Instagram/tali__photography

Chceš krásnu svadbu, no na druhej strane nechceš minúť všetky životné úspory? S našimi radami a tipmi zvládneš naplánovať svadbu do 4-5 tisíc €. Chce to len trochu premýšľať a veľa sa pýtať.

Samozrejme, niektoré povinnosti a veci, ktoré sa týkajú svadby, nemôžeš ignorovať a musíš ich zaplatiť v plnej sume. Nič sa nedeje, stále sa dá šetriť na iných miestach, ktoré koniec koncov budú DIY ešte krajšie. Toto však nie je návod na low cost svadbu, no do päť tisíc sa určite zmestíš. Pokiaľ však očakávaš alebo máš predstavu o tom, že tvoja svadba musí byť vyslovene luxusná a chceš tam všetko, tvoj rozpočet budeš musieť navýšiť.

Miesto na svadbu zvoľ blízko vášho bývania

Najideálnejšie miesto na svadbu, pokiaľ chceš ísť low cost cestou, je záhrada na rodinnom pozemku. Pokiaľ však takúto možnosť nemáš, skús sa opýtať na prenájom záhradnej chaty na víkend, alebo sa s priateľom pozrite na miesta, ktoré ponúka vaša lokalita. Ušetríte na doprave a transporte hostí. Cenu tejto položky tak dokážeš znížiť aj o 500 eur. 

Šaty a doplnky si požičaj

Nie, nemáme na mysli z požičovne. Určite máš vo svojom okolí kamarátky alebo tety, ktoré sa vydávali v nedávnom období. Popros o šaty a doplnky ich. Nie je nič lepšie, než šaty na svadbu využiť viackrát. Takisto sa môžeš opýtať tvojich sestier (ak sa už vydávali) a upraviť si šaty na seba. S pár úpravami a zmenami nikto nepozná, že sú to tie isté. S takouto pomocou vieš ušetriť aj tisíc eur, pretože niektoré šaty sú enormne drahé.

O koláče a slané snacky popros ľudí z okolia

Určite pozná tvoja mama, otec alebo kamarátky nejaké šikovné tety, ktoré pečú chutné koláče a slané snacky. Nehanbi sa a popros ich o to, aby ti ich pripravili na svadbu. Hostina bude perfektná tak či tak – je úplne jedno, či sú koláče z luxusnej cukrárne alebo od tety z malej dediny. Chutiť budú, zjedia sa a hostia budú spokojní (vôbec nespoznajú rozdiel). Rozdiel v cene však určite pocítiš, rozpätie sa pohybuje v sume cca 500 eur.

Jednu či dve veci daj na starosti rodičom

Najlepší svadobný dar, ktorý rodičia môžu dať, je pomoc s prípravami na svadbu. Nie tým tradičným štýlom, že ti budú do všetkého kecať a budú chcieť robiť veci po svojom. Modernejším spôsobom, kedy im povieš, čo by si mohli zobrať na starosti, vybaviť to a zaplatiť to. Či už to bude hlavné jedlo na svadbe, alebo vybavenie rozvozu hostí, alebo zabezpečenie fotografa a hudby. Ty s priateľom ušetríš, rodičia sa budú cítiť nápomocní a nebudú stresovať, že pre vás nemajú dar. A náklady na túto položku? 0 eur. 

Družičky môžu pomôcť s výzdobou

Ochotné priateľky sú „soľ nad zlato“. Deň-dva pred svadbou sa s priateľkami stretni a zorganizujte deň plný vyrábania DIY doplnkov na svadbu. Takto budeš mať všetko presne podľa seba, omnoho lacnejšie, budeš na seba pyšná, a keď sa budú vydávať ďalšie kamarátky, doplnky im môžeš požičať. Uvidíš, neobanuješ, pretože všetko, čo si sama vyrobíš, ešte využiješ mnohokrát. Cena takejto výzdoby sa pohybuje okolo 200-300 eur, záleží na tom, čo všetko do toho zarátaš.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife