Vlastnenie je jedným z ničiteľov vzťahu.

Častokrát si mýlime lásku s vlastnením. Sme príliš naviazaní na nášho partnera a ak sa náhodou rozídeme, cítime sa nejednotne a nevieme, kto sme.

Ako príklad by som rada uviedla niečo zo života. Raz som sa rozprávala s kamarátom, a ten mi hovoril, že nevie, čo bude robiť, ak by sa s partnerkou rozišli. Vraj už nedokáže sám fungovať a všetko jej obetoval. Či si žena alebo muž, v prvom rade tichcem povedať, že si samostatná bytosť. Kto s tebou trávi viac času, ak nie ty sám? Kto s tebou bude celý život, ak nie ty sám?

Chceme vlastniť a ak sa náhodou nášmu partnerovi darí v práci, bojíme sa, že nám opustí a tak mu radšej povieme, že ho nemôžeme podporiť, pretože to nedokážeme. Nie je láska o vzájomnej úcte, o podpore a o tom, že ho budeme milovať bez podmienok?

„Myslím, že je rozdiel milovať ilúziu o tom, aký niekto je, a milovať ho takého, aký skutočne je. Pravda oslobodzuje.“

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Túžba vlastniť či kontrolovať svojho partnera dusí toho druhého. Je nádherné byť vo vzťahu, byť zamilovaný a spoločne tráviť čas. Avšak pamätaj si, že aj ty máš sny, aj ty máš svoj vlastný život, svojich priateľov. Miluj človeka, ale nesnaž sa ho vlastniť alebo zmeniť na svoj obraz.

Bývame slepí a vtedy sa vyhovárame na lásku. Problémom však je, že je to tvoj vzťah a je len na tebe, aké piliere si v ňom so svojim partnerom vybudujete. Tvorte spoločne, ale aj ako samostatné bytosti, ktoré potrebujú slobodu. Podporujte sa navzájom, hovorte o svojich túžbach a pomáhajte si ich uskutočniť. Láska nemá byť hlúpou závislosťou na človeku, pretože nás to skôr či neskôr aj tak začne ničiť a my budeme len bezvládne blúdiť.

Dobre vieš, že zotročovanie vo vzťahu nevedie nikam. Nečudujme sa potom, že ak sa náš partner zmení, sme naštvaní a odmietame akékoľvek vysvetlenie, pretože nesplnil naše očakávania.

Láska bez podmienok.  Pamätaj. Láska je o milovaní. Nie o vlastnení.  Pamätaj.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.