Pexels.com/@jeffrey-czum

Zariaďuješ si svoj vysnívaný dom alebo byt? Hľadáš vhodnú inšpiráciu dizajnu, ktorý by ti navodil atmosféru domova a preniesol ťa na tie najkrajšie miesta v Taliansku či Francúzsku? Provensálsky štýl je teda pre teba ako stvorený. Romantický, jemný, s mohutným nábytkom v jemných pastelových farbách, ktoré sú každou sezónou viac a viac obľúbené a hlavne vzdušný  interiér s množstvom kvetín. 

Provensálsky štýl je vhodný najmä tých, ktorý si nepotrpia na minimalizme, moderných, jemných tvaroch a povrchoch. Základom tohto dizajnu je drevo a staré časy plné rôznych dekorácií, kvetín a obrazov. Najprv si musíš zvoliť škálu farieb, v ktorej by nemala chýbať, hnedá, biela či zelená farba. Všetky tieto farby by mali byť jemné, nie príliš krikľavé. Poznávacím znamením práve tohto dizajnu je aj levanduľa. 

Základom je kuchyňa

Centrom diania je určite priestor, kde sa pripravuje jedlo. Je to najmä preto, že sa tu stretáva rodina, na čom si Francúzi či Taliani dávajú záležať. Kuchyňa v provensálskom štýle je ladená väčšinou farebnými dvierkami a dreveným pultom. Hodia sa do nej veľké okná, ideálne orientované na dvor, na ktorých sú mohutné záclony s kvetinovým vzorom. Nemôžu tu chýbať útulné dekorácie s atmosférou skutočného domova.

Jemná spálňa

Spálňa je v tomto štýle najmenej vyzdobená. Masívna posteľ zaberie veľkú časť izby, aj preto je to oázou pokoja a oddychu. K provensálskemu štýlu v spálni sa najviac hodia prírodné materiály.

 

Obývačka 

Či už spojená s kuchyňou alebo samostatná, táto izba má pôsobiť ako druhé srdce domova. Príjemným, pohodlným dojmom, ktorý vytvára veľká sedačka, možno kozub vedľa, a v prvom rade obrazy alebo maľby na stenách, ktoré dodávajú žiadaný efekt. Do dokonalosti to dotiahne veľký starožitný luster a zaujímavé zrkadlo s ešte krásnejším rámom.

Samostatná vaňa

Ak sprcha, tak s farebnými kachličkami, ktoré aj napriek tomu, že spolu farebne neladia, vytvárajú dojem staršej izby. Drevené doplnky, kovové kohútiky a svetlé farby dodajú provensálskej kúpeľni to pravé orechové. Najviac tam však pasuje samostatná vaňa, ktorá dominuje celému priestoru a vytvára tak dojem nedorobenej kúpeľne.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife