„Ty si ale perfekcionistka.“ Ak ti niekto povie takúto vetu, hovorí to ako kompliment alebo skôr ako urážku? Problém je v tom, že množstvo ľudí perfekcionistov jednoducho nedokáže pochopiť.

Ak niečo robíš, chceš, aby to bolo čo najlepšie a bez akejkoľvek chybičky. Vo svojom živote túžiš po dokonalosti a očakávaš, že všetko a všetci okolo teba sa toho budú držať tiež. Perfekcionizmus očakávaš nielen v tvojom pracovnom, ale aj osobnom živote. 

Keď však niečo nejde podľa tvojich predstáv, si kvôli tomu v strese a cítiš sa nesvoja. Máš pocit, že aj malá chyba môže spôsobiť, že sa všetko pokazí. Kvôli tomu nemôžeš byť skutočne šťastná.

Pokús sa robiť týchto 5 vecí, aj keď to pre teba nebude spočiatku jednoduché. Časom však sama uvidíš, že sa budeš cítiť oveľa lepšie. Život nemusí byť bezchybný na to, aby sme boli šťastní. Nemaj na seba také veľké nároky a užívaj si trochu viac.

Neočakávaj perfekcionizmus aj od ostatných

Aj keď túžiš po tom, aby bolo všetko dokonalé, neočakávaj, že sa tak budú správať aj všetci v tvojom okolí. Ušetrí ťa to od mnohého sklamania a frustrácie. Väčšina ľudí robí sem-tam chyby a je to úplne v poriadku. Nebuď na nich taká tvrdá a prípadné omyly im odpusť.

Ľudia sa potom budú v tvojej blízkosti cítiť oveľa lepšie. Takto sa často boja urobiť čokoľvek, aby to náhodou nepokazili.

Buď viac spontánnejšia

Najradšej by si mala svoj život naplánovaný do poslednej minúty, aby si vždy vedela, čo príde. Niekedy by si však mohla byť viac spontánnejšia. Ak ťa niekto pozve vonku na kávu alebo pohár vína, prijmi to a uvoľni sa. Aj keď si pôvodne chcela robiť doma niečo iné.

Spoločnosť priateľov ti prospeje. Prídeš aspoň na nové myšlienky.

Odpusti si menšie zlyhanie

Nebuď na seba až tak prísna. Keď niečo neurobíš na 100 %, netrestaj sa. My ľudia sme niekedy omylní, preto by si si mala menšiu chybu bez problémov odpustiť. Ak budeš brať všetko príliš vážne a budeš si odopierať niečo, čo máš rada, tvoj život utečie veľmi rýchlo a ty sa na konci spamätáš, že si ho mohla prežiť aj inak.

Buď šťastná z toho, čo dosiahneš

Namiesto chýb sa zameraj na všetko, čo sa ti podarí a čo dosiahneš. Teš sa zo svojich úspechov, ktoré ťa budú motivovať a posúvať vpred. No a čo, že niekedy sa nepodarí úplne všetko na jednotku.

Nikto iný nečaká, že budeš vždy perfektná

Chceš byť najlepšia preto, pretože si myslíš, že to od teba čakajú aj ostatní? Ale prosím ťa. Pre väčšinu z nich si už aj teraz dokonalá a chceli by sa tvojej disciplíne vyrovnať. Nikto nečaká, že všetko, čo urobíš, bude bez jedinej chybičky. Na toto prosím ťa nezabúdaj.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.