unsplash.com

Žiadna z nás nechce pôsobiť staro, nezdravo a zachmúrene, však? Preto sa podľa The List treba o seba dobre starať a vyhnúť sa niekoľkým zlozvykom, ktoré často robievame.

Nadmerné pitie alkoholu

Konečne príde víkend a ty si ideš s kamarátmi na jeden pohárik. Pokiaľ neprekročíš túto hranicu, je to relatívne v poriadku. Ak však často piješ veľké množstvo alkoholu, môže to mať negatívny dopad aj na tvoju pleť. „Alkohol totiž dehydratuje tvoje telo, čo spôsobuje začervenenie pokožky s vyrážkami. Pitie alkoholu zabraňuje tvorbe vazopresínu a anti-diuretického hormónu, ktorý telo využíva na absorbovanie vody. To spôsobuje, že obličky pracujú dvakrát ťažšie, aby odstránili prebytočnú vodu z tela, pričom všetky orgány, vrátane pokožky, sú dehydratované,“ vysvetľuje doktor Schlessinger. Miesto druhého pohárika s alkoholom si daj radšej vodu s limetkou.

Fajčenie

Fajčenie cigariet má na ľudské telo negatívny dopad. Medzi radom ochorení, ktoré môže spôsobovať, zapríčinuje aj starnutie pleti. Sama si si určite všimla, že mladé dievčatá, ktoré začnú v rannej puberte fajčiť cigarety, vyzerajú oveľa staršie a menej zdravo ako ich rovesníčky – nefajčiarky. Je to tým, že chemikálie, ktoré sa nachádzajú v cigaretách môžu zastaviť tvorbu kolagénu a elastínu. Ak sa nám nebudú tvoriť tieto proteíny, naša pleť bude vysušená a časom a časom pribudnú aj vrásky.

zdroj: unsplash.com

Príliš veľa cukru

Zlá strava, najmä tá, ktorá má vysoký obsah cukru, môže mať zlý vplyv na tvoju pokožku. Tak ako pri fajčení, tak aj tu, bude reč o kolagéne a elastíne. Pri nadmernej konzumácii cukru nebudeš mať dostatok týchto proteínov, čo zapríčiní vrásky a zbaví pokožku pružnosti. Nezdravé sladkosti z obchodu radšej vymeň za ovocie alebo zeleninu z lokálnych fariem na Slovensku. Ako ukázali niektoré štúdie, vďaka vyváženej životospráve s dostatočným príjmom zeleniny a ovocia, vieme predísť predčasnému starnutie pleti.

Nedostatočná starostlivosť

Krásnu pleť nedosiahneš bez dostatočnej hydratácie. Z tej zvonka aj zvnútra. Investíciu do kvalitného hydratačného pleťového krému i krému pod očné okolie určite neoľutuješ. V letných mesiacoch nezabúdaj ani na krém s SPF faktorom. Vždy, keď pôjdeš na slnko sa poriadne ponatieraj. V Austrálii robili výskum, v ktorom sa preukázalo, že až 24 % ľudí, ktorí sa denno-denne natierali krémom na opaľovanie, mali menšie príznaky starnutia pleti. A v neposlednom rade pi veľa čistej vody. Telo potrebuje hydratáciu aj zvnútra.

Stres

Keď sme v strese, zvráštime čelo, stiahneme oči a zatneme zuby. Pokožka na tvári je skrčená, čo môže viesť k tvorbe vrások. Preto je dôležité, aby s sa naučila redukovať stres. Odporúčame ísť na hodinu jogy alebo meditácie. Najnovšie je v kurze tvárová gymnastika, ktorá sľubuje redukciu vrások.

 

Zdroj: mayoclinic.org, thelist.com, aad.org, womenshealthmag.com, menshealth.com

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieBeauty