unsplash.com

V dobe, kedy každý druhý pociťuje úzkosť, stres, nervové vypätie a celkové psychické vyčerpanie je dôležité naučiť sa bočiť od spoločnosti. Možno namiesto užívania liekov proti všetkému možnému, by každý jedinec mal častejšie pobývať na čerstvom vzduchu, donútiť sa každý deň chodiť na dlhé prechádzky a nájsť si niečo, čo ho baví a v čom sa nájde. Ale nie niečo, čo mu nadiktuje spoločnosť skrz reklamy či inzercie.

V mojom živote sa vyskytlo niečo, čo by sa dalo nazvať „opicou zo society“. Prejavilo sa to absolútnou averziou voči všetkému, čo sa spájalo s väčším množstvom ľudí a taktiež apatickosťou voči všetkému, čo by si vyžadovalo návštevu formálnych, dohovorených stretnutí. Náhle uzatvorenie sa do vlastného sveta a odstrihnutie sa od konzumnej spoločnosti mi prinieslo päť dôvodov, prečo by sa mal každý zamerať väčšmi na seba než na spoločnosť:

1.) Nachádzanie vlastnej vyrovnanosti, vnútorného pokoja

Chvíle, ktoré človek prežíva len sám so sebou, prinesú odmenu vo forme odstránenia strachu zo samoty. Ak sa staneš osamelým vlkom, naučíš sa nespoliehať na druhých a rýchlo prídeš na to, že jediný, kto ti dá všetko, si ty sám. Nebudeš pritom riešiť problémy druhých a takisto ťa nebudú trápiť nezmyselné ohovárania.

zdroj: unsplash.com

2.) Spoznávanie svojich kreatívnych stránok

Chvíle, ktoré stráviš sám so sebou, ti prinesú kopu voľného času, ktorý nemusíš prispôsobovať požiadavkám druhých, ale len svojim vlastným. Takže namiesto nezmyselného chodenia po obchodoch, kedy robíš garde nerozhodnej kamoške, investuješ čas do seba a rozvinieš svojho kreatívneho ducha, či už sa naučíš tvoriť origami alebo kresliť portréty, vyšívať, pliesť náramky…

3.) Naučíš sa tráviť viac času v prírode

Ako povedal Sigmund Freud: „Predtým, než si diagnostikujete depresiu, uistite sa, či náhodou nie ste obklopení idiotmi!“ Pobytu v spoločnosti sa nikto úplne nevyhne, avšak prináša to so sebou tzv. nános negativity, ktoré na teba chtiac-nechtiac prenesú kolegovia z práce alebo spolužiaci v škole či závistlivé kamošky, takže sa budeš cítiť vyčerpaný a deprimovaný zo seba a zo života vôbec.

Ak sa však zameriaš väčšmi na seba a každý deň si nájdeš čas na pobyt v prírode, všetko sa zdá byť o niečo jednoduchšie a menej čierne. Zeleň naozaj upokojuje a môžeš v nej spoznať kopu nových vecí – okrem toho, že môžeš prichytiť milencov exhibicionistov priamo pri čine, môžeš naraziť na atypické rastliny, hmyz či bobriu rodinku, ktorá si bude pokojne plávať po hladine, zatiaľ čo ty budeš nachádzať svoj vlastný vnútorný pokoj.

zdroj: unsplash.com

4.) Začneš si užívať ticho

Doba, v ktorej žijeme, je neskutočne hlučná. Ľudia si zabudli užívať ticho. Mnohí sa ticha boja, avšak myslím si, že ten, kto si ho začne užívať, zvíťazí sám nad sebou. Pretože prehluší svoj otravný vnútorný hlas, ktorý človeka veľakrát nenabáda k ničomu dobrému, a otvorí mu cestu k prirodzenej meditácii.

5.) Naučíš sa byť selektívny

Spoločnosť človeku z každej strany diktuje a určuje, čo má kedy robiť, pozerať, jesť, čítať… Z každej strany sa na každého valí tzv. masový boom, davový ošiaľ. Málokto je ochotný nájsť si čas poriadne sa zamyslieť nad tým, či je správne to, čo človeku diktuje verejná mienka, reklama, propaganda. Ak sa rozhodneš bočiť od society, naučíš sa byť zdravo selektívny.

Prídeš sám na to, čo ťa najviac baví, čo ti najviac chutí, pri akých aktivitách sa cítiš najlepšie… Nebudeš sa prispôsobovať väčšine či potrebám iných. Naučíš sa vyhradiť si čas pre svoje vlastné hobby a chute, ktoré nemusia stoj čo stoj podliehať mainstreamu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife