unsplash.com/Anthony Tran

Určite si sa aspoň raz ocitla vo vzťahu, ktorý sa skončil zle alebo skrátka zlyhal a láska sa vytratila. Ak si ho nezažila, tak si šťastná žena. Vieš ale, čo je presne za týmto zlyhaním? Dôvodov môže byť veľa, no tieto ťa zaručene prekvapia.

V dnešnej dobe väčšina vzťahov zlyháva a ľudia ostávajú osamelí. Niekto samotu uprednostňuje a niekto si zas nedokáže predstaviť, že by bol bez partnera. Prečo ale nemôžeš nájsť lásku a prečo ti vzťahy nevydržia? Paradoxom je, že čím viac lásku chceš, tým viac sa jej bojíš. Strach z toho, že nebudeš milovaná je jedným z dôvodov, prečo skutočnú lásku nenájdeš. Alebo ak ju nájdeš, tak koniec koncov ju vo vzťahu začneš sabotovať.

Môžeš viniť svojho partnera (alebo kohokoľvek iného/čokoľvek iné), no na fungujúci vzťah sú vždy dvaja. Existujú skryté dôvody, ktoré ničia lásku. Väčšinou tvoje obavy nie sú vedomé. Zahŕňajú strach z fyzického alebo emocionálneho opustenia (nemilovania). Taktiež zahŕňajú strach z odmietnutia a z toho, že človek ostane nemilovaný a sám. Toxická hanba je hlavným vinníkom, ktorý živí tieto obavy sabotujúce lásku. No nie je to jediný typ hanby.

HANBA KAZÍ LÁSKU

Hanba podporuje vieru v to, že si nemilovaná a nehodná akéhokoľvek „spojenia“ alebo záujmu z niekoho strany. Tvoja viera v niečo ovplyvňuje tvoje pocity a správanie. Páči sa jej tvoja myseľ. Bohužiaľ, neustále ti v nej behá veľa negatívnych presvedčení a tie ovplyvňujú tvoje vedomé zmýšľanie. Hanba, ktorá je založená na myšlienkach, že si nezaslúžiš dobro, šťastie a lásku môže sabotovať tvoje túžby. A tiež ovplyvní tvoju lásku, ktorú môže odtláčať do úzadia – až ju úplne zničí.

V skratke: neuveríš, že si prijateľná pre ostatných, ak neprijmeš samú seba. Podstatné je, že tvoje presvedčenie môžeš zmeniť.

zdroj: Photo by Anderson Miranda from Pexels

NÍZKA SEBAÚCTA A SÚDNOSŤ

Hanba ti vytvára akéhosi vnútorného kritika, ktorý ťa prísne hodnotí. Tvoj kritik ale nesúdi len teba, ale aj ostatných. Môže ťa presvedčiť o tom, že ťa súdia iní. Taktiež ti táto úzkosť dokazuje aj to, že nie si hodná lásky. V skutočnosti sa len veľmi bojíš toho, že nebudeš milovaná a robíš klamné predpoklady, odpudzuješ pozitívnu spätnú väzbu a neprávne interpretuješ veci, aby si posilnila svoje negatívne sebahodnotenie a strach z odmietnutia. Nie je prekvapujúce, že výskumy ukazujú, že úroveň tvojej sebaúcty predpovedá životnosť tvojho vzťahu.

V skratke: je veľmi dôležité, aby si poznala svoju hodnotu. Pomôžeš tak svojej psychike a svet budeš vnímať inak.

VINA

Hanba taktiež vytvára vinu. Vina je vlastne hnev, ktorý je obrátený proti tebe samej. Núti ťa necítiť sa tak, že máš oprávnenie na úspech, šťastie a lásku. Vo vzťahoch vina blokuje a narúša partnerskú intimitu. Vyvaruješ sa blízkosti milovanej osoby a určitým témam, aby si skryla to, čoho sa bojíš. Alebo sa hanbíš odhaliť to, že máš strach z odmietnutia a opustenia. Platí to najmä vtedy, keď si bola vo vzťahu nepoctivá a neúprimná. Pokiaľ si úplne neodpustíš, nebudeš sa cítiť hodná lásky. Nemôžeš ďalej napredovať a dokonca môžeš prilákať negatívne skúsenosti a nevhodného partnera.

V skratke: odpustenie samej sebe je možné. Len sa musíš snažiť a nesmieš dovoliť negtívnym myšlienkam aby pohltili tvoju myseľ.

PERFEKCIONIZMUS

Byť perfektná. Čo to vlastne znamená? Existuje niekto taký ako perfektný človek? To len spoločnosť idealizuje a kladie vysoké nároky. Keď sa cítiš byť chybná a nedostatočná, mohla by si to zvládnuť tak, že sa pokúsiš byť dokonalou. Ale ver mi, že si to neskôr tak, či tak budeš vyčítať. Perfekcionizmus je nutkavý pokus o dosiahnutie neprimeraných štandardov a očakávaní. To je samozrejme nemožné a vedie to k úzkosti, strachu zo zlyhania, podráždenosti a k nešťastiu. Perfekcionizmus zakrýva to, aká skutočne si a núti ťa sústrediť sa na negatívne veci. Cítiš sa viac neadekvátna a sebakritickejšia. S perfekcionistami sa žije ťažko, obzvlášť keď kritizujú druhých a očakávajú, že budú tiež perfektní.

V skratke: ak stále hľadáš a sústredíš sa na niečo zlé, nemôžeš sa tešiť a oceniť svoje vlastnosti a úspechy. Trpíš ty, trpí tvoja duša a psychika.

zdroj: Photo by Roghi Arabpour from Pexels

NEAUTENTICKOSŤ

Hanba ťa robí neistou, a preto sa bojíš odhaliť to, čo si skutočne myslíš a cítiš. Viac ti záleží na tom, či nebudeš súdená alebo odmietnutá. Avšak autentickosť je v skutočnosti atraktívnejšia a umožňuje efektívnu komunikáciu. Buduje dôveru a umožňuje skutočnú partnerskú intimitu. Nefunkčná komunikácia, ktorá je nečestná, nepriama, pasívna alebo agresívna zabraňuje vzájomnú blízkosť a poškodzuje vzťahy medzi partnermi.

V skratke: sa snaž byť taká, aká si. Bude to lepšie, ako keby si sa mala uzavrieť a neukázať svoje pocity.

POROVNÁVANIE

Hanba a pocit nedostatočnosti ťa vedie k porovnávaniu. Namiesto toho, aby si uznala a uvedomila si svoju vlastnú hodnotu hodnotíš, či si na tom lepšie alebo horšie ako niekto iný. Cítiť sa dobre je obrana pred hanbou a závisť pramení z toho, že necítiš byť dostatočná. Keď negatívne porovnávaš svojho partnera a vzťah, skončíš nespokojná. Keď však prijmeš samú seba – teda takú, aká si, máš v sebe pokoru. Nemyslíš si, že si na tom lepšie alebo horšie. Prijímaš ostatných a uvedomuješ si, že všetci sme jedineční a chybní jednotlivci.

V skratke: nesnaž sa pozerať na ostatných a porovnávať sa s nimi. Pozeraj na seba, na to, aká si ty a aké je tvoje šťastie.

NEDÔVERA BLOKUJE LÁSKU

Veľa ľudí, najmä tí, čo sú na sebe závislí, má nefunkčný vzťah, ktorému môžu dôverovať a brať ho ako bezproblémový. Sú príliš dôveryhodní, čo môže viesť ku sklamaniu a zrade. Ľudia často vravia, že niekomu dôverujú, kým nedostanú dôvod, prečo by nemali – zatiaľ čo ostatní, ktorí boli zranení, očakávajú, že budú opäť zranení. Boja sa odmietnutia a opustenia a očakávajú, že to bude horšie. Sú podozriví a predstavujú si nepravdivé veci o svojom partnerovi, ktoré sa dajú ťažko vyvrátiť.

V skratke: dôveruješ príliš rýchlo, pretože si netrpezlivá kvôli láske a kvôli strachu z nemilovania a samoty. Múdrejšia pozícia je „by neutrálna“, umožniť vzťahu prirodzený vývoj a budovať dôveru na základe skúseností.

zdroj: Instagram/twotrends

OBETAVOSŤ

Keď obetuješ svoje hodnoty lebo potrebuješ potešiť partnera a vyjsť mu v ústrety, je to udržiavanie vzťahu kvôli strachu z opustenia. Keď sa zameriavaš na svoje potreby a priania, môžeš sa cítiť nedôstojne alebo sebecky, takže naďalej vychádzaš v ústrety svojmu partnerovi. Takto sa vytvorí nezdravý vzťah – odovzdaním moci a kontroly nad ním. Nakoniec sa cítiš uväznená ako obeť. Nech už si to ospravedlňuješ akokoľvek, ak tvoje správanie nie je v súlade s tvojimi štandardmi, cítiš vinu alebo hanbu, ktoré opúšťajú tvoju sebaúctu a sebahodnotu.

V skratke: opustením seba samej ohrozuješ vzťah samotný, ktorý sa snažíš uchrániť. Snaž sa teda stáť si za svojimi hodnotami a názormi.

Zdroj: Psychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating