Akné je problém, ktorý trápi nie len dospievajúcich ľudí, ale aj staršie ženy. Ak už nejde o pubertálne vyrážky, tento problém zrejme súvisí so stresom, zlým stravovaním, intoleranicou, či problémom s určitým orgánom. Pozri sa, ktoré potraviny ti môžu v tomto boji pomôcť. 

O tom, čo by si nemala jesť, ak ťa trápi akné, si sa už na našom webe mohla dočítať v článku Na tieto potraviny si dávaj pozor, spôsobujú vyrážky a akné. Ale čo by si mala jesť, aby si s týmto problémom zatočila aj zvnútra?

Semienka rôznych druhov

Rôzne semienka sú známe tým, že obsahujú zinok. Práve dostatok zinku preukázateľne eliminuje kožné problémy. Predpokladá sa, že zinok vie udržať pod kontrolou uvoľňovanie hormónov, ktoré sú zodpovedné za vznik akné. Siahnuť by si mala najmä po tekvicových, sezamových, alebo slnečnicových semienkach. Jedným z dôležitých zdrojov zinku sú aj mandle.

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C

Denne by si mala zjesť za misku rôzneho ovocia namiesto nejakej sladkosti, aby si si doplnila hladinu cukru v krvi a zároveň očistila organizmus od škodlivých látok. Ovocie obsahujú vitamín C, ktorý je pri boji s akné taktiež veľkým pomocníkom. Do svojho jedálnička by si mala pridať viac melóna, pomarančov, grepu a paradajok. Vnútorná biela vrstva šupky citrusového ovocia obsahuje látku, ktorá pôsobí protizápalovo a podporuje práve uzdravujúce účinky vitamínu C.

View this post on Instagram

not much to say except: CITRUS SEASON! 🍊 finally finished my portfolio yesterday and got so many messages 🥰 truth is, it took forever. not only to put together, but to get here. 🍋 i’ve been taking photos for a really long time but never thought i could “make it”, that i could work full time as a photographer. and truthfully not everyone believed in me, but one day i got tired of not believing in myself (!) and just went for it. there’s so much to learn still but if there’s one thing i’ve learned is that nothing happens overnight. practice makes a HUGE difference and you just have to be patient with yourself. this is where i struggle and see so many others struggle too. sharing a few tips on the blog for everyone starting out or having a hard time with your 📷. stay tuned! . . . #bakersofinstagram #feedfeed #bghfood #pooshpalate #food52 #TOHfoodie #rslove #saboresdeinstagram #f52grams #thebakefeed #foodiesbcn #makesmewhole #kitchn #forthemaking #instayummy #f52citrus #makeitdelicious #wsbakeclub #marthabakes #bloodorange #citrusseason #yogaofcooking #chalkboardeats #bakefromscratch #foodwinewomen #foodieflatlays #bloodoranges #citrus #goopeats

A post shared by Rosana | Food Photos & Styling (@yogaofcooking) on

Špenát

So zapálenou pleťou a zväčšenými pórmi bojuje vitamín A. Najlepšou potravinou, ktorú by si pre svoju pleť a celkové zdravie mala jesť je preto špenát. Pokožka je vďaka nemu dokonca pevnejšia. Okrem neho nie je na škodu jesť aj viac mrkvy, ktorá obsahuje betakarotén. Práve ten sa v tele mení na vitamín A.

Cesnak

Cesnak je pre naše telo všeobecne veľmi prospešný. V boji proti akné ho naozaj oceníš. Má totiž veľmi silné antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré nie len posilňujú tvoju imunitu, ale zabojujú aj s nepeknými vyrážkami. Dokonca je v poriadku, ak si prekrojený strúčik cesnaku priložíš priamo na vyrážku.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.