prokrastinácia

Niektoré z nás sú cieľavedomé, zodpovedné a rady robia všetko na čas. A potom je tu druhá skupina, ktorá robí veci pod stresom, pričom dôvodom je prokrastinácia. Ide o chorobné odkladanie povinností na neskôr, čo, samozrejme, so sebou prináša svoju daň. 

Ak si človek, ktorý prokrastinuje, s najväčšou pravdepodobnosťou svoje povinnosti a úlohy vykonávaš na poslednú chvíľu. To ide ruka v ruke so stresom, ba dokonca až pocitom akejsi viny. Vieš proti tomu však bojovať, ale chce to značnú dávku sebazaprenia.

Lenivosť či prokrastinácia?

Keď je človek lenivý, tak jednoducho nevie, že je niečo v neporiadku. Necíti sa zle kvôli tomu, že svoju úlohu neurobil, prípadne nedokončil. Je s tým vysporiadaný a nemá ani záujem, aby to menil. Čo sa týka prokrastinácie, v tomto prípade je to o inom. Aj keď sa pri práci venuješ nepodstatným veciam, ako pozeraniu videí či hraniu hier na telefóne, stále ti po rozume behajú povinnosti a pocit viny z toho, že ich ešte nemáš splnené. Napokon sa dostaneš až do stavu, kedy prichádza stres a panika.

prokrastinácia
zdroj: Pexels/Sofia Alejandra

Prečo prokrastinuješ?

Nakoľko žijeme poriadne uponáhľanú dobu, s najväčšou pravdepodobnosťou máš toho na pleciach veľa. Nevieš teda kadiaľ skôr skočiť, a preto to tlačíš pred sebou do poslednej chvíle. Stráca sa ti disciplína a tvoj časový harmonogram dňa je úplne rozhádzaný. Tam vzniká prokrastinácia, ktorá vďaka prežívanej frustrácii nedovolí, aby si sa venovala všetkému v správny čas.

prokrastinácia
zdroj: Pexels/Yan Krukau

Ako s ňou zatočiť?

Najlepší spôsob, ktorým môžeš zatočiť s prokrastináciou, je zamerať sa na to, ako si správne zadeliť robotu, ktorú musíš odviesť. Pokiaľ si rozdelíš čas a určíš si priority, vieš bez problémov nad ňou zvíťaziť. Zameraj sa na to, čo je naozaj nutné a čo sa dá posunúť.

Ak máš napríklad niečo veľké, rozdeľ si to na menšie časti, aby si vedela, s čím máš začať a nebehala od jedného k druhému. Pretože napokon zase nič neurobíš poriadne. Nemusíš byť na seba prísna, no musíš sa od niečoho odpichnúť a namotivovať sa.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že negatívne emócie, ktoré z tejto činnosti máš, môžu vystriedať tie pozitívne. Neustále prežívanie stresu a frustrácie vie byť veľmi náročné. Zameraj sa preto na ten pocit, že si odviedla dobrú prácupochváľ sa.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife