Instagram/allisonbickerstaff

Toxický vzťah už určite poznáš. Či z vlastnej skúsenosti, alebo z našich článkov. Vedela si však o tom, že takýto druh vzťahu nemusíš mať len s partnerom? Aj niektoré priateľstvá sú toxické a nebezpečné.

Radia sa sem najmä tieto typy.

Keď ťa priatelia ohovárajú a klamú

Najhorší pocit je ten, keď máš priateľov, ktorým veríš, no oni ťa skutočne nemajú radi. Myslíš si, že je všetko v poriadku, a keď odídeš, ohovárajú ťa tak, až sa im „práši“ z úst. Pred tebou ťa chvália, rozprávajú sa s tebou, nasľubujú ti hory-doly, no len čo s nimi nie si, spustia spŕšku slov o tom, aká si pre nich zbytočná, otravná a nechápu, prečo sa s tebou ešte bavia.

Títo priatelia sú pre tvoje psychické zdravie nebezpeční, preto by si s nimi mala prerušiť kontakt.

Keď nie si pre priateľov „dosť“ dobrá

Pocit, ktorý nie je príjemný nikomu. Neustále sa snažíš niekomu vyhovieť, robiť všetko pre to, aby boli tvoji kamaráti spokojní, šťastní, no aj tak pre nich nie si dosť dobrá. Vždy ťa budú vnímať len ako svojho poskoka, alebo ako niekoho, s kým sa musia baviť, aby sa mali na kom zabávať. Len ťa využívajú a nikdy ťa neocenia – to nie sú tí praví kamaráti.

Keď chodia von bez teba

Samozrejme, v tomto type priateľstva existujú výnimky. Je to hlavne v prípadoch, kedy ťa priatelia zavolajú von, no tebe to nevyhovuje. Toxické kamarátstvo je to v situáciách, kedy chodí partia priateľov von bez teba a ani ti nedajú vedieť. Vnímajú ťa ako príťaž a neradi s tebou trávia čas.

Drahá, takto by priateľstvo nemalo vyzerať. Nikdy by si sa nemala cítiť ako piate koleso na voze alebo ako závažie, ktoré tvojim kamarátom zviera nohy.

Keď si na teba nespomenú celé leto

Do tohto typu priateľstva sa radia kamaráti zo školy (spolužiaci, spolužiačky). Počas školského roka a semestra spolu vychádzate dobre, robíte všetko spolu a pomáhate si s prácami. No akonáhle príde víkend alebo leto, je ticho. Nikto ti nenapíše, nezavolá a nedá o sebe vedieť. Takéto priateľstvo sa vyznačuje zneužívaním a falošným správaním.

Keď ťa kamaráti v škole potrebujú, si im dobrá, no akonáhle škola skončí a je voľno, nepotrebujú byť s tebou v kontakte.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife