Čo je to vlastne krása? Kto z nás sám seba môže označiť za krásneho? Môže niekto z nás objektívne posúdiť, či je niekto alebo niečo krásne? Odpoveď je jednoduchá. Ak by existovalo kráľovstvo subjektivity, krása by bola jeho kráľovnou. Pretože krása je absolútne subjektívna.

Pohľad na červenú ružu ti vháňa do očí slzy ale pri bielej sa nič nedeje. Môžeš povedať, že biela ruža nie je krásna? My ľudia máme tendenciu vidieť krásu iba v niečom veľkom. Preto mnohí z nás majú pocit, že na ich živote nie je nič krásne. Vidieť krásu v maličkostiach je pritom ten najväčší dar. Áno, bolo by to krásne, ak by sme nemuseli chodiť do práce a napriek tomu by sme boli všetci milionári. Bolo by krásne, ak by sme nemuseli chodiť do školy ale všetko by sme prirodzene vedeli.

unsplash.com

Ak by sa jedlo samo uvarilo, byt sám upratal a oblečenie samo naskákalo do práčky. Bohužiaľ, nežijeme v takomto svete. Nie je napriek tomu ten náš krásny? Ráno ideš do školy, vonku fúka silný vietor, ty sa objímaš rukami, v ruke máš stokilovú kabelku a nejaký chlapec ti otvorí dvere. Však ti to vyčarí úsmev na perách.

Máš zlý deň, pocit, že ťa všetci nenávidia a čochvíľa sa rozplačeš. V tej chvíli k tebe na posteľ vyskočí tvoj pes a len tak ti položí hlavu na koleno. Cítiš na srdci hrejivý pocit, lebo vieš, že ťa niekto bezhranične ľúbi. Po meste ide starší pár, držia sa za ruky a ty vidíš ako veľmi sa stále ľúbia. Nepríde ti to krásne? V práci máš ťažký deň, nič sa ti nedarí, no keď prídeš domov, tvoj malý syn na teba s obdivom pozerá a si pre neho hrdinkou. Ten deň je hneď o niečo krajší.

V našich životoch sa deje veľa dobrého i zlého. Väčšinou to zlé vnímame silnejšie ako to dobré. Je smutné, že žijeme v dobe, keď sa vieme viac trápiť ako tešiť. Niektorým sa darí viac iným menej. Závisť vie potom poriadne zamiešať karty v našich vzťahoch, priateľských i partnerských. Potom namiesto toho, aby sme sa tešili z krásnej letnej dovolenky v Tatrách, závidíme susedom dovolenku v Turecku. Komu sme tým pomohli?

Každý z nás by sa mal naučiť vnímať krásu každého dňa. Odkedy sa ráno zobudíme a niekto nám pripraví raňajky do postele až do večera, keď nám niekto príde dať pusu na dobrú noc. My ženy často vidíme svoje nedokonalosti, máme komplexy, cítime sa tučné a škaredé. Je to hlúposť. Každá žena je svojím spôsobom krásna.

unsplash.com

Je dôležité nájsť niekoho, kto krásu v tebe bude vidieť, no ako prvá ju musíš objaviť ty sama. Každému sa páčia iné kvety, farby, druhy jedál, typy postavy, štýly oblečenia, žánrov hudby. No len preto, že niečo z toho preferuješ, neznamená automaticky, že zvyšné sú škaredé.

Každému sa páči niečo iné. Ako sa hovorí: „Koľko ľudí, toľko chutí.“ A čo je to vlastne krása? Krása je objavenie citu a preferencie niečoho pred všetkým ostatným. Je to schopnosť nájsť výnimočnosť v dave. V tom je krása krásy. Je výnimočná pre niekoho výnimočného. A prečo všetci tak veľmi túžime nájsť krásu a výnimočnosť? Lebo aj ony hľadajú nás.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.