Každá z nás potrebuje pauzu. Niekedy dlhú, inokedy krátku. Sedíme na posteli, hľadáme ten stále omieľaný zmysel života a nevieme, ako ďalej. Preto som pre teba vybrala 5 filmov, ktoré mi v „ťažkých časoch“ pripomínajú hodnoty ako pokojná myseľ, optimizmus alebo detské vnímanie sveta.

Liz ma naučila, že nikdy nie je neskoro začať odznova a nájsť v sebe duchovno. Amélie mi zas pripomína moje detské ja, na ktoré by som nemala zabúdať, aj keď som už dospelá. Marilyn zas dokazuje, že je jedno, ako si slávna či bohatá, skutočne hodnoty ako láska, sú aj tak najpotrebnejšie. Andrea mi zas pripomína, že treba na sebe makať, nech prídu akékoľvek prekážky a Bridget ma svojim sarkastickým humorom vždy pobaví na tému „muži a ja“.

 

Jedz, modli sa a miluj

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktorý si pozriem vtedy, keď už skutočne neviem, ako ďalej, či sa pohnúť, alebo zostať vo viacerých smeroch. Film je natočený podľa skutočnej udalosti, kde hlavnú úlohu hrá Julia Roberts. Liz Gilbert, hrdinka filmu Jedz, modli sa, miluj, je moderná žena, ktorá sa vydáva poznávať a obdivovať krásy sveta a súčasne sa pokúša znovu nájsť a prebudiť svoje pravé ja. Po tom, čo jej životné istoty a priority úplne rozvráti rozvod, si Liz vezme v zamestnaní ročnú dovolenku a úplne v rozpore so svojimi zásadami sa rozhodne riskovať všetko pre to, aby zmenila svoj život. Počas svojich exotických a pozoruhodných ciest poznáva v Talianska jednoduché potešenie z dobrého jedla, v Indii silu modlitieb a meditácií, a konečne na Bali nájde nečakaným spôsobom pokoj v duši a rovnováhu lásky. Film odporúčam pozrieť zakaždým, keď budeš mať túžbu cestovať, spoznávať alebo budeš potrebovať nájsť istý pokoj v duši.

Amélie z Montmartru

Čarokrásny príbeh s úžasnou Audrey Tatou bol natočený v roku 2001. Amélia z Montmartru je príbeh Amélie Poulainovej, dievčaťa, ktoré vyrástlo izolované od ostatných detí svojim tichým otcom, ktorý jej v detstve omylom diagnostikoval srdcovú vadu. Amélia žije v parížskej štvrti Momtmarte, kde pracuje ako čašníčka v miestnom bistre. Jedného dňa objaví vo svojom byte ukrytý poklad – starú krabicu s pamiatkami na detstvo niekdajšieho nájomníka. Rozhodne sa, že mu krabicu po rokoch doručí a zároveň zistí, že môže pomáhať zlepšovať a naprávať okolitý svet. Pritom sa jedného dňa zamiluje. Ďalej už neprezradím. Jednoducho to musíš vidieť!

Môj týždeň s Marilyn

Tento film ponúka neobvykle intimný pohľad na hollywoodsku ikonu a na jej spontánny emotívny vzťah s mladým mužom, ktorý jej rozumel viac, ako ktokoľvek iný. Sebecká a sebadeštruktívna Marilyn, ako ju vníma Clark, dokazuje, že byť slávna a bohatá nestačí. Colin Clark skutočne po rokoch napísal knihu, ktorú nazval „Princ, showgirl a ja“, podľa ktorej bol natočený film, kde opisuje svoje pocity z týždňa, ktorý strávil s úžasnou, no veľmi smutnou ikonou 50. rokov.

Diabol nosí Pradu

Skvelá Meryl Streep a o nič horšia Anne Hathaway sú jednoznačne zárukou kvality. Diabol nosí Pradu vznikol ako adaptácia bestselleru Lauren Weisberger, ktorý vznikol ako adaptácia jej vlastných zážitkov a skúseností na poste asistentky „dračice“ v odbore módy a módnych magazínov (presne šéfredaktorky Vogue, Anny Wintour). Film ťa zaujme nielen výbornými módnymi kúskami, ale najmä charizmatickou Meryl, ktorá si získa tvoj rešpekt a vlastne ti jej aj bude ľúto. Svojská šéfka ťa spolu s Andreou, ktorú hrá Anna, naučí, že nič nedostaneš zadarmo a pre svoje sny musíš skutočne drieť!

Denník Bridget Jonesovej

Jedna z mojich najobľúbenejších filmových aj knižných postáv, ktorá je svojská a hlavne skutočná! Život tridsiatničky, ktorá má pár kilov navyše je väčšinou poriadny „faux-pas“ a preto tento film hodnotím ako veľmi prijemnú komédiu s výbornou Renee Zellweger, s fešným Colinom Firtom a s typickým „hajzlíkom“ Hughom Grantom za skvost, ktorý sa oplatí vidieť. Ak si myslíš, že tvoj život je jeden veľký trapas, že sa ti nič nedarí a že už nikdy nestretneš niekoho očarujúceho a hlavne normálneho, Bridget ťa pobaví a zároveň vyvedie z omylu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.