Instagram/nataliapazicka, vrabcenastreche.sk

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mávaš problém s potením? V našom prechádzajúcom článku sme ti priniesli 5 tipov, ktoré ti pomôžu s potením bojovať. Jedným z nich bolo aj používanie prírodných dezodorantov a práve na tie sa dnes zameriame. Prečo by si im mala dať šancu?

Na začiatok by sme si mali ujasniť základný rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom. Kým dezodorant zabraňuje zápachu potu, antiperspirant by mal zabraňovať aj samotnému poteniu. Potenie je však prirodzené a je pre náš organizmus dôležité. Potením sa telo ochladzuje, keď nám je teplo a zároveň sa tak z tela vyplavujú škodliviny a toxíny.

V súčasnosti však stále žijeme v domnienke, že potenie je niečo zlé a snažíme sa robiť všetko pre to, aby sme na tričku nemali žiadne prepotené mapy. Väčšinou teda siahame po silných antiperspirantoch, ktoré obsahujú často hliník, ktorý nie je pre náš organizmus zrovna najlepšou voľbou.

Ak ti nie je ľahostajné tvoje zdravie a to, v akom svete žiješ, mala by si sa poobzerať po prírodných dezodorantoch. Ak ti po prvých dňoch náhodou nezaberie, nezahoď ho rozhorčená rovno do koša. Niekedy trvá aj pár týždňov či mesiac, kým sa telo zbaví škodlivín z komerčných antiperspirantov a navykne si na prírodnú alternatívu.

A taktiež ako pri všetkých iných produktoch, každej z nás sadne niečo iné. Existuje však množstvo značiek (aj slovenských), ktoré majú prírodné dezodoranty vo svojej ponuke.

Obsahujú len prírodné zložky bez hliníka

Najväčšou výhodou prírodných dezodorantov je ich zloženie. Žiadny hliník či chemické látky, ktoré len upchávajú póry, aby zabraňovali poteniu. Veľa prírodných produktov obsahuje kokosový olej, ktorý pôsobí antibakteriálne a zároveň zabraňuje vysušeniu pokožky.

Esenciálne oleje sa zas postarajú o príjemnú vôňu, záleží len na tebe, či si vyberieš levanduľu, mätu, citrusy alebo inú ich kombináciu. Ďalšou výhodou je, že prírodné produkty nebývajú testované na zvieratách, keďže neobsahujú rôzne syntetické chemikálie.

Koniec alergickým reakciám

Kvôli hliníku a iným chemickým látkam neraz vznikajú rôzne alergické reakcia či podráždenia podpazušia. Tomu je odteraz koniec. Pri prírodných dezodorantoch by si si predsa mala dať pozor na jednu zložku, ktorou je sóda.

Na citlivú pokožku nemusí vplývať najlepšie a môže ju podráždiť. O to lepšia správa je, že väčšina výrobcov sa už dokáže zaobísť aj bez tejto ingrediencie. Prírodný dezodorant by ti preto nemal spôsobiť žiadne ťažkosti.

Menej odpadu

Ak ti nie je ľahostajné životné prostredie a snažíš sa  obmedziť spotrebu plastov a kovov, aj v tomto prípade je víťazom prírodný dezodorant. Väčšina z nich je balená v papieri, resp. v kartóne, ktorý je stopercentne recyklovateľný a poväčšine aj kompostovateľný. Krémové dezodoranty zase bývajú balené v sklenenom obale, ktorý môžeš tiež ľahko recyklovať alebo využiť na niečo iné.

A ako si medzi toľkými výrobcami vybrať? K najznámejším značkám, ktoré tieto prírodné dezodoranty ponúkajú, patria Kvítok, Ponio, Dulcia, Botanica Slavica, Weleda, Alverde, Schmidt´s a mnohé ďalšie. Je len na tebe, s ktorým začneš ako prvým, ale určite ti odporúčame to aspoň vyskúšať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty