Aj nezhody patria k životu. Zažívame ich s rodinou, priateľom, ale častokrát nás najviac trápia hádky s kamarátkou. Nikdy nejde o príjemnú skúsenosť a určite by si sa takýmto chvíľkam nepohody rada vyhla. Preto ti poradíme, ako docieliš, aby bol váš vzťah ideálny. 

S ľuďmi sa väčšinou nehádaš preto, že im chceš ublížiť. Vo viacerých prípadoch im chceš pomôcť, no oni s tvojím názorom nesúhlasia, a práve preto sa s nami snažia súperiť.

Možno sa kamarátke (alebo ona tebe) snažíš dohovoriť, no ona ťa nechce počúvať, lebo predsa každý má vlastnú hlavu a vie premýšľať nad následkami svojich činov.

Toxická vs. pravá kamarátka

V prvom rade by si mala vedieť rozoznať, či nemáš po svojom boku toxickú kamarátku. Zlých ľudí by si z tvojho života mala vytlačiť. A o odpoveď, ako to spraviť, nájdeš tiež v našich článkoch. Keď sa teda k tomu dostaneš, vyletíš do vzduchu, akoby si sa odrazila od pružiny.

Najlepšia kamarátka tvoje neresti pochopí, no tá toxická sa môže uraziť a nikdy s tebou neprehovoriť, v horšom prípade ťa poohovára všade, kam pôjde. A takúto by si si mala držať od tela.

Kamarátky s kvietkami
zdroj: Unsplash/sammanns94

Hovor veci na rovinu

V každom vzťahu sa vyskytujú hádky. A aj v tom kamarátskom môžu niečomu pomôcť. Ak ide o najlepšiu priateľku, na vašom lanku pravdepodobne neostane ani ten pomyselný uzol, o ktorom sa tak často hovorí.

Tá pravá kamarátka ti povie pravdu do očí, aj keď ťa môže zabolieť. Povedať si veci na rovinu je niekedy lepšie ako čušať, a možno tým prehlbovať napätie. Je dobré dať všetky karty na stôl a vyčistiť vzduch medzi vami. Ver tomu, že vám potom obom odľahne.

Kamarátky sa pozerajú na hory
zdroj: Pexels/Roberto Nickson

Akceptujte svoje názory

S bodom vyššie súvisí aj to, že by ste sa mali naučiť vypočuť sa. Komunikácia je v každom vzťahu najdôležitejší pilier a nezáleží na tom, či ide o frajerov alebo priateľov.

Hádky s kamarátkou môžu byť aj dôkazom toho, že vám na sebe záleží. Musíš sa však naučiť prijímať pravdu či kritiku. Nie je však dobré, keď sa za všetko urážaš, a tak možno vyvolávaš len ďalšie nepotrebné nezhody.

Iróniou je, že nám v mnohom dokážu aj pomôcť. Pretože, ak nedokážeš o všetkom priamo hovoriť, ale pomaly sa to v tebe hromadí, raz vybuchneš a vydiskutuješ si to, aj keď v hneve. 

Kamarátky v prírode
zdroj: Unsplash/clarissemeyer

Netreba túžiť po výhre

V niektorých odvetviach nášho života áno, no v oblasti vzťahov určite netreba túžiť po výhre. Nesúper s kamarátkou. Váš vzťah to totiž dokáže poznačiť a dokonca aj zničiť.

V každom vzťahu neexistuje jeden víťaz a jeden porazený. Sú iba dvaja víťazi alebo dvaja porazení. A ty s kamarátkou predsa nechceš patriť do tej druhej skupiny.

Pýtaj sa

S kamarátkou by ste sa mali naučiť aj to, ako si na úkor hádky hľadať cestu k sebe a nie od seba. Práve preto je dôležité, aby si sa jej pýtala otázky typu: „Čo sa deje/stalo?“ „Čo ťa trápi?“ „Čo mám urobiť/zlepšiť, aby si sa cítila lepšie?“ Ukážeš tým aj to, že ti na vašom vzťahu naozaj záleží a nechceš o ňu prísť.

Kamarátky na hojdačke
zdroj: Unsplash/Janko Ferlič

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.