Povieš si, že vo vzťahu nemôže byť nič dôležitejšie ako láska? Na začiatku vzťahu možno. Ak si už ale v dlhšom vzťahu, ružové okuliare si si zložila a motýliky v bruchu akosi prestali poletovať, nájdu sa aj iné veci, ktoré zohrávajú vo vzťahu veľký význam. Napríklad taká dôvera.

Hovorí sa, že dôvera je ako papier – ak ho raz pokrčíš, už nikdy nebude perfektný. A je to úplná pravda, pretože dôverovať nemôžeš len tak hocikomu, ten druhý si tvoju dôveru musí získať. A vo vzťahu to platí niekoľkonásobne. Ak ťa raz niekto zradí, len ťažko si k nemu znovu buduješ dôveru.

Prečo je ale vo vzťahu dôvera dôležitejšia ako samotná láska? Ak svojmu priateľovi dôveruješ, vieš, že sa na neho môžeš v čomkoľvek spoľahnúť a nesklame ťa. Vieš, že ti nebude vyčítať nič, čo urobíš. Vieš, že sa o teba postará, ak to budeš potrebovať. Vieš, že bude rešpektovať tvoje rozhodnutia, nech budú akékoľvek. Vieš, že ťa podporí v tvojich plánoch. Vieš, že sa pri ňom môžeš cítiť bezpečne a ochráni ťa, ak sa ocitneš v nejakom nebezpečenstve. Vieš, že je tu vždy pre teba.

„Dávať lásku niekomu, komu neveríš, je ako jazdiť na aute, ktoré nemá brzdy.“

Ak si si pri týchto vetách prikyvovala súhlasne hlavou a môžeš sa na svojho partnera spoľahnúť vo všetkých smeroch, udrž si ho. Dôvera je naozaj veľmi dôležitá, pretože ak si sa, naopak, v týchto vyjadreniach nenašla, je dosť pravdepodobné, že sa nachádzaš v nezdravom, nefunkčnom až toxickom vzťahu. A z takéhoto by si mala čo najskôr odísť. Aj keď to možno bude zo začiatku veľmi bolieť.

zdroj: Photo by Rosie Ann from Pexels

Dôvera ide s láskou často ruka v ruke a ak svojmu priateľovi nemôžeš dôverovať, je viac než isté, že časom sa začne vytrácať aj láska. To, že si navzájom dôverujete, z vás robí lepších ľudí. Viete, že tomu druhému môžete dať istú dávku slobody a ten čas môžete využiť pre seba. Nebudeš sa cítiť vinná, že čas trávite aj osamote. Využi preto každú voľnú minútu na to, aby si niečím obohatila svoj život, aby si do neho priniesla viac dobrej energie.

Choď von s kamoškami, prihlás sa na nejaký kurz, rob niečo, na čo si doteraz nemala čas. Vzťah nemá byť o tom, že spolu budete tráviť 24 hodín a ty budeš mať pocit, že sa dusíš. Dôležité ale je, aby ste si navzájom verili a aby ste dokázali nastaviť hranice tak, aby to vyhovovalo obidvom stranám.

Ako si vo vzťahu vybudovať dôveru?

Najdôležitejšia je komunikácia. Rozprávajte sa veľa a o všetkom. Možno vám to zo začiatku príde trochu neprirodzené, ale časom si na spoločné rozhovory zvyknete a budete sa na ne tešiť. Porozprávajte sa o tom, aký ste mali deň, čo ste prežili, prípadne čo by ste chceli robiť nasledujúci deň. Potom prejdite aj na vážnejšie veci, akými sú vaše pocity, túžby či obavy. Nedus nič v sebe, ale radšej to svojmu frajerovi povedz na rovinu.

Dôležité je tiež určiť si isté hranice. Hneď na začiatku si ujasnite, čo tomu druhému prekáža a týmto veciam sa pokúste vyhnúť. Ak ti povie, že mu vadí, ak budeš chodiť na kávu s kamarátom, pokús sa ho rešpektovať a takéto stretnutia obmedziť. Inak sa môže stať, že jeho dôvera sa začne vytrácať a bude ťa podozrievať. To isté platí aj opačne. Ak mu hneď povieš, že sa ti nepáči, ak každý večer trávi so svojimi kamarátmi, je na ňom, ako sa k tomu postaví.

Ak niečo jeden z vás pokazí, je dôležité priznať si tiež chybu a pokúsiť sa to napraviť. Nikto z nás nie je neomylný, preto by ste sa mali naučiť aj odpúšťať. Nekritizujte a neodsudzujte sa navzájom, ale práve naopak. Pokúste sa jeden druhého podporiť, rešpektujte sa a všetko sa snažte vyriešiť spoločne. Iba tak vám to bude klapať aj naďalej.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.