Pexels/Polina Tankilevitch

Aj keď si to nepriznávame, stali sme sa závislými na sociálnych sieťach a nedokážeme si predstaviť deň bez mobilu v ruke a bez toho, aby sme skontrolovali, čo sa deje. Kvôli tomu často zabúdame na všetko, čo sa skutočne odohráva okolo nás. 

Ak si sa v takomto opise našla aj ty sama, je najvyšší čas s tým niečo urobiť. Nemusíš odložiť mobil hneď na celé dni, stačí začať aj pomaly. Nahraď surfovanie po internete trochu zmysluplnými činnosťami.

Z tých najobľúbenejších by sme odporučili čítanie, vzdelávanie sa (napríklad učenie sa cudzieho jazyka), prechádzky a iné športovanie, domáce varenie a pečenie, ktoré ti ušetrí peniaze minuté v reštauráciách. Taktiež môžeš pridať upratovanie, ktoré si určite v poslednej dobe trochu zanedbávala a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na koníčky, ktoré má každý iné.

Môžeš proste robiť všetko, na čo si doteraz nemala čas. Lebo si sa vyhovárala a namiesto toho, aby si si ho urobila, si sedela na gauči s mobilom v ruke.

Aké výhody ti prinesie obmedzenie mobilu?

V prvom rade budeš mať oveľa viac času. Určite aj ty tvrdíš, že ho na nič nemáš, no zrátala si si, koľko kukáš do mobilu? Niekedy sa ti to ani nezdá, ale nazbiera sa tým aj niekoľko hodín. Lebo pár minút ráno, pol hodina na obed, ďalších pár minút v autobuse, poobede a ešte aj pred spaním. A teraz si predstav, že by si zrazu mala čas aj na veci, ktoré by si len chcela robiť, no vyhovárala si sa, že nemáš kedy.

Ďalšou výhodou je lepšia koncentrácia v škole alebo v práci. Nebudeš brať každých pár minút mobil do ruky po tom, čo ti pípne nová notifikácia. Nebudeš premýšľať nad tým, či niekto nepridal novú zaujímavú storku. Zameriaš sa na to, na čo musíš. Na tvojom výkone sa to hneď odrazí.

A nemôžeme zabudnúť ani na nižšiu hladinu stresu, ktorý následne ovplyvní aj lepší spánok. Nebudeš sledovať negatívne správy a ešte horšie komentáre, ktorých je plný internet. Nebudeš obklopená dokonalosťou z Instagramu, kvôli ktorej sa cítiš menejcenne a závidíš ostatným ich úžasné životy. Keďže mobil nevezmeš do rúk ani pred spaním, oveľa ľahšie a rýchlejšie sa ti podarí zaspať.

Nestojí to všetko aspoň za to, aby si život bez mobilu vyskúšala?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife