Pexels/Tatiana Twinslol

Asi všetky ženy by chceli, aby bol svet okolo nich dokonalý. Niekedy však naša predstava nekorešponduje s realitou, a tak sa dostávame do bodu, kedy náš perfekcionizmus zachádza príliš ďaleko. 

Ono nie je nič zlé na tom, ak chceš, aby všetko dopadlo podľa tvojich predstáv. Snaha byť čo najlepšia môže byť v malej dávke naozaj prospešná, pretože ťa nabáda k tomu, aby si sa viac snažila a išla za svojimi snami. Týchto 6 znakov ťa ale presvedčí o tom, že to už v poriadku nie je a tvoja túžba po dokonalosti sa ti vymkla z rúk.

Neočakávaš bezchybnosť len od seba, ale aj ostatných

Myslíš si, že ty si dokonalá, preto to vyžaduješ aj od ostatných. Keď to dokážeš ty, prečo by nemohli aj oni? Môžeš im maximálne poradiť ako na to, no nikdy by si nemala žiadať od iných, aby sa správali rovnako ako ty. Je to ich život, takže to musíš pochopiť a akceptovať.

Predstieraš, že všetko je dokonalé, aj keď nie je

Sociálne siete sú ideálnym nástrojom na to, aby sme ukazovali svetu iba to dobré a pekné, aj keď je opak pravdou. Ak je tvoj život jeden veľký chaos, no na Instagrame svietia stovky lajkov kvôli dokonalým fotkám, asi niečo nie je v poriadku. Najskôr si urovnaj svoj reálny život, až potom sa ukrývaj za filtre.

Stanovuješ si nereálne ciele

Tvoj perfekcionizmus zachádza až tak ďaleko, že si stanovuješ nereálne ciele, ktoré sa nedajú dosiahnuť. Myslíš si, že musíš zvládnuť úplne všetko a zabúdaš pritom na to, že aj ty si len človek s obmedzenými možnosťami a schopnosťami. Ak to takto pôjde ďalej, môžeš si privodiť aj zdravotné problémy.

Neustále sa spochybňuješ

Myslíš si, že nie si dosť dobrá, aj keď ťa ľudia v tvojom okolí presviedčajú o opaku. Stále sa spochybňuješ, nevieš prijať pochvalu a nabádaš samu seba k tomu, aby si bola ešte lepšia a úspešnejšia, aj keď ťa v kútiku duše trápia obavy toho, že zlyháš. Takéto zmýšľanie nie je z dlhodobého hľadiska prijateľné.

Nevieš si priznať chybu a kritiku

Ak sa stane niečo zlé, nedokážeš si priznať chybu a stále presviedčaš seba a ostatných o tom, že za to môže niekto iný. To isté platí aj o kritike. Myslíš si, že len ty sama máš právo kritizovať sa a takéto slová nevieš prijať od nikoho iného. Myslíš si, že ti chcú len uškodiť alebo ti závidia, no pravdou je, že ti chcú len otvoriť oči.

Nevieš sa tešiť z malých úspechov

Aj keď dosiahneš malý a čiastkový úspech, nedokážeš sa z neho tešiť, pretože chceš stále viac a viac. Už teraz rozmýšľaš nad tým, čo urobiť ešte pre to, aby si sa posunula vyššie a prehliadaš, že sa ti niečo podarilo urobiť správne.

Ak si sa v týchto riadkoch našla, je najvyšší čas trochu spomaliť a prehodnotiť svoje správanie. Môžeš si napríklad prečítať náš starší článok o tom, ako aj perfekcionistka dokáže byť vo svojom živote naozaj šťastná.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife