Unsplash/Bruno Gomiero

6. február patrí v kalendári svetovému dňu bez mobilov. V poslednej dobe sa o tomto probléme hovorí čoraz častejšie. Veľa ľudí si pravidelne dopraje digitálny detox, kedy si od mobilu či iných zariadení oddýchnu. Ale predovšetkým si oddýchnu od sociálnych sietí.

Počula si už o syndróme FOMO, teda Fear of Missing Out? Ide o strach z toho, že ti niečo unikne alebo niečo zmeškáš. Preto sa nedokážeš odtrhnúť od svojho mobilu a každú chvíľu potrebuješ kontrolovať, čo sa vo svete udialo nové. 

Týmto syndrómom v posledných mesiacoch (či rokoch) trpí čoraz viac ľudí, a predovšetkým mladých. Technológie a sociálne siete sa stali našou neoddeliteľnou súčasťou a nevieme si bez nich predstaviť život. Ale toto všetko si len nahovárame. V skutočnosti môže byť náš život oveľa krajší.

Keď už je dnes ten deň bez mobilov, daj tomu šancu. A nemala by si tak urobiť len dnes, ale takýto deň by si si mala dopriať častejšie, aspoň raz za týždeň. Prečítaj si 5 dôvodov, prečo sa to naozaj oplatí.

Viac času na seba a na svoje záľuby

Nemám čas. Je to aj tvoja obľúbená výhovorka na všetko? A zrátala si si niekedy, koľko času pritom tráviš na mobile? Existujú aplikácie, ktoré ti to ukážu a ak by si sa na toto číslo pozrela, bola by si poriadne prekvapená. A možno až zhrozená.

Ak by si tento čas mohla ušetriť, zrazu by ti ostal čas na všetko, čo si chcela robiť. Môžeš si čítať, sledovať seriály, chodiť do prírody, variť, piecť, venovať sa sebe. Čo len chceš. Bez mobilu budeš mať k dobru pekných pár hodín.

Menej stresu a negatívnych emócií

Na sociálnych sieťach v poslednej dobe nevidíme takmer nič pozitívne. Z každej strany na nás číhajú negatívne správy a ešte horšie komentáre plné nenávisti. Toto všetko ovplyvňuje tvoje myslenie a ty máš pocit, že nemôžeš byť šťastná.

Taktiež si často v strese, pretože nič nestíhaš. Pokiaľ však nedokážeš odložiť mobil z ruky, nebudeš stíhať nič. Ak odložíš mobil z ruky, budeš sa môcť zamerať na veci, ktoré ťa zaujímajú a ktoré sa ti páčia. Obklop sa pozitívnymi ľuďmi a aj keď teraz nie je ľahké obdobie, pokús sa z neho vyťažiť maximum.

Lepšie sa sústredíš na prácu

Tiež máš v poslednom čase pocit, že sa nevieš poriadne sústrediť na prácu a to, čo si inokedy urobila za pár minút, ti teraz trvá aj hodinu? A ako pracuješ? Máš pri sebe položený mobil, na ktorý stále jedným očkom pozeráš a akonáhle pípne notifikácia, berieš ho do rúk?

Ani sa potom nemôžeš čudovať, že sa nedokážeš sústrediť. Ak si dopraješ digitálny detox, nebude ťa nič rozptyľovať a budeš sa môcť plne sústrediť. Uvidíš, ako rýchlo dokončíš všetky úlohy.

Lepší vzťah s partnerom a rodinou

Rodinné stretnutia v posledných rokoch vyzerajú tak, že každý sa hrá na mobile a už sa spolu poriadne nikto nerozpráva. Alebo ešte lepšie. Posielajú si navzájom správy a pritom sedia v rovnakej miestnosti. To isté aj vzťahy. Ako trávite večery? Robíte niečo spoločne alebo síce ležíte na jednom gauči, no obaja máte v rukách mobil?

Venuj viac času svojim blízkym. Zahrajte si napríklad spoločenské hry alebo si pozrite niečo spoločne v telke. Robte to ale spoločne.

Bude sa ti lepšie spať

Určite si už neraz počula, že modré svetlo vyžarujúce z mobilov, tabletov a počítačov dokáže ovplyvniť náš spánok. Ale k horšiemu. Ak si líhaš do postele s mobilom v ruke, nemôžeš sa čudovať, že máš problém zaspať. Alebo že sa v noci často budíš.

Keď sa naučíš obmedziť mobil, uvidíš, že sa ti zlepší aj spánok. Vymeň mobil za knihu a pred spánkom si prečítaj aspoň pár strán. Ukľudní ťa to a zaspí sa ti ľahšie.

Čo na to všetko hovoríš? Keď to vidíš takto pokope, dáva to zmysel, však? Vyskúšaš to aspoň jeden deň?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife