Uteč skôr, než ťa zničí. Narcis má na celom svete najradšej sám seba, ale kým ho dobre nepoznáš, vie byť spoločenský a očarujúci. Ľudia s narcistickou osobnosťou sa považujú za výnimočných a jedinečných, všetkých ostatných vnímajú ako bezvýznamných a menejcenných.

Keď nedostane to, čo chce, obracia oči v stĺp, dáva najavo pohŕdanie, uškľabuje sa, je netrpezlivý, nedotklivý, podráždený, kričí alebo sprudka odchádza. Aj toto sú znaky narcistických osôb, ktoré nás dokážu vyčerpať a dokonca zmeniť náš život k horšiemu, a preto je vždy lepšie odísť skôr, než nás zničia. Toto sú veci, ktoré od narcistických osôb nemôžeš určite čakať.

Chýba im sebareflexia. Milo sa správajú, aby dosiahli svojho, nie preto, že by chceli dať najavo, ako im na niekom záleží. Nevedia ohodnotiť svoje správanie a vlastne ich ani nezaujíma to, ako sa chovajú k ostatným. Nevedia si povedať, že niečo urobili zle, alebo sa mohli lepšie správať. Skrátka nechápu, že niektoré veci robia zle, a preto od nich nemôžeš čakať, že sa aj tak ohodnotia.

Nechcú byť za nič zodpovední. Narcisi neznášajú zodpovednosť a ak sa aj niečo stane, nikdy si nepriznajú chybu a snažia sa nájsť vinu v niekom inom. Najradšej by sa nechali len viesť alebo ak aj chcú urobiť ťažšie kroky, nikdy za nič neberú zodpovednosť.

 

Len veľmi ťažko sa ospravedlňujú. Len ťažko ti povedia „prepáč“, svoju chybu si nikdy nepriznajú a vždy sú veľmi povrchní. Vedia byť veľmi arogantní a ak ich aj upozorníš na to, že niečo urobili, väčšinou sa naštvú a prestanú s tebou komunikovať.

Nehovoria o svojich pocitoch. Nikdy nedávajú najavo, že sú zničení alebo že im niekto ublížil. Väčšinou sa tvária nedostupne a nehľadia na to, ako sa momentálne cítia, pretože tomu nedávajú veľkú dôležitosť. Tak, ako ich nezaujímajú vlastné pocity, nezaujímajú ich ani pocity druhých ľudí. To, ako sa cítia druhí, je pre nich nepodstatné a taktiež ich nezaujíma, ak je kvôli nim smutný či naštvaný.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.