Už od nepamäti sa so snami spája mystická sila. Ak ťa zaujíma odpoveď na otázku, či dokážu naozaj sny niečo povedať, nie si sama. V posledných päťdesiatich rokoch sa o výklad snov zaujímajú aj samotní vedci a psychológovia. Tentokrát ti prinášame zaujímavosti, na ktoré prišiel profesor z Japonska Yukiyasu Kamitani. Ten za pomoci takzvaného MRI scanu „oskenoval“ mozog a TOTO všetko zistil! Čítaj ďalej a zisti, čo všetko prezrádzajú mnohokrát nevinné sny…

Hovorí sa, že sny nám pomáhajú spracovať dojmy a postrehy z predchádzajúceho dňa. Je to niečo ako upratovanie vlastnej duše. V bdelom stave náš mozog používa informácie, ktoré sú pre nás dôležité. Zaznamenaných je však oveľa viac vnemov, ktoré sa potom vynoria v snoch. Ale poďme pekne k jadru veci. Snívalo sa ti niekedy s malým vystrašeným šteniatkom?

Malé šteňa symbolizuje nejaké detské pocity, ktoré treba znovu ošetriť… Čeliť pocitom zúfalstva a zdesenia, ktoré sa môžu spúšťať pri odchode partnera. Dôležité je uvedomiť si, že nie sú reálne a nesúvisia s jeho odchodom, ale majú oveľa staršie korene. Alebo tancuješ v sne? Takýto sen upozorňuje na neistotu, spojenú s tým, ako by bola prijímaná tvoja individualita. Sen ti našepkáva, že sa musíš vzdať zodpovednosti za názory druhých a viac žiť svoj vlastný život, nečakať na súhlas.

Čo sa týka nočnej mory, tá slúži ako sprievodca, ktorý sa nás snaží ochrániť. Totižto odkrýva nejaké vážne vychýlenie. Napríklad telesné a duševné ťažkosti, ako úzkosť, poruchy sústredenia, agresivita či poruchy pamäti. Niektorí ľudia dokonca trpia aj halucináciami. A teraz azda najväčšie prekvapenie na záver.

Vedci skúmali, ako bude človek reagovať, ak sa mu bude odopierať snívanie. Budili teda spiacich na začiatku fázy, v ktorej sa mali dostaviť sny. Aj pri tejto možnosti sa u nich objavili halucinácie i duševné ťažkosti. Takže to vyzerá tak, že človek sny jednoducho k svojmu životu potrebuje.

Zdroj: bbc.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.