Kréta – exotická romantika, ostrov neskutočných dovolenkových možností

Zavrite oči a s blaženým pocitom pomyslite na romantické zákutia starých historických uličiek Talianska,  zamilovaný pár v opojnom láskyplnom objatí, prechádzky vo dvojici, palmami lemované  promenády s posedením v kaviarničkách, čarokrásnu opojnú atmosféru, nádherné pláže, palmy, krištáľovo priezračné more…. Jedným slovom raj na zemi. Vysnívaná romantika.

Zobraziť celú galériu (24)
zdroj: pinterest.com

Predstavte si vylihovanie na nikým nerušenej súkromnej pláži so zapadajúcim slnkom nad obzorom, ako stvorenej pre letné chvíle s láskou, skryté jaskyne a prekrásne prírodné scenérie všade navôkol… Myslíte si, že toto všetko môže byť  iba sen? Srdce vám isto zaplesá, keď vám poviem, že už viac nemusíte iba snívať. To nádherné miesto ukrývajúce v sebe všetko spolu,  skutočne existuje. Volá sa Kréta.

Kréta je ostrov, ktorý má čo ponúknuť.  Učarovala mi natoľko, že sa tam s nadšením a opakovane vraciam. Milujem ten pocit slobody, keď si s partnerom alebo priateľmi zoberiete auto a behom pár dní sa premávate s vetrom vo vlasoch preskúmavajúc všetky jej skryté a nezažité poklady. A že je ich neúrekom, je viac než isté. Raz ste v raji na zemi s ružovým pieskom a oddávate sa pocitu leňošenia a obdivu neskutočnej krásy, ktorá vás obklopuje zovšadiaľ.

Inokedy môžete zažiť zábavu, ponoriť sa do histórie, milovníkov architektúry očaria starobylé mestečká, na ktoré malo vplyv niekoľko kultúr. Čarokrásny bájny ostrov Kréta sa spája s niekoľkými prívlastkami ako perla Stredomoria a kolujú o ňom aj mýty, že je miestom zrodu najväčšieho gréckeho boha Dia a kolískou európskej civilizácie vďaka minojskej civilizácii, ktorá tu pobývala tisíce rokov dozadu.

Predstavím vám niektoré najkrajšie miesta,  na ktoré sa s obľubou opakovane roky teším a kde mi moji krétski priatelia navyše prezradia k tomuto čarokrásnemu ostrovu vždy niečo nové a zaujímavé.

JASKYNE

Vydajte sa v ústrety novým zážitkom, ktoré sú na Kréte pestré ako dúha. Krásnych zákutí s kamennými prevismi a jaskyňami, kde sa dá bývať priamo pod holým nebom nájdete na Kréte nespočetne veľa.  Jednou z takýchto oblastí je  Sougia na južnom pobreží Kréty. Je preferovaná pre možnosť voľného campingu na pláži. Moja srdcovka v tejto oblasti, kde môžete bývať v romantickom objatí s partnerom priamo pod hviezdami je kamienková menšia pláž s jaskyňou, kam sa dostanete, ak prebrodíte more do výšky pásu. Plavky Vám tu ani nebudú potreba.Okrem nádherných pláží s ružovým pieskom a tichých zákutí so súkromím, zvláštnosťou tohto ostrova je veľký počet jaskýň a to takmer 3000.

Zobraziť celú galériu (24)
zdroj: pinterest.com

 

Kréta je ostrov plný srdečných pohodových ľudí s nádherným morom, plážami, plný rôznych kultúr a jazykov. Narazíte na nádhernú prírodu, starodávnu architektúru, vychutnáte si exotiku, romantiku, turistiku  a ochutnáte lahodné miestne dobroty.

 

BALOS – AZÚROVÁ LAGÚNA PODOBNÁ KARIBIKU

Jednou z najúchvatnejších pláží Grécka a Kréty, ktorú musíte raz navštíviť,  je rozhodne Balos.  Balos vás naplní blahom, okúsite pohodu piesočných pláží a zažijete romantiku s partnerom,  ako keby ste sa ocitli v raji.

 

Vydajte sa 60 km severozápadne od mesta Chania a natrafíte na ďalší krétsky raj na zemi, kde sa môžete vyšantiť na bielom piesku s mäkkým morským dnom v krištáľovo priezračnej vode.  Oproti sa nachádza očarujúce spojenie Gramvoussa.

STAVROS

Nádherných rozľahlých piesočných pláží  s prekrásnymi lagúnami bez náporu turistov a s možnosťou súkromia je na Kréte dostatok. Ďalším prekrásnym miestom, ktoré som párkrát navštívila  je Stavros. Nájdete tu kryštálovo čistú vodu na plochom výbežku púštneho charakteru. Zamierte 14 km severne od historického mesta Chania, kam môžete vyraziť naopak za zábavou a bez problémov vás sem dovedú všetky cesty.

Pokiaľ vám niečo hovorí preslávený film Grek Zorba, práve na tejto fotke v tejto zátoke s pohľadom na vysokú skalu je zobrazená lokalita, kde sa natáčal. Na pláži Gold Coast Bay vás dokonca privíta samotný na fotke zvečnený  slávny herec Anthony McQueen. 

PREVELI – EXOTICKÁ LAGÚNA

Čo takto sa vydať  s partnerom na dobrodružný výlet do exotiky? Že to je ďalší sen? Prečo nie, na Kréte je všetko možné.

 

Pláž Preveli je oáza palmových stromov s jasnou zelenou vodou a jemným pieskom, ktorá vám popletie hlavu exotikou. Pripomína totiž exotickú lagúnu. Nachádza sa pri nej kláštor. Zostupovanie z kopca dole po početných kamenných schodoch vám dá možno zabrať, no poskytuje nádherný výhľad na pláž, do ktorej vteká riečka z rokliny obklopená zelenými palmami. Okrem palmových stromov ju obklopuje bujná vegetácia s riekou Kourtaliotis a z celej tejto scenérie máte pocit,  akoby ste boli v rozprávke.

Palmovým hájom je krásna prechádzka pozdĺž riečky alebo priamo po riečke, ak si s partnerom zapožičiate šlapací čln. Poskytne sa vám tak kúzelný pohľad na hory týčiace sa nad riečkou ako z dobrodružného filmu s tým rozdielom, že tu nečíhajú krokodíly. Táto atraktívna lokalita samozrejme priláka vždy množstvo turistov, preto sa pripravte skôr na dobrodružný výlet.

 

Na letnú romantickú dovolenku strávenú s partnerom pri preskúmavaní jeho skrytých pokladov vám nebude stačiť ani plných štrnásť dní. Predstavila som vám iba malú časť z toho, čo ostrov skrýva. Vždy sa nájde niečo, čo budete chcieť prežiť opakovane, pričom zažijete prekrásne nezabudnuteľné chvíle. Pre zamilované páry prahnúce po romantických zážitkoch priam stvorený.  Kto sa vydá po trase jeho pokladov, podľahne čaru tohto nádherného miesta a bude sa chcieť opakovane vrátiť. Alebo tu rovno zostať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.