Poznáš to, každá z nás sa občas spotí. Avšak ak už viac nechceš nosiť čierne oblečenie, ktoré tento problém síce skryje, ale nevyrieši, máme pre teba zopár tipov, ktoré ti pomôžu, aby si sa cítila trochu lepšie a istejšie.

Niekto sa nepotí vôbec, niekto len pri športovaní či inej fyzicky náročnej aktivite, no mnohé z nás trápi potenie aj počas bežného dňa. Počas zimy ho síce vieš ukryť pod vrstvy oblečenia, no niekedy sa okrem viditeľných škvŕn dostaví aj nepríjemný zápach. Ten je spôsobený reakciou potu s baktériami, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože.

Aj keď ti je potenie nepríjemné, v našom tele plní dôležitú funkciu. Ochladzuje organizmus, aby sa neprehrieval a je dôležité aj počas choroby, kedy sa vďaka nemu z nášho tela vyplavujú toxíny. Určite ti rodičia neraz hovorili, že sa z chrípky musíš len dobre vypotiť.

Ak chceš aspoň trochu potenie zmierniť, existuje na to niekoľko overených tipov.

Prírodné dezodoranty

Keďže s potením máme najväčší problém v podpazuší, dôležitý je výber správneho dezodorantu. Je potrebné rozlišovať medzi antiperspirantom a dezodorantom. Antiperspirant obsahuje zložky, ktoré uzatvárajú póry, aby sa pot nedostal von. To však nie je úplne správne, pretože často ide o zložky ako hlinité soli, sulfid zinočnatý či alkohol, ktoré ti môžu ešte viac uškodiť.

Potenie je prirodzené, preto by si mala siahnuť skôr po dezodorante, ktorý síce poteniu nezabráni, ale ho neutralizuje a prekryje pach. Aby mal dezodorant účinok, je potrebné ho aplikovať  viackrát do dňa na umytú a suchú pokožku. Aby si do svojho tela nepúšťala ďalšie toxíny, odporúčame ti vybrať prírodný dezodorant, ktorý nájdeš vo viacerých verziách. Záleží len na tebe, či ti viac vyhovuje krémový, tuhý, guľôčkový alebo dezodorant s rozprašovačom.

Z našich vlastných skúseností môžeme určite odporučiť krémový dezodorant značky Botanica Slavica. Nájdeš ho vo viacerých vôňach, pôsobí antiperspiračne a ochráni ťa pred nepríjemným pachom. Taktiež odporúčame značku alverde. Okrem krémového dezodorantu s bergamotom a mätou si môžeš vybrať aj alverde dezodorant s limetkou a šalviou, vďaka ktorému budeš mať pocit sviežosti po celý deň. Obidve značky nájdeš v drogériách dm drogerie markt.

Šalviový čaj

Ak chceš ísť na to prírodnou cestou, najúčinnejšou bylinkou je šalvia. Dopraj si pravidelne šalviový čaj, prípadne si môžeš dopriať aj bylinkový kúpeľ. Do kúpeľa pokojne prihoď aj levanduľu či prasličku. Potenie by sa malo aspoň trochu minimalizovať.

Vhodný výber oblečenia

Dôležité je aj oblečenie, ktoré máš na sebe, konkrétne materiál, z ktorého je vyrobené. Prednosť by si mala dať bavlne, ktorej podiel by nemal byť nižší ako 50 %. Vhodné materiály sú tiež ľan alebo denim. Čo sa týka farieb, vhodné sú svetlejšie odtiene, ideálna je biela, ktorá nepriťahuje toľko svetla. Namiesto obtiahnutých tričiek zvoľ radšej voľnejšie strihy.

Nekonzumovanie niektorých potravín

Zápach potu môžu ovplyvniť aj potraviny, ktoré konzumuješ. Čím výraznejšia vôňa daného jedla, tým môže byť aj pach tvojho potu silnejší. Mala by si sa preto vyvarovať koreneným a štipľavým jedlám, Neodporúča sa ani častá konzumácia cibule, cesnaku, kapusty a alkoholu. Dokonca aj pitie kávy môže zvyšovať potenie, takže radšej by si ju mala vymeniť za čistú vodu alebo čaje.

zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Botulotoxín

Ak je tvoj problém s potením naozaj výrazný, existuje ešte posledná možnosť, ktorou je aplikácia botulotoxínu do miesta, ktoré je postihnuté nadmerným potením. Zablokujú sa tak potné žľazy, ktoré najbližších pár mesiacov nebudú produkovať. Keďže ide o zásah do organizmu, túto možnosť by si si mala poriadne premyslieť a najskôr vyskúšať niektoré z vyššie uvedených tipov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.