Photo by ELEVATE from Pexels

Stretla si už niekoho, pri kom tvoja intuícia začala kričať hlasnejšie ako siréna záchranky? Tieto pocity väčšinou neklamú. Ľudia sú rôzni a  rovnako ich zámery.  Je skvelé, keď máš vzťah, ktorý je na pohľad úplne idylický. Ale nechce od teba tvoj partner veci, ktoré ti idú doslova proti srsti? Alebo máš kamarátku, ktorá ti rozpráva jednu tragédiu za druhou a pomaly sa stávaš jej poddanou? Dávaj si pozor na manipulátorov v tvojom živote. Portál Your tango, Inspiring wellness a Psychology spot takto opísali ich osobnosti.

Večne sklamaný

Ľúbiš ho a vždy ti priveľmi záležalo na tom, čo si o tebe myslí. Chceš byť pre neho tá najlepšia. Už to je chyba, pretože máš byť dostatočne dobrá hlavne pre seba. A on si to uvedomuje. Preto vždy, keď spravíš niečo, čo nie podľa jeho očakávaní, dá ti to pocítiť. Môže vyvolať scénu, ako sa v tebe veľmi sklamal, lebo “toto som si o tebe nemyslel”. Hlúposť. Tento typ človeka, resp. manipulátora nás dokáže bez povšimnutia stiahnuť z vlastnej životnej cesty.

Možno si hovoríš, že je to tvoja láska života a že menšie obete ešte nikomu neublížili. Pozor. Takýmto spôsobom prídeš nie len o svoje sny a ciele, ale aj o samú seba. Ak v tebe vyvolá pocit viny, zamysli sa, či si skutočne spravila niečo zlé. Keď ti aspoň malý kúsok intuície nahovára, že si nevinná, postav sa tomu. Nedovoľ, aby ťa stiahol. Nežiješ preto, aby si mu plnila každé jeho želanie a bola presne podľa niekoho predstáv. Buď sama sebou. Toto je tvoj život a nikto ti ho nesmie zobrať.

Najväčšia obeť

Každý z nás môže niesť na svojich pleciach obrovské bremeno. Hoci zdanie často klame, nikto to nemá ľahké. To však neznamená, aby sme sa neustále sťažovali a nič s tým nerobili. Stretla si už osobu, ktorá vždy rozpráva len o svojom ťažkom životnom príbehu? Máš pocit, že by si jej mala pomáhať? Ako by to priam bola tvoja povinnosť? Veď si už dotyčná osoba zažila dosť zlého. Pozor. Buď opatrná.

Presne tento druh manipulátora by tvoju nápomocnosť mohol veľmi rýchlo zneužiť. Podáš mu pomocnú ruku a on ťa rovno stiahne k zemi, aby po tebe skákal. Veľmi často od nich môžeš počuť názory, že sa im snaží niekto ublížiť alebo ich zničiť. Tieto osoby sú naplnené predovšetkým hnevom a strachom. Práve ten často prerastá až do paranoje.

Podpásovky

Hádky patria k životu a obzvlášť k vzťahom. Poznáš to. Ste uprostred tohto šialeného kolotoča argumentov a vtom ti povie niečo, čo ťa aspoň na minútu totálne odrovná. Mohol na teba akurát vytiahnuť dávnu pradávnu záležitosť. Lenže tá aj po dlhšom čase zabolí. Hlavne, keď je neustále obracaná proti tebe. Tento typ manipulátora vyčkáva na situáciu, kedy spravíš chybu a istou chúlostivou témou ťa bude môcť emocionálne ovplyvniť. Snaží sa tak docieliť, aby si sa mu kompletne podriadila. Nezabúda ti dostatočne dávať najavo, aký si zlý človek. Naozaj by si chcela niekoho takéhoto v živote?

Ty si zodpovedná za jeho chyby

Urobil niečo zlé a prišla si na to? Čo tak nevera? Tá riadne otrasie základmi vzťahu. Predsa si však bojazlivá a ani nechceš veriť, že by bol niečoho takého schopný. Lenže nedá ti to a predsa ho opýtaš. Tento typ manipulátora môže mať dva prejavy. Najprv sa urazí a začne kričať, pretože ako si vôbec môžeš niečo také o ňom myslieť. Prípadne to celé zhodí na teba, lebo ty si ho k tomu predsa donútila. Netrávila si s ním dostatok času. Tieto osoby nedokážu niesť zodpovednosť za svoje činy. Nedokážu si priznať chybu. Je preto logické, že to všetko zvalia na teba. Vtedy si musíš uvedomiť, že ty rozhodne nie si vinná a je na čase im zbaliť kufre.

Diktátor

Poznáš vetu: “Všetko, čo poviete môže byť neskôr použité proti vám?” Presne takto to funguje pri tomto type manipulátora. Keď robíš alebo hovoríš niečo, čo vôbec nie je podľa neho, spustí na teba nálož emočného útoku. Bude na tebe kritizovať všetko, čo sa len dá. Spočiatku to nemusí byť také tvrdé. Lenže po dlhšom čase sú jeho slová ostrejšie než samotná britva. Neskôr sa môže stať, že sa začneš na seba pozerať skrz jeho oči. Budeš na sebe vidieť všetko zlé. Nadobudneš pocit, že bez neho si nič. To je však veľký omyl. Takéhoto človeka vo svojom živote nepotrebuješ, pretože ťa oň oberá.

Dávaj si zároveň pozor, ak by sa k tejto kritike pripojili aj vyhrážky. Práve tie často vedú k domácemu násiliu alebo iným trestným činom. Prostredníctvom vyhrážania chce zničiť, všetko čo máš. Tvoju ťažko vybudovanú kariéru, vzťahy a samozrejme aj reputáciu. Dbaj na to, že vždy sa to dá riešiť. Nenechaj sa zastrašiť. Ak ťa už udrel, vieš, čo máš robiť. Hlavne sa nevzdávaj, tým sa to iba zhoršuje.

Zdroj: Your tango, Inspiring wellness a Psychology spot

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating