojka a zrazu sa niečo zmenilo? Zovrie ti vnútro, keď ti zrazu zavolá alebo napíše? Opustí ťa energia už len pri pomyslení na ďalšie stretnutie? Počas svojho života stretneš mnoho ľudí a nadviažeš viaceré priateľstvá. Lenže žiadne vzťahy nie sú ideálne a výnimkou nie sú ani tie kamarátske. Takto sa podľa portálu Women’sHealth, Business Insider a Psychology Today prejavuje toxické priateľstvo.

Nič nie je také ako predtým

Dokázali ste sa rozprávať celé hodiny a teraz ani nemáš istotu, či im vôbec môžeš dôverovať. Tieto pochybnosti zrejme vyvolali nedorozumenia alebo sklamania, ktoré ti dotyčná osoba spôsobila. Priateľstvo je budované na dôvere a nie na falošných a nedodržaných sľuboch a prázdnych slovách. Hlavne, keď sa potrebuješ niekomu poriadne vyrozprávať a je evidentné, že ťa vôbec nepočúva. Namiesto jednej podporujúcej vety dostaneš iba tiché “áno…hej…neviem“. Aj toto patrí medzi prejavy toxickosti.

zdroj: Photo by Mimi Thian on Unsplash

Oberajú ťa o energiu

Máte sa stretnúť, ale už vieš dopredu, že to bude zase o tom istom. Kým bude rozprávať o sebe a svojich problémom, ty budeš iba ticho mlčať. Akonáhle sa ti podarí ujať sa slova, tvoja spoločnosť nespokojne zmĺkne a sleduje ťa unudenými očami. Koniec-koncov, všetky tvoje slová ti znova vezme a tému obráti na seba, prípadne na niečo horšie. Môže ťa nepriamo nútiť robiť veci, ktoré ti idú proti srsti. Si pokojná a vyrovnaná so svojím životom, a preto nemáš potrebu ohovárať ostatných ľudí. To sa pri nich však povedať nedá. Preberáte a hodnotíte život niekoho, koho ani nepoznáte. Vieš, že je to nesprávne, ale o čom by ste sa potom bavili? Buď opatrná, aby ich toxickosť sa nedostala aj do tvojho vnútra.

Majetníckosť

Je dôležité si uvedomiť, že hoci ste priatelia, nie je to partnerský vzťah. Preto, ak si na teba niekto takto nárokuje, neustále si vyžaduje pozornosť, môžeš si byť viac než istá, že niečo nie je v poriadku. Nie si povinná sa niekomu neustále venovať. Nie si ich ošetrovateľka na plný úväzok. Máš vlastné povinnosti a môžeš si vytvoriť plány aj bez nich. Keď teda cítiš, že sa snažia mať nad tebou kontrolu a doslova ťa vlastniť, mala by si s tým niečo spraviť. Toto priam kričí toxickým priateľstvom.

Si iba ich

Je úplne v poriadku, keď máš aj ďalších kamarátov. Čo by bolo na tom zlé? Pre nich samozrejme všetko. Nevenuješ sa im, obviňujú ťa z vyhýbania alebo zanedbávania. Keď majú oni plány, ktorých nie si súčasťou, to im neprekáža. Veď nič hrozné sa nedeje. Akonáhle to je opačne, zažívaš väčšiu žiarlivosť ako v milostnom vzťahu. Nenechaj sa obmedzovať, nebuď závislá iba na jednej osobe. Svet sa netočí iba okolo nich. Nájdi si ďalšie osoby, o ktoré sa môžeš oprieť, pretože ak s týmto toxickým priateľstvom niečo nespravíš, bude to iba horšie.

zdroj: Photo by Juan Pablo Serrano Arenas from Pexels

Iba ty za to môžeš

Možno si sa predsa počas konverzácie dostala k slovu a konečne jej opisuješ záležitosti, ktoré ťa trápia. Či už ohľadom vášho kamarátstva, vzťahov alebo celkovo života. Namiesto podpory však dostaneš iba výtku. Bez toho, aby si o to žiadala, začne poukazovať na všetky tvoje chyby. Samozrejme, nikto nie je dokonalý, ani ty. Lenže už iba z princípu ti je nepríjemné, že teba otvorene kritizuje, pričom na seba sa nepozrie.

Majú nevyspytateľnú náladu

Všetko musí byť podľa nich. Všetko závisí od ich emočného a mentálneho stavu. Ich zlá nálada je katastrofou pre okolie. Každý z nás má vlastné problémy, ale tie svoje na teba radostne hodia. Keď máš vo svojom živote toxické kamarátstvo, je to ako búrka emócií. Prepadá ťa stres z ďalšieho stretnutia, aby si si náhodou niečím nezaslúžila ďalšiu vlnu kritiky a hnevu. Tieto osoby sú ako časovaná bomba, ktoré striehnu na svoju obeť. Nebuď pod ich nadvládou. Nie sú jediní na svete a ty si vždy dôležitejšia. Tí praví kamaráti, ktorí patria do tvojho života, by sa takto rozhodne nesprávali. Stačí si len otvoriť oči.

Zdroj: Women’sHealth, Business Insider a Psychology Today

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife