Usmiata žena

Mnohé z nás premýšľajú nad tým, ako mať lepší život. Každá si pod týmto pojmom môže predstaviť niečo iné, no dôležité je, aby to robilo radosť tebe. Portál Psychology Today predstavil zaujímavý spôsob, ako niečo takéto môžeš dosiahnuť. Ide o pravidlo 10 rokov, ktoré je na prvý pohľad možno trochu zvláštne, no keď sa nad tým zamyslíš, začne ti to dávať zmysel.

Hlavnou myšlienkou tohto pravidla je, aby si približne každých 10 rokov zmenila to, čo robíš alebo spôsob, akým žiješ. Najväčšou prekážkou na ceste k úspechu je podľa autora práve úspech. Tiež si myslíš, že to nedáva žiadnu logiku?

Túto myšlienku odôvodnil tým, že ak sa v niečom staneš odborníčka a budeš úspešná, práve tento úspech ti môže brániť v tom, aby si sa posunula niekam ďalej. Budeš si totiž myslieť, že tento stav je úplne postačujúci a nepotrebuješ sa už vzdelávať alebo rozvíjať. Nikdy sa potom nedozvieš, či by si nemohla dosiahnuť lepší život aj iným spôsobom, pretože to jednoducho neskúsiš.

Ako pravidlo 10 rokov funguje v praxi?

Nemusí ísť vyslovene o 10 rokov, ak cítiš, že potrebuješ zmenu skôr, môžeš ju urobiť aj po 5 rokoch. Rovnako to môžeš posunúť na napríklad 15. Mala by si sa však sústrediť len na toto obdobie, ktoré ťa čaká. Zväčša si myslíme, že zmenu by sme mali urobiť len vtedy, keď sa nám nedarí, no nie je to tak. V takomto prípade už môže byť neskoro, preto je dobré zmeniť niečo aj vtedy, keď si myslíš, že sa ti darí.

Keď sa k tomu odhodláš, môže to dopadnúť oveľa lepšie, než si si na začiatku myslela. No kým to neskúsiš, nemôžeš to naozaj zistiť. Môže ísť napríklad o pracovnú oblasť, ale pokojne aj spôsob, akým žiješ svoj život. Ak by si celý život robila všetko len tak, ako si zvyknutá a čo poznáš, na jeho konci by si si mohla povedať, že si ho nevyužila naplno. No to už by bolo pozde na ľútosť.

Žena počas jesene
zdroj: Pexels/Abi Greer

Skús sa preto zamyslieť nad tým, ako žiješ. Hľadaj aj nové možnosti a nelipni len na tom, čo je teraz. To, že si úspešná v jednej oblasti, neznamená, že nemôžeš byť aj v nejakej ďalšej. Risk je niekedy naozaj zisk. Tak čo, kde sa vidíš o ďalších 10 rokov?

Ak ti to takto ale vyhovuje a nechceš sa nikam posunúť, je to len a len tvoje rozhodnutie, ktoré by mal každý rešpektovať. Prečítaj si aj náš predošlý článok o troch veciach, ktoré ťa nasmerujú k lepšiemu životu.

Zdroj: Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife