Možno si spomínaš na tie ťažké chvíle, ktoré ťa občas sprevádzali. Spomínaš si na tie preplakané noci, ktorých si sa nevedela zbaviť. Rozchody, stratené priateľstvá, nesplnené sny. Všetko ťa prinútilo prestať myslieť na seba. Hádzala si na seba vinu. Ja viem, nebolo to jednoduché.

Stav úzkosti, ktorý ťa prinútil ostať stáť na mieste. Pocity smútku a straty. Máš pocit, že nič nedokážeš, že je svet zlé miesto, z ktorého stereotypu niet úniku. No je to naozaj tak? Dokážeš sa postaviť, ak to naozaj chceš.

Pocit úzkosti treba odhaliť čo najskôr a netreba pred ním zatvárať dvere, veď predsa každý sa občas cíti ako chodiaca depresia. Každý má občas pocit, že to nezvláda a je toho na neho veľa. Kedy je toho len veľa a kedy to hraničí s psychickou poruchou?

Ak máš pocit, že stav smútku a zlých myšlienok voči sebe neprestáva, mala by si nájsť pomoc. Skús nájsť niekoho, kto ti podá pomocnú ruku. Nájsť niekoho, kto ťa v týchto ťažkých chvíľach povzbudí a v kom nájdeš oporu. Nájdi niekoho, kto bude vedieť čo má povedať, no na druhej strane ti dovolí premýšľať o tom, ako by si to mala napraviť sama.

 

V posledných rokoch sa ale stereotyp ohľadom psychických porúch zmenil. Snažíme sa o pochopenie. Snažíme sa prijať fakt, že sa doba mení a teda sa mení aj naše vnímanie. Depresia, ktorú prežívame so všetkými ťažkosťami.

Strach o prácu, či zvláštne pocity, ktoré k nám partner prechováva, to všetko nás privádza do šialenstva. Búrajme stereotyp voči našim pocitom a problémom. Skúsme sa na tieto pocity pozerať inak. Prijímajme ich a snažme sa z nich vyliečiť.

Požiadaj o pomoc, ak to potrebuješ. Zájsť za dobrým odborníkom nie je hanba. Nájsť v niekom oporu a počúvať jeho rady, nie je hanba. Je to len starostlivosť o tvoje zdravie. Prečo je pre nás tak ťažké prijať fakt, že psychológ je rovnaký lekár ako napríklad ortopéd?

Myslím, že chyba bude v tom, že tieto psychické poruchy sa začali zvyšovať a začalo sa o nich viac hovoriť v tejto dobe, no boli tu stále. Neboj sa priznať si, že si zlyhala. Ďalším krokom k úspechu je len prijať fakt, že to môžeš zmeniť. Požiadaj o pomoc, ak ju potrebuješ.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.