Chceš ísť na dovolenku, no nemôžeš si dovoliť letenku? Čo tak vyskúšať cestu vlakom! Prinášame ti najlacnejšie európske destinácie, ktoré sa oplatí navštíviť. 

Vždy sa dá, keď sa chce. Rovnaké pravidlo platí aj pri cestovaní. Tvoj výlet ťa nemusí vždy draho. Ak nemáš  moc peňazí, skús vycestovať tento rok vlakom. Odporúčame ti spoločnosť Interrail.eu, ktorá ponúka cestovné lístky za skvelé ceny. Vieš si zvoliť celý plán cesty so zastávkami aj budget, do ktorého sa chceš zmestiť.

Nielen preprava, ale aj ubytovanie či jedlo, ťa vie vyjsť o čosi lacnejšie.  Skús si pozrieť stránku Airbnb alebo Hostelworld. Nájdeš tam skvelé ponuky na ubytovanie. Pokiaľ si potrpíš aj na raňajky, nehľadaj hotely, ale zameraj sa viac na B&B zariadenia. Ak rada ochutnávaš miestne jedlá, odporúčame ti zaregistrovať sa do aplikácie Eatwith. Stačí si zvoli miesto, deň a objavia sa ti hostitelia, ktorí ti radi pripravia lokálne špeciality z ich domova.

Sofia, Bulharsko

Hlavné mesto Bulharska myslí aj na návštevníkom s nízkym rozpočtom. Pre milovníkov histórie preto urobila dostupnými nádherné chrámy, ako napríklad katolícku katedrálu sv. Jozefa, Sofiinu synagógu či Baya Bashi mešitu. Oddýchnuť si môžeš v niektorých kaviarní, kde sú zákazníkom k dispozícii knihy v bulharčine a angličtine. Kaviarne, kde prečítanie nič nestojí sú napríklad Chitalnyata,  Peroto Literature Club, Orange Cafe-Bookstore.  Počas pobytu v Sofii si nemusíte kupovať žiadnu fľašu s vodou. Hlavné mesto sa totiž rozhodlo, že bude myslieť ekologicky, a smädným turistom ponúka minerálnu vodu, ktorá je dostupná oproti Sofijskému múzeu.

zdroj: unsplash.com

Krakow, Poľsko

V Krakowe sa dá vidieť veľa vecí zadarmo, medzi ktoré patrí napríklad aj Bazilika sv. Márie (St Mary´s Basilica Church). Je to jeden z najväčších a najkrajších kostolov v celom Krakowe. Ďalšou zastávkou môže byť Schindlerova továreň (Schindler´s Factory), ktorá je pamiatkou na Oskara Schindlera, majiteľa továrne. Počas druhej svetovej vojny sa mu podarilo totiž zachrániť viac ako 1 000 Židov. Dnes sa z továrne stalo múzeum, ktoré dýcha históriou a skutočnými príbehmi. Ak máš chuť objavovať krásne miesta aj mimo Krakowa, odporúčame požičať si bicykel a previesť sa do neďalekej mestečka Wisla. Medzi turistami je to veľmi populárne miesto.

Bukurešť, Rumunsko

Ak si milovníčka umenia a fotografie, potom si v Bukurešti určite pozri úžasnú graffitovovú stenu Garajul Ciclop alebo Národné múzeum umenia (The National Museum of Art). Mnohé historické pamiatky majú vstup zdarma, navštíviť sa oplatí napríklad  Stavropolský kostol ( Stavropoleos Church), Pamätník obetí komunistického režimu (The Memorial of the Victims of Communism and of the Resistance) alebo Zambacké múzeum (Zambaccian Museum). V Bukurešti je aj veľa nádherných parkov, kde sa dá príjemné oddýchnuť. Najväčší z nich je Herastrau Park.

Belehrad, Srbsko

Vedela si, že Belehrad je hlavným mestom nástenných malieb a múzeí? Môžeš tu vidieť jedinečné a nezvyčajné nástenné maľby zahraničných a domácich umelcov. Najznámejšia je „La Santa de Beograd“, ktorá víta cestujúcich pri vstupe do mesta. V meste je tiež veľa historickým pamiatok, kde máš vstup zdarma. Ak ťa omrzia rušné ulice, uchýľ sa do pokojnej zelenej oázy Ada Ciganlija. Je to jedno z najobľúbenejších miest na rekreáciu, športové aktivity a kúpanie.

zdroj: unsplash.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.