Alzheimer v tridsiatke

Alzheimer alebo teda Alzheimerova choroba je problém, na ktorý sme zvyknutí, že prepukne až vo vyššom veku. V skutočnosti sa však môže prejaviť oveľa skôr a na pozore by si možno mala byť aj ty. Aké sú príznaky tejto zákernej choroby a ako súvisí mentálne zdravie a životný štýl s Alzheimerom? Na tieto otázky ti odpovie aj odborník na imunitu.

Na svete trpia nevyliečiteľnou Alzheimerovou chorobou takmer štyri milióny ľudí vo veku 30 – 64 rokov. Teda nie seniorov. Prejavy nástupu tejto diagnózy sa v mladšom veku líšia od prejavov ochorenia vo vyššom veku. Tridsiatnik či štyridsiatnik určite netrpí stareckou demenciou, ale ochorenie mozgu sa prejavuje napríklad občasným zahmleným myslením a úzkosťou.

Prečo môže Alzheimer prepuknúť aj v tridsiatke?

Mentálne zdravie

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu. Hoci jej príčiny nie sú ešte do detailov známe, už dnes vieme, že súvisí s mentálnym zdravím a aj so životosprávou.

U tridsiatnikov či štyridsiatnikov, ktorí trpia úzkosťou a zároveň majú zníženú schopnosť udržať pozornosť (niekedy iba chvíľkovo), zníženú schopnosť napodobňovať gestá rúk či zhoršené priestorové vnímanie, môžu byť práve toto prvé príznaky ochorenia mozgu. V kombinácii so zlou životosprávou sa u nich môže rozvinúť demencia a neskôr naplno prepuknúť Alzheimer.

Život a jeho ťažké skúšky
zdroj: Pexels/wendel moretti

Spomínané príznaky sa však neprejavujú trvalo, ale zriedkavo. Prihodia sa a potom odznejú. Mladému aktívnemu človeku v takejto situácii zrejme ani nenapadne, že by mal ísť na vyšetrenie. Zhoršené sústredenie či občasné výpadky pamäti zvykneme pripisovať rýchlej dobe, množstvu práce či problémom v súkromnom živote.

Ochorenie mozgu

Štúdie ukázali, že mladí ľudia s Alzheimerovou chorobou vykazujú rýchlejšie zmeny v mozgu, konkrétne chemické. To vedie k zmenám v ich správaní a neraz vyústi až do depresie.

Najviac poškodený býva zvyčajne parietálny kortex, ktorý spracúva informácie súvisiace so zmyslami a s pohybmi. Hipokampus – oblasť mozgu dôležitá na pamätanie si a učenie – je poškodený výrazne menej. Pri nástupe Alzheimerovej choroby vo vyššom veku to ale býva naopak.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife