Spomínam si, keď som ju prvý krát uvidela. Ženu, o ktorej som si myslela, že už dávno nie je.

Ženu, ktorá bola sama sebou. Ktorá bola sebavedomá a hrdá na seba a svoje úspechy. Dívala som sa na svoj vlastný odraz v zrkadle. 

Raz na strednej škole mi povedal spolužiak, že som „bezcenná“. Žila som vtedy najlepšie ako som vedela, nebola som krásna na prvý pohľad, ale snažila som sa robiť všetko tak, aby som bola spokojná a táto poznámka o mne… Povedzme, že ma zasiahla.

Teraz, už je to pár rokov, neviem, čo mám sama so sebou robiť. Niekedy chcem krásu z môjho života úplne odstrániť. Existujú rôzne štandardy na svete, aká by žena mala byť, aby bola krásna.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Ale bude potom šťastná? 

Krása. To je tá vec, o ktorej všetci hovoria. Najmä ženy. Majú túžbu stať sa krásne, majú záujem. No mne sa zdá, akoby nebola ani na dosah. Dnes tu môže byť, ale zajtra bude preč. Pokúšame sa kúpiť rôzne krémy proti vráskam, tabletky na chudnutie a formujúce oblečenie. Presviedčame sami seba, že to funguje, aj keď vieme, že je to blbosť. 

Definujeme krásu podľa určitých noriem a pritom zabúdame na tú prirodzenú krásu. Nenávidím to, keď niekoho hodnotia iba podľa krásy.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Som už unavená z toho, či som dosť krásna.

Jediné, čo môžem urobiť, je pokúsiť sa starať o telo, ktoré mi bolo dané a ktoré je iba moje. Jediné, čo môžem urobiť, je liečiť si telo a dušu pokorou, láskavosťou a pomocou pre ostatných. Postupne prichádzam na to, čo je to skutočná krása, tá ktorá nám bola daná od malička.

Zistenie, že moja hodnota je vysoká. Tak, ako každej z nás. Zistenie, že moje telo a moja bytosť je najsilnejšia vtedy, keď je oslobodená od príkazov krásy. 

 

Je až ironické, že sa cítim teraz najkrajšie. Krajšie ako predtým.

Môžeš to urobiť aj ty. Nemusíš mať dlhé blond vlasy. Nemusíš mať krátke tmavé vlasy. Nemusíš mať umelé nechty ani mihalnice. Nemusíš mať značkové oblečenie. Nemusíš používať veľa make-upu.

Nemusíš počúvať to, čo ti hovorí spoločnosť, že je krásne. Počúvaj seba. Staraj sa o seba a svoje telo. 

 

Zdroj: thoughtcatalog.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.