Podvedieš, budeš podvedená. Ohovoríš, budeš ohovorená. Sklameš, budeš sklamaná. Možno nie hneď, ale jedného dňa si to po teba príde. Je to zákon prírody, zákon karmy. Či tomu veríš alebo nie. Božie mlyny skutočne melú. O tejto rane osudu je napísaných už množstvo kníh. Ja ti však prinášam príklady zo života, v ktorých sa aspoň v jednom nájdeš aj ty.

1. Okamžitá karma

Táto je veľmi jednoduchá, týka sa väčšinou vecí typu:

Niekomu v okolí spadne niečo z ruky. Ak si človek škodoradostný, ohlásiš sa hlasným smiechom alebo trefnou poznámkou o deravých rukách. A čo sa ti o chvíľu môže stať? Buď ti tiež niečo padne z ruky, potkneš sa, buchneš si hlavu o roh a sama sa ľahko staneš terčom výsmechu ostatných.

Alebo môže ísť o karmu neprajníkov. Ak máš vo svojom okolí ľudí, ktorých z nejakého dôvodu nemôžeš ani vystáť a keď sa onomu človeku niečo nepodarí, má smolu alebo sa mu nebodaj niečo stane, možno máš tendenciu vychrliť pár poznámok ako: „Tak mu treba.“ „Bodaj by sa mu aj horšie stalo.“ „To má za to, aký je hrozný človek.“ Okamžitá karma sa prejaví možno ešte v ten deň. Príde náhly problém, zdravotné komplikácie, hádka s blízkou osobou alebo čokoľvek iné.

2. Psychická karma

Tá je už o niečo horšia. Je to karma v podobe výčitiek svedomia. Možno si povedala niekomu niečo, čo ťa neskôr môže mrzieť. Alebo si možno niečo zlé vykonala, niekoho si ohovorila alebo si niekomu inému vyzradila kamarátkine tajomstvo. Každopádne, buď to okamžite vo svojej mysli oľutuješ, dotyčnej osobe sa priznáš a ospravedlníš, alebo sa ti tieto činy dostanú do podvedomia a budú ťa trápiť. Kvôli nim nemôžeš zaspať, máš tú udalosť stále pred očami a zakrývaš si oči rukami, len aby si túto spomienku rýchlo zahnala.

Vedz, že tento typ karmy môžeš tiež vnímať ako karmu okamžitú, ale môže sa stať, že sa ti zrazu objaví spomienka z dávnych čias a svoje činy si uvedomíš až neskôr. Pripomenie sa ti to úplnou náhodou alebo ti ju spustí nejaký spúšťač, o ktorom si ani netušila, čo v tebe môže vyvolať.

3. Telesná karma

Túto karmu by som ti rada vysvetlila ako následok karmy psychickej. Vieš, ak máš vo svojej mysli alebo v podvedomí niečo, čo nedokážeš odpustiť buď sebe alebo niekomu, kto ti ublížil. Ak ťa na akejkoľvek mentálnej hladine trápi a ty to neriešiš alebo neodpustíš, tak sa ti to, kamarátka moja, prejaví na tele. A to najčastejšie v podobe zdravotného problému, symptómu alebo v najhoršom prípade choroby.

Môžem ti s istotou povedať, že všetky zdravotné problémy majú základ v hlave, v myšlienkach, spôsobe vnímania, v tvojom nastavení. Ak ochorieš, pouvažuj trochu nad tým, čo ťa trápi, čo si nepovedala, aj keď si veľmi chcela, na koho sa hneváš. Je skutočne veľké kvantum udalostí, situácii a ľudí, ktorí v tebe môžu vyvolať zlé pocity. Ak to trvá príliš dlho, na tele sa to skôr či neskôr objaví.

4. Vzťahová karma

Toto je gro. O tejto karme ti jednoducho musím napísať. A napíšem to v podobe príbehu …

Začiatok príbehu

… o žene, ktorá už má toho za sebou dosť. Mala tri vzťahy a každý odkazoval na ten predošlý. V prvom vzťahu sa len učila. Nevedela, ako sa správať, ako milovať. Tak milovala najviac ako len vedela. Vzťah bol krásny, ale radosť z krásneho začiatku akosi začala vyprchať. Táto žena sa doposiaľ každý deň venovala svojej láske, zanechala kamarátky a všetok svoj čas venovala len jemu. Vravím, doposiaľ.

Postupom času začala mať pocit stereotypu. Každý deň sa azda nedeje stále to isté dokola. Už ju to prestalo baviť. Zatiaľ čo on ju stále miloval a dával jej svoje maximum. Chcela sa spoznávať s inými ľuďmi, chcela pracovať. Ale nevykladala na záchranu svojho vzťahu žiadnu námahu. Nechcela. Chcela ísť vo svojom živote ďalej. Tak šla a išla za novými ľuďmi, išla do práce zanechávajúc svoj vzťah. Zlomila srdce prvý krát.

Druhý vzťah

Prišiel druhý vzťah. Bola opäť v siedmom nebi, bola zamilovaná. Trápilo ju trocha svedomie kvôli predchádzajúcemu vzťahu. Už vedela, aj keď nie z vlastnej skúsenosti, že všetko, čo raz človek vykoná, sa mu jedného dňa raz vráti. Bála sa toho. Bála sa, že sa v tomto vzťahu sklame, ale mala skvelú kamarátku, ktorá jej vysvetlila, že keď bude milovať najviac ako sa len dá, svoju karmu si napraví a nič zlé sa jej nestane. Tak čas plynul a plynul. A skutočne sa nič zlé nedialo.

Akurát zas začala vnímať ten známy stereotyp. Nudu. Chcela žiť. Tak svojho priateľa dala na vedľajšiu koľaj. Samozrejme, aby som jej nekrivdila, každý vzťah treba živiť z oboch strán. Nebol problém vždy iba v nej. Jej partner sa jej nevenoval tak, ako by si to ona želala. Tak si len trochu prehodila políčka vo svojom rebríčku hodnôt. Viac sa venovala práci, brala si smeny naviac, len aby bola medzi ľuďmi. Chodila za kamarátkami. Opäť nevenovala záchrane vzťahu až takú pozornosť, za celé trvanie vzťahu nepovedala partnerovi, čo jej vadilo, žiadna komunikácia. Až nakoniec zlomila srdce druhý krát a odišla.

Odišla múdrejšia. V týchto vzťahoch sa veľa naučila o sebe, o ľuďoch, aj o mužoch. Povedala si, že už nechce ubližovať a v ďalšom vzťahu dá do vzťahu skutočne všetko. Bude sa oň starať a ak príde problém, bude ho riešiť so svojím partnerom a s nikým iným. A že bude s ním viac komunikovať, bude mu hovoriť len a len pravdu. A všetky chyby, ktoré spravila vo vzťahoch minulých, už v tom treťom vzťahu nepripustí!

Tretí vzťah

Tak prišiel tretí vzťah. Skutočne nádherný začiatok. Cítila, čo ešte nikdy pred tým. Žena skutočne dávala do vzťahu všetko, obetovala svoje koníčky a všetky svoje záľuby. V jej priečke hodnôt bol na prvom mieste jej partner. A bola taká šťastná. Každý problém s ním hneď riešila, povedala mu veci, aké ešte nikdy nikomu predtým nepovedala. Záležalo jej na vzťahu ako na žiadnom inom.

Ale partner sa venuje viac kamarátom, berie si viac smien v práci, trávi s ňou veľmi málo času. On nerobí presne to isté, čo robila ona kedysi iným. On zdieľa svoj život aj s ňou. Ale táto žena jeho správanie vníma ako zradu, je sklamaná, že nie je na prvom mieste. Ale viete čo? Tento vzťah neukončuje ani jedna strana. Žena sa jedného dňa zobudila s myšlienkou, že áno, toto je tá karma. Vedela, že ak sa neponaučí a neodpustí samej sebe, že kedysi zranila, bude to ako zradu vnímať stále. A bude nešťastná.

Má iba dve možnosti. Trpieť alebo sa s tým zmieriť. Vieš, keď sa skutočne hlboko s niečím zmieriš, vesmír urobí zázrak. Urobí zmenu v tvojej optike, ale aj v rebríčku hodnôt tvojho partnera.

Ale môže sa stať aj to, že vzťah stroskotá. A ak sa tak stane, každá žena, muž, bytosť, sa musí najskôr vyliečiť, kým pôjde do ďalšieho vzťahu. Pretože, ak sa ti karma ukáže v tejto podobe, v karmickom vzťahu, jediný najdôležitejší vzťah, o ktorý sa bude treba starať, je ten, ktorý máš so sebou samým.

5. Dobrá karma

Och. Možno som ťa predošlými slovami vystrašila. Ver mi, nebol to môj zámer. Okrem toho, čo v živote spravíš zle, tak aj keď spravíš niečo dobre, tak aj to sa ti vráti. Tento zákon nie je proti nám, je s nami. Nemá za úlohu nás trestať, ale učiť! Tak pouč sa zo všetkého a pracuj s tým, čo v živote máš. Všetko zlé sa môže obrátiť na dobré, ale nespraví sa to samé. Musíš tomu dopomôcť práve TY. A to tak, že budeš na sebe pracovať a preto:

Ak miluješ, budeš milovaná. Ak zbožňuješ, budeš zbožňovaná. Ak rešpektuješ, budeš rešpektovaná. Ak odpustíš, bude ti odpustené. Ak dávaš do svojho vzťahu maximum a používaš „pozitívnu optiku“, tak aj opačná strana ti dá maximum. Daj ľuďom okolo seba slobodu, toleruj ich aj seba. Nie je žiadny návod, ako žiť svoj život, ale ty, drahá, ži ho tak, aby si bola šťastná aj o desať rokov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.