Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Nemôžeš ísť do školy ani do práce a tvojím jediným pôsobiskom sa stala tvoja domácnosť? Prvý týždeň si sa z toho možno ešte tešila, no ako čas plynul, pobyt medzi štyrmi stenami na teba začína mať depresívne účinky. Veď keď si to tak vezmeme, väčšina z nás je doma už vyše mesiaca. Ten čas ale neskutočne letí.

Nie nadarmo sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré. Skúsila si sa na túto súčasnú krízu pozrieť týmito očami? Doteraz si na nič nemala čas, mala si kopec plánov, ktoré si nemala kedy splniť. A teraz ten čas aj máš, ale začínaš sa vyhovárať, že ti je doma už dlho. Samozrejme, socializácia chýba aj nám, ale nemusíme mať predsa všetko, aby sme sa mohli cítiť dobre.

Koľko vecí si už stihla urobiť zo zoznamu tvojich plánov, na ktoré si doteraz márne zháňala čas? Koľko kníh si už prečítala? Koľko seriálov si si pozrela? Koľko nových vecí si sa už stihla naučiť? Netvrdíme, že každý deň musíš od rána do večera byť aktívna a niečo robiť, ale ak budeš len znudene sedieť na gauči, scrollovať sociálne siete a nadávať na súčasnú situáciu, depresia na teba doľahne veľmi ľahko.

Ako ostať aj v týchto dňoch pozitívne naladená?

Chodievaj do prírody

Asi nikdy sme netrávili toľko času v prírode, než teraz. A nie, nemusíš chodiť na miesta, kde nájdeš kopec ďalších ľudí. Choď sa poprechádzať do lesa, vezmi so sebou aj psa, prípadne si nezabudni slúchatká a pusti si obľúbenú hudbu alebo podcast. Pobyt na čerstvom vzduchu a dostatok vitamínu D sú v týchto dňoch asi najdôležitejším faktorom, aby si ostala pozitívne naladená. Keď budeš sama so sebou, budeš mať množstvo času na premýšľanie a možno si uvedomíš aj veci, ktoré ti mali dôjsť už dávno.

zdroj: Photo by Lisa Fotios from Pexels

Buď v kontakte s rodinou a priateľmi

Aké šťastie, že žijeme v dobe digitálnej a na spojenie s blízkymi nám stačí mobil alebo počítač. Môžete si len zavolať, prípadne využiť video chat, aby ste sa mohli aj vidieť. Tak ako chýbajú oni tebe, chýbaš aj ty im, preto je dôležité ostať v kontakte. Vďaka tomu sa všetci budete cítiť trochu lepšie a ľahšie zvládnete ďalšie dni v izolácii.

Vytvor si dennú rutinu

Niekto to jednoducho potrebuje, aby sa nezbláznil. Ak patríš medzi nich, pokojne si vytvor svoju dennú rutinu a prispôsob ju tomu, že si musela ostať doma. Normálne si ráno nastav budík, aby si toho mohla viac stihnúť a aby sa ti úplne nerozhádzal tvoj denný režim. Je to len a len na tebe, aký si ten deň spravíš. Mysli ale na to, aby si si vyberala činnosti, ktoré ťa budú napĺňať a vďaka ktorým sa budeš cítiť šťastnejšie.

Zútulni si domácnosť

Na YouTube či na Pintereste nájdeš množstvo DIY návodov na rôzne dekorácie či tipy na zútulnenie si svojej domácnosti. Teraz máš dostatok času na to, aby si využila svoju kreativitu a pustila sa do toho. Ak sa ti nebodaj niečo nepodarí, nič si z toho nerob, nebuď frustrovaná. Buď to skús ešte raz, alebo vyskúšaj niečo iné.

zdroj: Photo by cottonbro from Pexels

Vypni sociálne siete a odlož mobil

To, že budeš každých desať minút aktualizovať správy a sledovať, koľko nových prípadov pribudlo, ti určite nezdvihne náladu. Čo tak aspoň na pár hodín odložiť mobil z ruky, vypnúť zvuk a notifikácie a venovať sa iným činnostiam ako len scrollovaniu sociálnych sietí a sledovaniu naoko dokonalých životov na Instagrame? Ver nám, že za tými fotkami sa ani zďaleka neskrýva taká dokonalosť. Určite si kvôli tomu nerob vrásky.

Píš si denník

Máš v hlave množstvo myšlienok, nápadov a nevieš čo s nimi? Neboj sa vytiahnuť zošit a začni si písať denník. Normálne rukou, nie na klávesnici. Keď sa niekomu „vyžaluješ“, možno sa ti trochu uľaví. A možno sa ti táto aktivita tak zapáči, že v nej budeš pokračovať aj po celej korona kríze.

Vyskúšaj afirmácie

Počula si už o afirmáciách? Ak nie, prečítaj si náš predchádzajúci článok, v ktorom o nich nájdeš všetko potrebné. Dôležité je nezabúdať na to, že sila myšlienok je naozaj silná a to, na čo myslíš, aj skutočne môžeš pritiahnuť do svojho života. Takže si dvakrát rozmysli, či budeš myslieť na negatívne a depresívne veci.

Humor je dôležitý

Bez humoru sa všetko zvláda o čosi ťažšie. Pozeraj vtipné videá, čítaj si vtipy, pozri si nejakú komédiu. Hlavne sa neprestávaj usmievať. A pokús sa dobrú náladu šíriť aj medzi ostatných ľudí. Čím viac ľudí ostane pozitívne naladených, tým ľahšie to všetci spoločne prekonáme.

zdroj: Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife