Kúpanie na Slovensku
Unsplash/Damian Dlugosch

Túžiš zažiť romantiku ako z amerického filmu? Potom by ste mali s priateľom navštíviť niektoré z týchto miest na kúpanie na Slovensku. Všetky sa vyznačujú pokojnou atmosférou a minimum turistov. Navyše sú „instagrammable“ – krásne fotky sú zárukou. 

Východné Slovensko

Beňatina

Malé travertínové jazierko Beňatina sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovec. Návštevníci si ho obľúbili najmä vďaka nádhernému tyrkysovému sfarbeniu vody, ktoré pripomína more v Chorvátsku. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá. Pozor, dá sa v nej kúpať len na vlastné riziko! Jazero Beňatina patrí k prírodným pamiatkam a zároveň je aj chráneným územím CHKO Vihorlat.

Sabinka

Aj na Spiši nájdete nádherne miesto na kúpenie, ktoré je ukryté uprostred lesov rekreačnej oblasti Zahura. Výnimočným ho robí aj jedinečný nadpis Zahurawood, predstavuje totiž akúsi napodobeninu nápisu Holywood, ktorý tu pred niekoľkými rokmi „nainštalovali“ dvaja umelci. Jazero je pomerne neznáme a väčšinou ho využívajú len miestni obyvatelia.

Úhorná

Úhornianske jazero nazývané aj ako jazero Úhorná sa nachádza v doline Smolníckeho potoka len pár kilometrov od obcí Smoleník a Úhorná. Počas socializmu bolo nazývané aj Jazero Mieru. S výstavbou jazera sa začalo už v 18. storočí, a preto sa zaraďuje medzi najstaršie vodné stavby na východnom Slovensku. V súčasnosti je rajom pre rybárov i rekreačných plavcov.

Stredné Slovensko

Hrabovo

Stredné Slovensko sa môže pochváliť niekoľkými navštevovanými vodnými plochami, medzi ktoré patrí aj priehrada Liptovská Mara. Ak si tam už bola a tento raz by si privítala niečo nekomerčné, odporúčame navštíviť jazero Hrabovo. Nachádza sa len niekoľko kilometrov od Ružomberka v krásnom prostredí Hrabovskej doliny.

Kalameny

Ak máš radšej kúpanie v horúcej vody, odporúčame ti navštíviť malé jazierko Kalameny. V blízkosti obce Kalameny v roku 2000 urobili vrt, z ktorého neskôr vybudovali umelé jazero s rozlohou cca 20 m x 10 m. Neplatíš žiadne vstupné, stačí sa len vyzliecť do plaviek a čľupnúť do 33 stupňovej vody.

Teplý vrch

Teplý vrch je nádrž, ktorá sa na Slovensku označuje aj ako najteplejšia. Patrí k obľúbeným miestom na rekreáciu, kúpanie a rybolov.  Priamo od nádrže sa dostaneš aj na zaujímavé prírodné miesta, na ktoré ťa dovedie náučný chodník Drienčanský kras.

Západné Slovensko

Drahovské jazerá

Neďaleko Piešťan sa nachádza celkom dvanásť jazier. Vznikli v dôsledku ťažby štrkopiesku, no dnes sa využívajú najmä na rekreáciu a rybolov. Toto miesto je naozaj pokojné, nenájdeš tu ani žiadne stánky s občerstvením, preto ti odporúčame vziať si jedlo so sebou.

Veľký Meder

Pár kilometrov za Veľkým Mederom smerom na obec Okoš leží štrkovisko Veľký Meder. Túto vodnú plochu ľudia navštevujú najmä kvôli nádherne zafarbenej vode. Ako to už väčšinou na opustených miestach býva, kúpanie je na vlastné riziko. Nenájdete tu ani žiadne stravovacie služby.

Šulianske jazero

Na Žitnom ostrove medzi novým a starým korytom Dunaja nájdete dve jazerá. Jedno je neprístupné a durhé, ktoré leží neďaleko obce Šuľa je prístupné. Kedysi tu fungoval aj tobogán, no dnes si budeš musieť vystačiť len so samotným jazerom a jedným bufetom.

Okrem týchto menej známych miest má naša krajina aj ďalšie obľúbené známe jazerá, kde sa môžeš počas horúcich dní schladiť. Navyše okrem samotného kúpania môžeš vyskúšať aj rôzne vodné športy, pri ktorých sa určite nudiť nebudeš.

Ak by si sa chcela ísť okúpať aj mimo nášho krásneho Slovenska, pozri si náš výber najlepších kúpelov a aqaparkov v susednom Maďarsku.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieCestovanie