Keď som na Michala prostredníctvom mojej známej, Aničky (na všetkých nádherných fotografiách v tomto článku), narazila, myslela som si, že je len ďalším fotografom. No na jeho sociálnych sieťach som našla viac, než len fotografie žien. Každá fotografia má svoj príbeh, zobrazuje prirodzenú krásu žien. Od tematických fotografií, po spontánne zábery v prírode. Nie, Michal nie je len obyčajným fotografom žien, či typickým „fashion“ fotografom.

zdroj: Zdroj : Michal Čerňanský
Zdroj : Michal Čerňanský

 • Povedz nám takto na úvod niečo o tebe a tvojej práci.
  M : Som portrétny fotograf (nielen) introvertných dievčat a mladých žien. Fotím osem rokov a mojimi obľúbenými témami sú nadčasové snové koncepty, fantasy/sci-fi a klasické portréty. Rád ľuďom „dávam postavy“, ktorými môžu na chvíľu byť a zvečniť sa tak na fotke. Takisto ma teší ukazovať ľuďom ich krásu, ktorú v nich vidím.

 

 • Ako si sa vlastne k fotografovaniu dostal?
  M : Fotenie ma výraznejšie pritiahlo v osemnástich. V rodine to mám, foťák môj otec aj dedo vlastnili a používali ich na dokumentačné účely, no nijak zvlášť si ich nepamätám. Neviem už presne, ako to u mňa začalo, no asi som jedného dňa chytil do ruky malý digitálny kompakt mojich rodičov a začal fotiť všetko, čo ma zaujalo. A samozrejme to vyzeralo strašne. Teraz mám dvadsaťšesť, svoju už druhú zrkadlovku, filmový foťák môjho otca, druhý od deda (občas ich ešte používam), a fotím… menej strašne. Povedal by som, že sa stále cítim ako začiatočník, no pokrok samozrejme vo svojom remesle vidím každým rokom. A ľudia ma nazývajú fotografom tak často, že som to vzdal a už sa tak nazývam aj ja.

 

 • Prečo fotíš len ženy ? 
  M : Je na to niekoľko dôvodov. Ženy je jednoduchšie dostať pred foťák. Ľudia skôr radšej obdivujú fotografie žien (ženy aj muži). Vždy pre mňa bolo jednoduchšie trávenie času so ženami než s mužmi a myslím si, že s nimi viem komunikovať ľahšie. A u žien je práca so svojím zovňajškom omnoho hlbšie zakorenená – móda, líčenie, účesy, modifikácie tela, všetko má v ženskom svete viac rozmerov než v mužskom. No nerád pracujem so ženami, ktoré sa viac sústreďujú na rozvoj svojho tela než mysle. A najradšej ukazujem krásu utiahnutejších či nevýrazne pôsobiacich žien – keď sa vidia na displeji či obrazovke a od úžasu nespoznávajú samé seba, to je ten najlepší pocit.

 

 • Čo ťa najviac mrzí na ženách tejto doby ? 
  M : Že padajú do podobnej pasce ako dnešní muži a stávajú sa iba úlomkom toho, kým by mohli byť. V spoločnosti chýbajú dobré vzory, už nájdeme len celebrity – ľudí, z ktorých nám ukazujú iba jednu malú úžasnú časť. Je veľmi ťažké zachovať si čistú hlavu pri kontakte so sociálnymi sieťami, médiami a reklamami, myslieť za seba a povedať si, čo chceme z vlastnej iniciatívy a čo už robíme, pretože chceme byť obľúbenejší a pozabudnúť na svojich démonov. Odďaľujeme sa od seba navzájom a bojíme sa ukázať si všetko.

zdroj: Zdroj : Michal Čerňanský
Zdroj : Michal Čerňanský

 • Aké bolo tvoje najneobyčajnejšie fotenie ?
  M : Je ťažké vybrať si jedno, vyberiem si teda to, z ktorého som doteraz prekvapený. Počas môjho univerzitného Erazmu v Nórsku za mnou jedného dňa prišla nemecká spolužiačka z iného odboru, že počula, že fotím a že či by som ju mohol nafotiť pre jej priateľa, ktorému doma chýbala. A že či mi nevadí, že ona ho chce prekvapiť aktmi. Nikdy predtým som v prírode akt nefotil (museli sme byť v prírode, pretože interiér sme žiadny nezohnali), tak som si povedal – prečo nie? Takže som fotil krásnu Nemku v krásnom nórskom lese desať minút pešo od intrákov úplne nahú. Boli asi štyri stupne, všade hmla a vlhko a samozrejme potom prechladla, hoci našťastie nie vážne. No a na poďakovanie mi upiekla tortu, ktorú som sám nemal ako zjesť, tak som sa podelil so spolužiakmi a obaja sme takticky zamlčali, čo presne sme fotili. (Jej priateľ bol mimochodom nadšený.)

 

 • Čo by si poradil zlepšiť ženám pri fotení samých seba ?
  M : Selfie (svojky je mimochodom pre mňa oveľa krajšie slovo) si mobilom nikdy nefoťte, keď nemusíte! Foťáky v mobiloch majú veľmi široké objektívy, teda zmestia do záberu veľa, no za cenu zakrivenia obrazu a jeho deformácie. Preto máte napríklad také veľké nosy, keď si fotíte tvár, alebo máte obrovskú bradu, ak sa fotíte zospodu. Ak už nemáte inú možnosť ako fotiť sa mobilom, využite to vo svoj prospech, sledujte svetlo, perspektívu a čo to s vašim telom robí. Obzrite si samé seba v zrkadle a uvidíte, čo sa vám páči a čo nie. Ak môžete, použite zrkadlovku alebo si kúpte objektívy na smartfón z internetu, sú veľmi lacné a vedia robiť zázraky. Alebo sa nechajte viesť a fotiť fotografom – ak vie, čo robí, ukáže vám veľa užitočných vecí pri pózovaní a otvorí obzory o tom, čo si všímať. Radšej menej poriadnych fotiek, ako veľa takých, s ktorými budete nie úplne spokojné.

 

 • Kedy sú pre teba ženy najkrajšie ?
  M : Keď prekonajú strach, keď sa nehanbia vlastniť samé seba, keď si tvoria svoju vlastnú krásu a baví ich to. Keď sú odhodlané a zraniteľné zároveň, lebo všetci sme takí.

 

 • Čo sa snažíš vo svojich fotografiách zohľadniť ? 
  M : V podstate fotím dvoma spôsobmi – buď má fotka byť „pekná“, čiže zobrazovať krásu človeka, ako ju vidím ja, alebo má rozprávať príbeh. Oba spôsoby využívam rád a často. Najprv sa môj subjekt musí páčiť sám sebe, bez toho pre mňa fotka nefunguje.

  zdroj: Zdroj : Michal Čerňanský
  Zdroj : Michal Čerňanský

 • Vidíš fotografovanie ako svoju budúcnosť ? 
  M : Nemám potuchy. Neviem si predstaviť, že by ma fotenie v určitom bode prestalo baviť, ale o desať rokov možno zmením názor. Navyše v podnikaní som hrozný a úprimne neviem, či by som sa dokázal presadiť. V krajine ako Slovensko, kde si ľudia nezvyknú dávať robiť portréty často a ešte úplne nerozumejú hodnote fotky, je to ťažké. Ale nevidím to úplne beznádejne, možno sa mi to podarí.

 

 • Máš nejaký fotografický sen, ktorý by si chcel dosiahnuť ?
  M : Chcel by som pracovať so skvelým tímom ľudí na produkciách ako z iného sveta, fotiť veci ako vystrihnuté z filmu, počítačovej hry či knihy. Fotiť prepracované kostýmy, úžasné scény a fascinujúcich ľudí. Cestovať za fotkami, ukázať všetkým, akú krásu máme na svete.

 

Michalovi veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie všetkých otázok a poskytnutie fotografií Aničky, ktorú mimochodom môžete sledovať aj na jej Instagramovom profile : @anickatravnicek

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieRozhovory