Všetci robíme chyby. Aj keď si môžeš myslieť že ľudia sú dokonalí, nikto nie je. Je to buď niekto, kto ich vie veľmi dobre schovávať alebo naňho jeho chyby ešte len čakajú. Chyby ktoré urobíš môžu viesť k tomu že sa za ne začneš nenávidieť a vyčítať si ich. Nenávisť nikomu nepomôže. Nepomôže ti to vynahradiť si svoje chyby a ani ťa to neposunie ďalej. Takže, vďaka mojím mnohým omylom ti môžem dať rady, ako sa posunúť ďalej, ak niečo pokašleš.

1. Pýtaj sa sama seba prečo si urobila to, čo si urobila

Pretože tvoje omyly môžu prameniť z tvojho vnútra. Napríklad z nejakej emócie alebo aj z nezáujmu, ignorancie. Ak sa budeš sama seba pýtať prečo, čo ťa k tomu viedlo, nájdeš v sebe empatiu pre seba samú a tak, pochopíš svoje dôvody a to, ťa privedie k tomu, aby si si odpustila a prestala sa nenávidieť. Pretože keď urobíš nejakú chybu, máš pocit že ty si tá zlá a všetci sú skvelí, že s tebou je niečo zle a mala by si sa správať lepšie. Lenže takéto pocity viny nie sú pravdivé, sú veľmi ovplyvnené tým, že sa cítiš zle, teda neuvažuješ racionálne. Preto sa snaž zamerať skôr na to, ako problém vznikol a prídeš na to, že nie si taká zlá ako si si myslela.

2. Nie si zlý človek

Už to že si uvedomuješ svoju chybu hovorí o tom, že si dobrý človek. Ak by si nebola, vôbec by si si neuvedomila že si spravila niečo zlé. Tvoje chyby ťa nedefinujú, definujú ťa dobré veci ktoré robíš každý deň. Každý deň robíš kopec dobrých vecí ktoré ale neberieš vážne, potom spravíš jednu zlú vec a bum, cítiš sa ako najhorší človek na svete. Spomeň si na všetko dobré čo robíš, nezabúdaj na to.

zdroj: unsplash.com

 

3. Hovor o tom s niekym

Určite pomôže ak sa niekomu zveríš. Kedykoľvek máš problém s niečim sa vyrovnať alebo niečo vyriešiť, najviac pomôže názor iných. Tvoj názor na vec je zkreslený, vidíš to oveľa horšie ako to je, pretože sa to týka teba. To, že si vypočuješ názor niekoho druhého, ti prinesie iný pohľad na vec, oveľa lepší a racionálnejší. Preto sa o tom s niekym čo najskôr porozprávaj.

4. Urob s tým niečo

Ak sa to dá, skús napraviť svoju chybu. Niekedy to proste nejde, nedá sa dať veci do poriadku a vtedy to musíš pretrpieť a počkať kým to celé prehrmí, ale niekedy to môžeš zachrániť. Tvoja snaha nemusí byť prijatá, napr. ak si niekomu ublížila, nemusí ti odpustiť ale snažila si sa, urobila si všetko čo si mohla, ale spravila si chybu a nesieš za ňu následky.

zdroj: unsplash.com

5. Sprav niečo dobré pre seba

Snaž sa urobiť pre seba niečo, aby si sa cítila lepšie. Niekedy je psychicky veľmi náročné vyrovať sa so svojou chybou, preto si musíš pomôcť. Staranie sa o seba je vlastne najlepší spôsob, aby si tú istú chybu neurobila znova a znova.

Chyby nás veľa naučia a posúvajú nás vpred. Aj keď to tak teraz nevyzerá, majú na teba aj dobrý vplyv. Musíš sa s nimi jednoducho zmieriť a zmieriť sa aj s tým, že ťa niektorí ľudia za ne budú súdiť, ale to je ok, ty vieš že tí, ktorí ťa dobre poznajú, ťa za omyly neodsúdia.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.