Instagram/allisonbickerstaff

Niektoré ľudské vlastnosti sú našimi prednosťami, niečím, čo nám mnoho iných dokonca aj závidí. Iné zase skrývame a najradšej by sme ich zmenili, aby nám nestrpčovali život. Ak by sme sa ťa opýtali na hanblivosť, zrejme by patrila do tej druhej kategórie, do tej, ktorá sa môže považovať sa tvoj mínus.

Aj keď si nedokážeme zmeniť osobnosť, na niektorých veciach môžeme ale popracovať a vylepšiť ich. Všetko je to totiž iba v tvojej hlave. Tak, ako aj prekonanie veľkej hanblivosti. Neboj sa, povieme ti, ako na to!

Najprv zisti, kde je problém

V prvom rade je potrebné, aby si prišla na to, čo tvoju hanblivosť spôsobuje. Iba vďaka tomu budeš vedieť, na čo sa pri jej prekonávaní viac zamerať. Bojíš sa vystupovať pred davom? Alebo si tichá aj v malej spoločnosti pred priateľmi? Cítiš sa nepríjemne, pretože na teba pozerajú? Prečo? Necítiš sa byť pekná? Máš podľa teba nedostatky? Alebo nedôveruješ ľuďom a preto mlčíš? 

Klaď si otázky a choď nimi až k podstate. Potom sa budeš môcť zamerať na to, čo je reálnym dôvodom tvojho strachu a pracovať na tom.

Zameraj sa na svoje plusy, nie mínusy

Častokrát je dôvodom to, že myslíme iba na to, za čo sa cítime byť menejcenní. Zdá sa nám, že nemáme svetu okolo čo ponúknuť, a tak sa radšej skrývame vo svojej ulite, kde je „bezpečne“.

Možno máš rečovú vadu a preto mlčíš, no na druhej strane, máš veľký prehľad v rôznych témach. Keď sa ľudia okolo teba budú práve o nich baviť, budeš ticho? Ich očaríš vedomosťami, na to, že ťažko vyslovuješ „r“ ani neprídu.

Pozri sa do zrkadla a vymenuj veci, na ktoré môžeš byť pyšná. Bez ohľadu na to, či máš krásne oči, vynikáš v matematike, si zábavný typ alebo máš talent na hudobné nástroje. Vždy mysli na to, čo je tvojou výhodou, tvoje ego porastie a bude sa chcieť prebiť von.

Prinúť sa viac komunikovať s cudzími ľuďmi

Ak máš problém s tým, že sa s ľuďmi nevieš rozprávať alebo sa ti roztrasú kolená už len z myšlienky, že ťa bude niekto počúvať, musíš na tom aktívne pracovať. Nájdi si však ako „obete“ iných, cudzích ľudí, ktorých nepoznáš. Tak ti bude jedno, čo si o tebe myslia.

Choď na rôzne kurzy, napríklad cudzieho jazyka, kde budeš nútená konverzovať či akcie, kde sa môžeš stretnúť s ľuďmi a prihovor sa im. Bude to skvelý tréning, aby si potom zvládala prezentácie v škole či v práci alebo sa osmelila v partii.

Pomôž si vzhľadom

Keď sa cítime pekne, vidno to nie len na očiach, ale aj vystupovaní. Keď vieš, že ťa čaká niečo, pri čom máš obvykle stres, daj si záležať na vzhľade.

Pekne sa obleč, namaľuj sa inak, učeš si vlasy netradičnejšie. Len čo vyjdeš z domu, budú sa na teba sypať pochvaly, čo ti neskutočne pomôže cítiť sa „krajšie“ aj vnútorne.

Vyskúšaj niečo úplne nové

Keď vyjdeš zo svojej komfortnej zóny, je to pre teba skúška. A ak ňou prejdeš, povieš si, že zvládneš naozaj hocičo. Ak si skočila na lane z mosta, potom ťa nejaký prejav nemôže ohroziť na živote. Keď nejde o všetko, nejde o nič. A čo ťa nezabije, to ťa posilní, veď vieš.

Čím viac nových vecí v živote vyskúšaš, tým viac budeš istejšia a sebavedomejšia.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife